چشم انداز قیمت مسکن

به گزارش مجله صادق ویلا، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در آبان تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در آبان ماه به 4064 واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل 48.8 درصد کاهش داشته است. این امر نشان دهنده این است که مسکن وارد رکورد شدیدی شده و بسیاری از خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.

چشم انداز قیمت مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، آبان ماه سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به 27 میلیون و 100 هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 118.2درصد و نسبت به ماه قبل 1.8 درصد افزایش را نشان می دهد.

این در حالی است که در میان مناطق 22 گانه شهر تهران بیشترین متوسط قیمت هر متر خانه 55 میلیون تومان در منطقه یک و کمترین آن با حدود 12 میلیون تومان در منطقه 18 بوده است که هر یک از آن ها به ترتیب با افزایش 134.3 درصدی و 99 درصدی در منطقه 18 نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو شده اند.

مسکن وارد رکود شدیدی شده است

مهدی سلطا ن محمدی کارشناس بازار مسکن در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به اینکه مطابق انتظار گزارش بانک مرکزی در خصوص بازار مسکن حکایت از کند شدن فرایند افزایش قیمت ها دارد، گفت: بعد از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، این امیدواری ایجاد شد که آمریکا به برجام بازگردد و از این طریق نیز تحریم های نفتی برداشته گردد، اگر چنین مسائلی محقق گردد، به طور قطع انتظارات تورمی کاهش خواهد یافت که این موضوع می تواند به آرامش بازار های مختلف از جمله مسکن یاری شایانی کند.

وی با اشاره به اینکه در گزارش آبان ماه بانک مرکزی از سرعت رشد قیمت مسکن کاسته شده است، اضافه نمود: از ابتدای سال تا به امروز با توجه به شرایط مالی که بر کشور حاکم بوده است، به طور متوسط ماهی 10 درصد به قیمت خانه اضافه شده، یعنی از فروردین ماه تا مهر ماه حدود 70 درصد بر روی قیمت مسکن رفته، اما این عدد در آبان ماه به 1.8 درصد کاهش یافته، چنین امری نشان دهنده آن است که بازار های سرمایه ای طی سه هفته اخیر فرایندی با ثبات را تجربه نموده اند.

سلطا ن محمدی با بیان اینکه بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان معاملات مسکن در آبان ماه با کاهش نزدیک 50 درصدی روبروه بوده است، گفت: این موضوع به دلیل آن بوده که بسیاری از خریداران منتظر هستند که ریزش قیمت ها بیشتر باشد، در آن طرف نیز به طور طبیعی فروشنده ها از ترس بیشتر کاهش قیمت ها فایل های خود را به بازار عرضه کردند، به نظر می رسد در آذرماه که قیمت ها قدری تثبیت گردد، آن موقع تعداد معاملات بیشتر گردد.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: بازی اینگونه است، باید در یک نقطه ای تعادل بین قیمت های فروش و خرید برقرار گردد، تا آن موقع نیز شرایط رکود تشدید خواهد شد، این در حالیست که برای اینکه کاهش قیمت رخ دهد، باید چندین اتفاق بیفتد، زیرا بازار مسکن به مانند بازار های طلا، سکه، ارز، خودرو و سهام نیست که نسبت به وقایع سیاسی که رخ می دهد، سریعا واکنش دهد، این موضوع به خصوص در اوقاتی که کاهش قیمت ها مدنظر است بیشتر نمود پیدا می نماید. در وهله اول باید نرخ دلار کنترل گردد، به این معنا که دولت باید با عرضه ارز به میزان کافی ارز را کنترل کند.

نرخ رشد قیمت مسکن منفی خواهد شد

وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت باید برنامه ریزی کند تا نرخ تورم افزایش پیدا نکند، در این زمینه سیاسیت انتشار اوراق قرضه به نظر می رسد پیروز عمل نموده و بسیاری از پول های گنده و پارک شده در بازا های مختلف ترجیح داده اند، در چنین شرایطی به سود های ثابت راضی باشند و نقدینگی خود را در اختیار دولت و همچنین بانک ها قرار دهند، این کار از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیراکه نقدینگی حبس می گردد و از این طریق نیز التهاب در بازار های سرمایه ای به حداقل خود خواهد رسید.

سلطان محمدی با اشاره به اینکه مهم ترین اقدام بانک مرکزی طی این هفته های اخیر کنترل انتظارات تورمی است، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر مهم ترین ریسکی که در بازار های مختلف وجود دارد ریسک های سیاسی است که می تواند با رخ دادن هر اتفاقی شرایط نا مطمئن را به اقتصاد تزریق نمایند، که نتیجه آن افزایش التهاب و نا آرامی در بازار های مختلف خواهد بود، بنابراین باید امیدوار بود که با انتخاب بایدن، و بازگشت آمریکا به برجام این ریسک های سیاسی به حداقل برسد.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه احتمال منفی شدن رشد قیمت ملک در ماه های پیش رو وجود دارد گفت: تجربه این کار در گذشته نیز وجود داشته، بنابراین اگر شرایط مهیا باشد، می توان به کاهش قیمت مسکن نیز دست یافت، اما باید به این نکته توجه کرد که کاهش قیمت ها زیاد نخواهد بود و به نوعی به طور مثال نرخ های اول سال نیز دیگر تکرار نمی شوند، حال در چنین شرایطی چیزی که مهم است، این است که کند شدن رشد سرعت افزایش قیمت ها رخ دهد که در آبان همین موضوع رخ داده است.

وی اضافه نمود: بنابراین برای کاهش قیمت مسکن باید دو اتفاق رخ دهد، اول اینکه چشم انداز مذاکرات میان ایران و آمریکا و بازگشت این کشور به برجام بسیار روشن باشد، تا به وسیله آن تحریم ها لغو گردد، دوم هم اینکه سیاست نرخ گذاری تورمی که بانک مرکزی انجام داده، دنبال گردد، در حال حاضر با تورم 40 درصدی روبرو هستیم، در حالیکه نرخ گذاری تورمی بانک مرکزی 22 درصد است، به طور قطعا تاپایان سال به آن 22 درصد دست پیدا نمی کنیم، اما حداقل می توان نرخ تورم را در انتهای سال به 30 درصد کاهش داد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 655

به "چشم انداز قیمت مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انداز قیمت مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید