واکنش جامعه جهانی به قطع بودجه WHO، جنایت ترامپ علیه بشریت

به گزارش مجله صادق ویلا، تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای قطع بودجه سازمان جهانی بهداشت در بحبوحه شیوع کرونا به شدت از سوی جامعه بین الملل محکوم شد و بعضی این اقدام را جنایت علیه بشریت خوانده اند.

واکنش جامعه جهانی به قطع بودجه WHO، جنایت ترامپ علیه بشریت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کارشناسان برجسته بخش بهداشت و درمان، تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در قطع بودجه سازمان دنیای بهداشت (WHO) در بحبوحه شیوع ویروس مرگبار کرونا را جنایت علیه بشریت و اقدامی منفور توصیف کردند که به قیمت جان بشریت تمام می گردد.

بنا به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، دبیرکل سازمان ملل این تصمیم ترامپ را به شدت محکوم کرد و گفت که سازمان دنیای بهداشت بسیار برای کوشش های دنیا به منظور غلبه بر کووید-19 حائز اهمیت است.

اواخر روز گذشته به وقت محلی، ترامپ اظهار داشت که یاری های اقتصادی آمریکا را به سازمان دنیای بهداشت را به بهانه سوءمدیریت و پنهان کاری این سازمان در بحران ناشی از شیوع کرونا، به مدت 60 تا 90 روز به حالت تعلیق درمی آورد تا آنالیز های لازم در این زمینه را صورت دهد.

ریچارد هورتون سردبیر مجله پزشکی لنست طی یادداشتی، این تصمیم ترامپ را جنایت علیه بشریت توصیف کرد و نوشت که این اقدام جرم علیه بشریت است....تمامی دانشمندان، تمامی کارکنان بهداشت و درمان، و تمامی شهروندان باید در مقابل آن ایستادگی نمایند و با این خیانت تأسف بار علیه اتحاد دنیای به مخالفت بپردازند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در این خصوص گفت که هم اکنون زمان قطع بودجه و یا سؤال پرسیدن درباره خطاها نیست و شرح داد: زمانیکه در نهایت اوضاع درباره این بیماری همه گیر تغییر کند، زمانی باید باشد که کاملاً به عقب نگاه بیاندازیم تا بفهمیم که چطور چنین بیماری به وجود آمد و به صورت مخرب و به سرعت در سراسر دنیا شیوع پیدا کرد و اینکه چگونه تمامی آنهایی که در این قضیه درگیر بودند به این بحران واکنش نشان دادند.

وی ادامه داد: درس هایی که آموخته می گردد برای رسیدگی مؤثر به چالش های مشابه که ممکن است در آینده بروز پیدا کند، لازم است اما فعلاً زمان کاهش منابع عملیات های سازمان دنیای بهداشت و دیگر سازمانهای بشردوستانه برای مقابله با این ویروس نیست.

دکتر آماش ادلجا دانشمند برجسته مرکز امنیت بهداشت دانشگاه جانز هاپکینز نیز در این خصوص گفت که سازمان دنیای بهداشت اشتباهی مرتکب نشده است و احتمالاً به اصلاحاتی احتیاج دارد اما این اقدامات باید بعد از عبور از بحران کرونا باشد و نباید در بحبوحه این بیماری همه گیر چنین اقداماتی (قطع بودجه سازمان دنیای بهداشت) صورت گیرد.

دکتر ناهید بهادلیا پزشک بیماری های عفونی و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون این تصمیم ترامپ را یک فاجعه مطلق خواند.

لوری گرت عضو ارشد سابق اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا این تصمیم ترامپ را منفور توصیف کرد که از سوی رئیس جمهور کینه توز آمریکا اتخاذ شده است و به قیمت جان بشریت تمام می گردد.

لاورنس گاستین مدیر مرکز بهداشت عمومی و حقوق بشر سازمان دنیای بهداشت پیش بینی کرد که آمریکا در نهایت شکست بخورد زیرا کشورهای دیگر این خلاء را با افزایش بودجه سازمان دنیای بهداشت پر خواهند کرد.

دکتر پاتریس هریس رئیس انجمن پزشکی آمریکا نیز تصمیم ترامپ را گامی خطرناک در مسیری اشتباه توصیف کرد که یاریی به تسهیل شکست کووید-19 نمی کند و از رئیس جمهور آمریکا خواست در این زمینه تجدیدنظر کند.

از طرف دیگر تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای قطع یاری اقتصادی به سازمان بهداشت دنیای ((WHO) آنهم در بحبوحه شیوع ویروس کووید19، با انتقاد شدید آلمان و چین روبرو شد. (جزئیات بیشتر)

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر تعلیق یاریهای اقتصادی این کشور به سازمان بهداشت دنیای انتقاد کرد و تاکید نمود که واشنگتن حمله بیشتر به این سازمان را متوقف کند. (جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 249

به "واکنش جامعه جهانی به قطع بودجه WHO، جنایت ترامپ علیه بشریت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش جامعه جهانی به قطع بودجه WHO، جنایت ترامپ علیه بشریت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید