همراه اول طلایه دار هوشمندسازی کسب وکارها و پیشران حوزه دیجیتال

به گزارش مجله صادق ویلا، در دومین میزگرد تخصصی کنفرانس مهندسی برق ایران، از همراه اول به عنوان طلایه دار توسعه پلتفرم های دیجیتال یاد شد.

همراه اول طلایه دار هوشمندسازی کسب وکارها و پیشران حوزه دیجیتال

به گزارش خبرنگاران بنابر اعلام اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، میزگرد تخصصی ارائه سرویس های نوین دیجیتال و هوشمند همراه اول در جریان برگزاری بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، عصر روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه به شکل آنلاین و با حضور سیاوش بیات سرمدی معاون فناوری اطلاعات همراه اول، سیدرضا جوکار نراقی مدیرعامل شرکت همراه کسب وکارهای هوشمند، محمدامین ابطحی مدیرعامل شاد، رضا کاظمی مدیر ابرپروژه ذره بین و همچنین سعید صدیقیان کاشی و حسین خواسته از اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و مشاوران مرکز تحقیق و توسعه همراه اول برگزار گردید.

همراه اول مجدانه درصدد هوشمندسازی

سیاوش بیات سرمدی در شروع این نشست با بیان اینکه در حال حرکت به سمت عصر دیجیتال هستیم و لاجرم تمامی صنایع و کسب و کارها نیز باید به این سمت تغییر راستا دهند، اظهار کرد: همراه اول به عنوان یکی از طلایه داران حوزه ارتباطات، تمام کوشش خود را بر تسریع در توسعه زیرساخت های این مهم گذاشته و با قدرت در راه تحقق چشم انداز خود که تبدیل شدن به یکی از رهبران بازار ICT منطقه با ارائه خدمات و راهکارهای هوشمند با هدف توانمندسازی اکوسیستم دیجیتال است، گام بر می دارد.

معاون فناوری اطلاعات همراه اول با بیان اینکه قطعا در این راستا بر حفظ سودآوری شرکت تمرکز خواهیم کرد، گفت: امیدواریم این تحول، سرشروعی بر ارتقاء درآمد سنتی همراه اول و رشد درآمدهای این شرکت عظیم ارتباطی و نهایتا باعث ایجاد درآمدی پایدار در عصر دیجیتال باشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با برآورد رفتارهای سایر شرکت های ارتباطی در جهان توضیح داد: چاره ای جز رفتن به سمت هوشمندسازی نداریم و در این راستا باید یکسری رفتارهای درون سازمانی مان را تغییر دهیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم سه سطح حیات اپراتور را تا رسیدن به این دوره تحول دنبال کنیم، سطح نخست مرتبط با اتصال اولیه و صرف کانکشن ها بوده و گام بعدی ایجاد پلتفرم ها و سرویس هایی نظیر پیغام رسان ها و شبکه های اجتماعی و اکنون به واسطه گسترش فعالیت های کاربران روی این سرویس ها، با رسوب داده مواجهیم که هوشمندسازی به دنبال استفاده از این داده ها است.

بیات سرمدی خاطر نشان کرد: خوشبختانه همراه اول در امر ایجاد کانکشن و زیرساخت ها بسیار خوب عمل نموده و بسترهایی را نیز برای نشستن داده ها فراهم نموده است و اکنون مجدانه به دنبال تحقق بعد هوشمندسازی هستیم.

همراه کسب وکارهای هوشمند به دنبال ساخت تجربه ای منحصر به فرد از زندگی دیجیتال

سیدرضا جوکار نراقی در ادامه میزگرد با اشاره به مأموریت شرکت همراه کسب و کارهای هوشمند اظهار کرد: شرکت ما با هدف ساخت تجربه ای منحصر به فرد از زندگی دیجیتال، همراهی با کسب و کارهای نوآورانه، گسترش فناوری های دیجیتال و خلق خدمات مبتنی بر تکنولوژی شکل گرفته، زیرا می خواهیم جهانیی فناورانه و خلاق بسازیم که هر کسی می تواند در آن احتیاجهای خود را کشف کند و به آنها پاسخ شایسته ای بدهد.

مدیرعامل شرکت همراه کسب و کارهای هوشمند در ادامه به نقشی که این شرکت در اتصال ظرفیت های اپراتوری به جهانی دیجیتال دارد، اشاره نمود و به تحلیل پلتفرم های دیتا، دیجیتال، سرویس و اومنی چنل (رویکرد تجربه خرید کاملا یکپارچه برای مشتری) در دستور کارش برای حرکت به سمت تحول دیجیتال پرداخت.

خیز شبکه شاد به سمت یادگیری تحولی

محمدامین ابطحی دیگر سخنران این میزگرد تخصصی بود که از پلتفرم آموزشی شاد با احتساب رکوردهای چشم گیری که داشته به عنوان یکی از پلتفرم های دیجیتالی پیروز همراه اول یاد کرد و گفت: تا به امروز بیش از 38 میلیارد پیغام و بیش از 14 میلیارد فایل در این شبکه جابجا شده، بیشینه پهنای باند آن به 403 گیگابیت بر ثانیه رسیده و بیش از 12.8 میلیون دانش آموز در آن فعال است.

مدیرعامل شاد این شبکه آموزش دانش آموزی را معنای جدیدی از ابزار آموزش و پرورش مجازی برای پاسخگویی به احتیاج ملی و مبتنی بر ظرفیت های بومی دانست و گفت: این شبکه آموزشی قطعا متعلق به دوران کرونا نیست؛ اما کرونا یاری کرد تا در امر تغییر شیوه آموزشی با شتاب بیشتری حرکت کنیم.

ابطحی خاطر نشان کرد: اگر مراحل آموزش را به سنتی، سنتی بر بستر دیجیتال (گذار) و یادگیری تحولی تقسیم بندی کنیم، اکنون در مرحله گذار هستیم؛ اما برنامه ریزی کردیم به سمت یادگیری تحولی برویم که در آن سطح هر آنچه که یک متکلم وحده می تواند انجام دهد، قابل انجام و ابزارهای سنجش نیز به صورت آنلاین وجود دارد.

استقبال جویشگر ذره بین از چالش های جذاب دیتاساینس

رضا کاظمی هم از دیگر اعضای این پنل تخصصی، ذره بین را اینگونه معرفی کرد که سرویسی است به دنبال ایجاد تجربه ای متفاوت در وبگردی و در ادامه اظهار کرد: این موتور جستجوی بومی با پردازشی که روی داده های دریافتی از کانال های ورودی انجام می دهد و با بهره مندی از مهارت NLP، بهترین نتیجه موردنظر جستجوکنندگان را به نمایش می گذارد و کاربران را به سمت بهترین مقصد ذهنی روانه می نماید.

مدیرعامل ذره بین همچنین از فاز نخست تجاری سازی این محصول بومی اطلاع داد و از چالش های جذابی که پیش پای راستا توسعه ذره بین مخصوصا در حوزه دیتاساینس است، گفت.

بکارگیری هوش مصنوعی در همراه اول و ایجاد پایداری شبکه

حسین خواسته نیز در ادامه به مقوله هوش مصنوعی پرداخت و در ارتباط با فناوری های برتر این حوزه گفت: شخصی سازی پیشرفته، جستجوی تصویری، چت بات ها و دستیارهای مجازی، تحلیل های پیشگویانه، تشخیص چهره، ارتقای سیاست گذاری و حریم خصوصی، توسعه مسائل اجتماعی- مالی و مواردی از این دست جزو فناوری های برتر این حوزه هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه تا سال 2025 تقریبا 80 درصد اپراتورها انتظار دارند 40 درصد از عملیات شبکه خود را به صورت اتوماتیک انجام دهند، ابراز کرد: بکارگیری هوش مصنوعی در اپراتورها باعث ایجاد پایداری شبکه می گردد که همراه اول از این ظرفیت استفاده نموده است و همچنین امکان ارائه سرویس های صنعتی همراه با اینترنت پرسرعت را فراهم می آورد.

هوشمندی همراه اول در ورود به مقوله اینترنت اشیاء

سعید صدیقیان کاشی نیز به عنوان یکی دیگر از اعضای پنل ارائه سرویس های نوین دیجیتال و هوشمند همراه اول از هوشمندی همراه اول در ورود به مفاهیمی چون اینترنت اشیاء و اجرای پروژه های عظیمی چون سپهتن (سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل جاده ای کشور)، هوشمندسازی کنتورها مبتنی بر فناوری NB-IOT گفت، اما این را انتهای کار ندانست.

این عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی فراگیری مفهوم اینترنت اشیاء از منظر اپراتور، احتیاجمند تغییراتی در لایه های پایینی نظیر Billing، CRM و... است.

میزگرد تخصصی بومی سازی صنعت ICT - دستاوردهای اپراتورهای موبایل با حضور نمایندگانی از اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه، فعالان صنعت و چهره های دانشگاهی برگزار و به نقد و تحلیل فعالیت های بازیگران اصلی عرصه ارتباطات در حوزه حمایت ها و راهکارهای استفاده حداکثری از تولیدات داخل پرداخته شد.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1006

به "همراه اول طلایه دار هوشمندسازی کسب وکارها و پیشران حوزه دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همراه اول طلایه دار هوشمندسازی کسب وکارها و پیشران حوزه دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید