میوه ها و صیفی جاتی که برخی قسمت های آن ها مرگبار است

به گزارش مجله صادق ویلا، برخی از گیاهان دارای بخش های سمی هستند که مصرف آن ها سلامت انسان را به خطر می اندازد.

میوه ها و صیفی جاتی که برخی قسمت های آن ها مرگبار است

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران، گرچه گیاهان زیادی هستند که ما از ریشه ها تا ساقه و برگ آن ها را مصرف می کنیم، اما حقیقت این است که هر گیاهی که میوه آن قابل استفاده برای انسان است بدان معنا نیست که سایر بخش های آن گیاه نیز مفید است.

در حقیقت برخی از گیاهان تنها میوه شان خوردنی است و مصرف سایر بخش های آن مانند ریشه و ساقه به دلیل سمی بودن برای انسان مضر است. در این مطلب به برخی از این گیاهان می پردازیم:

1- سیب زمینی

سیب زمینی گرچه جزو مواد غذایی است که ما به صورت روزانه مصرف می کنیم، اما دارای ترکیبات سمی مانند سولانین است. در گیاه سیب زمینی سولانین در ساقه و جوانه های آن متمرکز شده است. از این رو توصیه می شود از مصرف ساقه و نیز جوانه های سیب زمینی به دلیل سمی بودن اجتناب کنید. همچنین بخش های سبز سیب زمینی نیز دارای سولانین است و باید پیش از مصرف بخش های سبز آن را جدا کنید.

2- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی را اروپایی ها نخستین بار در آمریکای لاتین کشف کردند. با این حال، آن ها به مدت 200 سال از این گیاه می ترسیدند و تا 1800 میلادی از آن استفاده نمی کردند. گرچه خود گوجه فرنگی بی ضرر است، اما برگ آن دارای ترکیبات سمی سولانین و توماتین است. از این رو، اگر افراد اقدام به مصرف برگ های این گیاه کنند دچار ناراحتی گوارشی می شوند.

3- سیب

سیب یکی از میوه های بسیار مفید است که به دلیل دارا بودن فیبر مصرف آن از سوی متخصصان تغذیه توصیه می شود. با این حال، هسته سیب سمی بوده و دارای ترکیبات سیانید است. در حقیقت دانه سیب دارای ترکیبی به نام آمیگدالین است. آمیگدالین در ترکیب با آنزیم های معده به سیانید که بسیار سمی است تبدیل می شود. با این وجود، هسته کامل سیب خطر کمتری دارد و هسته سیب جویده شده خطرناک است. برآورد می شود خوردن 200 هسته جویده شده سیب می تواند یک انسان بالغ را به کام مرگ بکشاند. مصرف کمتر از این میزان می تواند باعث ناراحتی های گوارشی شود.

4- بادمجان

برخی تصور می کنند خوردن بادمجان خام می تواند سمی باشد. این در حالی است که این موضوع صحت ندارد. با این وجود، برگ ها و شکوفه های بادمجان سرشار از ماده سمی سولانین هستند و مصرف آن ها می تواند باعث ایجاد احساس ناخوشی در افراد شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 991

به "میوه ها و صیفی جاتی که برخی قسمت های آن ها مرگبار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه ها و صیفی جاتی که برخی قسمت های آن ها مرگبار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید