طرح دوفوریتی مجلس برای لغو کنکور ارشد

به گزارش مجله صادق ویلا، رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس از لغو کنکور ارشد سال 99 در صورت تصویب طرح دو فوریتی آن در مجلس اطلاع داد.

طرح دوفوریتی مجلس برای لغو کنکور ارشد

به گزارش خانه ملت، علیرضا منادی سفیدان با اشاره به نشست فوق العاده روز شنبه شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی که با حضور وزیر علوم و معاونان وزیر برگزار گردید، گفت: تصمیم مهمی که در نشست امروز پیشنهاد کردیم مورد استقبال وزیر و اعضای شورا نهاده شد، ورود مجلس به موضوع اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور است.

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس اضافه نمود: ماده 4 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور صراحت دارد؛ سنجش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته بر اساس آزمون متمرکز از دروس تخصصی مقطع کارشناسی و تأثیر معدل داوطلب در رشته های مرتبط توسط وزارتین انجام می گردد که این ماده مورد اصلاح قرار خواهد گرفت.

منادی سفیدان یادآور شد: بر همین مبنا مقرر شد؛ مجلس و کمیسیون آموزش در جهت اصلاح این ماده قانونی طرح دو فوریتی تدوین تا سنجش و پذیرش دانشجو فقط به وسیله سوابق تحصیلی صورت پذیرد که این پیشنهاد مورد موافقت وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش نهاده شد.

وی ادامه داد: کوشش داریم در همین مدت باقی مانده این طرح را تدوین و به تصویب مجلس برسانیم تا سال جاری نیز کنکور ارشد 99 برگزار نگردد و پذیرش براساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت گیرد. البته با توجه به شرایط خاص سال جاری وزیر علوم این مسئله را در ستاد ملی کرونا نیز پیگیری می نماید تا حداقل کنکور سال جاری برگزار نگردد و به موازات این پیگیری ها برای سال جاری، مجلس به دنبال تصویب دائمی این قانون است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف کنکور به طور کلی یکی از اصلی ترین اهدافی است که کمیسیون آموزش مجلس یازدهم پیگیری می نماید، اضافه نمود: براساس قانون، در کنکور سراسری مجوز هایی صادر شده که 85 درصد جایگاه های وزارت علوم بدون برگزاری کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی تکمیل گردد؛ بنابراین کنکور فقط برای 15 درصد جایگاه های رشته ها و دانشگاه درجه یک برگزار می گردد.

منادی سفیدان توضیح داد: حذف کامل کنکور در همه مقاطع در دستور کار کمیسیون آموزش قرار گرفته است و تا به امروز نیز مقدماتی برای آن در کمیسیون اندیشیده شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 460

به "طرح دوفوریتی مجلس برای لغو کنکور ارشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح دوفوریتی مجلس برای لغو کنکور ارشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید