زالی: زمان خاتمه ویروس کووید 19 نامعلوم است

به گزارش مجله صادق ویلا، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به اینکه همبستگی مردم ایران در روزهای سخت کرونایی مثال زدنی است گفت: خیرین و سازمان های مردم نهاد در این بحران نقش کاتالیزوری ایفا می نمایند، در عین حال مردم از گروههای مختلف جامعه آستین ها را بالا زده اند و برای ریشه کنی کرونا کوشش می نمایند.

زالی: زمان خاتمه ویروس کووید 19 نامعلوم است

به گزارش مجله صادق ویلا، دکتر علیرضا زالی در جلسه هم افزایی موسسات فعال اجتماعی و خیرین در تهران که با هدف سازماندهی یاری های مردمی برای بیماران مبتلا به کرونا برگزار گردید، ضمن قدردانی از کوشش های خیرین، اظهارامیدواری کرد که کانون های فعال اجتماعی با توان مضاعف هدفمندتر از گذشته حرکت نمایند.

ویروس کووید 19یکی از بحرانی ترین اتفاقات هزاره سوم

وی با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی حمایت از گروه های آسیب پذیر و بخش های بهداشتی و درمانی بر عهده دولت هاست، اضافه کرد: هرگز هیچ یک از ارگان ها و نهادهای دولتی انتظار ندارند که سازمان های مردم نهاد در بالاترین سطح خدمات رسانی به مردم را عهده دار شوند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به این که ویروس کووید 19یکی از بحرانی ترین اتفاقات هزاره سوم است، اظهار داشت: جهان سالهای متمادی است پاندمی جدی را تجربه ننموده است، حتی آنفلوآنزا و طاعون نیز در زمان شیوع تاحدودی برای بشر شناخته شده بود.

دکتر زالی ادامه داد: واکنش های فریبنده کرونا به عنوان ویروسی بیولوژیک و نوپدید، اقدامات پیشگیرانه را برای جهان سخت نموده و حتی کشورهایی که از توان زیرساختی بالایی در حوزه اقتصاد و بهداشت برخوردارند را نیز به زانو درآورده است.

زمان سرانجام ویروس کووید 19 نامعلوم است

وی با بیان این که دست توانمند طبیعت نیز در مقابله با کرونا عاجز مانده، گفت: کووید 19 حتی بر طبیعت نیز پیروز شده است. تا پیش از این تمامی بحران هایی که جهان با آن روبرو بود همانند سیل و زلزله و از جنس سخت افزاری بود و برای اولین بار است که رخدادی نرم افزاری در این سطح در جهان پدید آمده، این موضوع با تجربیات اندکی که در دست داریم اقدامات مداخله ای را با مشکلاتی روبرو نموده است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه زمان سرانجام ویروس کووید 19 نامعلوم است، اظهار داشت: هیچ محقق و مسئولی در سراسر جهان نمی تواند ادعا کند که کرونا کی و چه وقت تمام می گردد، حتی این موضوع که باید خودمان را برای هم زیستی با کرونا آماده کنیم هم بعید و دور از ذهن نیست.

دکتر زالی با بیان اینکه ماهیت احتیاجهای اقدامات درمانی وپیشگیرانه در مقابله با کرونا ناتعیین است شرح داد: به طور مثال اگر امروز در شهر تهران زلزله بیاید احتیاجها تعیین است اما کرونا چهره ای چند وجهی دارد و در عین حال احتیاجهای این مبارزه به صورت مداوم در حال تغییر است.

ضرورت توجه به تبعات دوران پسا کرونا

وی خطاب به حاضرین در جلسه اظهار داشت: نمی توان برای بحرانی مثل کرونا به طور صد در صد چاره اندیشی کرد و در عین حال باید نیم نگاهی هم به تبعات دوران پسا کرونا داشته باشیم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران تاکید نمود: اساسا کووید 19 بیماری پیچیده ای است و احتیاجهای مداخله آن نیز متفاوت است، گاهی احتیاج به ماسک و در مقطعی احتیاج به دستگاهها و تجهیزات درمانی افزایش می یابد. اساسا دامنه تغییرات کرونا فراگیر است و بخشی از آشفتگی ها مربوط به ماهیت ویروس است.

سازمان های دولتی باید احتیاجهای مراکز درمانی و مردم را ساماندهی نمایند

دکتر زالی با تاکید براین که سازمان های دولتی باید احتیاجهای مراکز درمانی و مردم را برای مقابله با کرونا ساماندهی نمایند، اظهار کرد: نقش هدایت و تقویت کمیته های مردمی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این میان باید احتیاجها بانگاهی آینده نگارانه تر ترسیم گردد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که با یاری خیرین و سازمانهای مردم نهاد حجم قابل توجهی از احتیاجهای بیمارستانهای تهران تامین شده است، شرح داد: این یاری های انسان محبت آمیز باید در آینده به درستی برنامه ریزی و ترسیم گردد.

وی تامین احتیاج بیمارستانها و مراکز بهداشتی به گان، ماسک و مواد ضدعفونی نماینده و تجهیزاتی نظیر تخت های icu، دستگاه اکسیژن رسان و دستگاه ونتیلاتور را مورد تاکید قرار داد و گفت: لیست کامل اقلام سرمایه ای و مورد احتیاج بیمارستان ها و مراکز درمانی به صورت مشترک در اختیار معاونین درمان بیمارستانهای تهران قرار گرفته است که خیرین و سازمانهای مردم نهاد می توانند برای تامین احتیاجهای مراکز بهداشتی و درمانی از آن استفاده نمایند.

ممیزی کیفیت اصالت کالاهای فراوریی و حفاظتی یکی از اصلی ترین وظایف سازمان های نظارتی در حوزه بهداشت و درمان بود که دکتر زالی به آن اشاره نمود و گفت: کیفیت کالاهایی که توسط نهادهای اجتماعی و یاری های مردمی فراوری می گردد باید توسط معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی تایید گردد.

دکتر زالی حمایت مادی و معنوی از تیم درمان را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: تیم درمانی سربازان و افسران خط مقدم مقابله با کرونا هستند، حمایت های مادی و معنوی از این عزیزان به منزله قدردانی از کوشش های آنان است.

حمایت از بیماران مبتلا به کرونا و افرادی که با شیوع این اپیدمی نقطه اتکاء مالی خود را از دست داده اند یکی دیگر از مواردی بود که رییس ستاد مقابله با کرونا ضرورت توجه به آن را از سوی خیرین مورد تاکید قرار داد.

بچه ها کار کانون بالقوه ابتلا و انتقال کرونا

وی در بخش دیگری از سخنان خود حمایت مادی و معنوی از بچه ها کار و معلولان را مورد توجه قرار داد و شرح داد: بچه ها کار کانون بالقوه ابتلا و انتقال کرونا محسوب می شوند.

دکتر زالی در ادامه تاکید نمود: کنترل شیوع کرونا در تهران ضرورت دارد چرا که اگر این بیماری در کلان شهر تهران کنترل نگردد پیروزی لازم را بدست نخواهیم آورد و شکست در تهران به منزله یک شکست ملی تلقی می گردد.

وی با بیان این که تهران به دلیل پراکندگی جغرافیایی، شرایط زندگی، بالاترین رقم حاشیه نشینی، اتباع خارجی و عناصر آسیب های اجتماعی در شرایط ویژه ای قرار گرفته است، بر توجه بیش از پیش مسوولان و پایتخت نشینان به جدی بودن ویروس کرونا تاکید نمود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در سرانجام از کوشش های خیرین و مجموعه های اجتماعی مردم نهاد قدردانی کرد گفت: یاری ها و کوشش های شما در این روزهای سخت هرگز فراموش نمی گردد. امیدوارم این جهت پر تلاطم با قوت و نشاط بیشتری ادامه پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 245

به "زالی: زمان خاتمه ویروس کووید 19 نامعلوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: زمان خاتمه ویروس کووید 19 نامعلوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید