حمایت ویژه معاونت علمی از نوآوری و خلاقیت در حوزه گیاهان دارویی

به گزارش مجله صادق ویلا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طرح های کارآفرینانه و نوآورانه مبتنی بر گیاهان دارویی حمایت می نماید.

حمایت ویژه معاونت علمی از نوآوری و خلاقیت در حوزه گیاهان دارویی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از راهبردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه زنجیره فراوری و ارزش در حوزه گیاهان دارویی است. بعضی کشورها تنها با ایجاد صنایع بسته بندی مناسب و زنجیره فراوری از گیاهی مانند زعفران میلیاردها دلار درآمد کسب نموده اند، این در حالی است که ایران بزرگترین فراوری نماینده این گیاه در دنیا است.

اقلام پر ارزش دیگری نیز در زیست بوم طبیعی کشور وجود دارد. آنغوزه، گل محمدی، باریجه و ده ها قلم گیاه پر ارزش که در صورت وجود صنایع مختلف، به بنیادی برای صادرات ده ها فرآورده تقسیم می شوند.

به همین دلیل، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی را تاسیس کرد. این ستاد تا کنون توانسته است صدها استارتاپ و شرکت فناور را ترغیب کند که در این حوزه ورود نمایند و فرآوره ها و محصولات مختلفی فراوری نمایند که بسیاری از آنها پتانسیل صادراتی دارد.

تنوع اقلیمی، تنوع گونه ای، ذخائر ژنتیکی، طب سنتی اسلامی ایران، دانش بومی، گیاهان دارویی انحصاری ایران، بسیار قابل توجه است.

با بهره گیری بیش از 8000 گونه گیاهی که حدود 2000 گونه آنها خاصیت دارویی دارند، می توان تحولی جدی در اقتصاد کشور ایجاد کرد و صدها هزار شغل آفرید.

گرایش مردم به استفاده از گیاهان دارویی وطب سنتی و اسلامی محققان و پژوهشگران کشور را برآن داشته که بیش از گذشته در صدد احیای این ظرفیت باشند.

با کوشش های اجرا شده هم اکنون هزاران هکتار متر مکعب از زمین های زراعی، زیر کشت گیاهان دارویی است. هر چند ظرفیت کشور بسیار بیشتر از این است و نباید تنها به کشت گیاهان پرطرفداری مثل زعفران اکتفا کرد که بخش عمده ای از سطح زیر شت گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است.

محصولات دارویی، آرایشی و بهداشت و غذایی بسیاری وجود دارد که می توان از گیاهان دارویی فراوری کرد. بر این اساس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد مسئول در این حوزه، آمادگی دارند تا پذیرای طرح های نوآورانه، خلاق و مبتنی بر فناوری باشند.

محققان و پژوهشگران می توانند بسیاری از محصولاتی را که در حال حاضر در کشور، فراوری نمی گردد را بومی سازی نمایند و در این راه از یاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بهره مند شوند. کارآفرینی بر پایه گیاهان دارویی، یکی از جذاب ترین حوزه های کارآفرینی است.

فعالان عرصه گیاهان دارویی و طب سنتی برای ارائه طرح ها و ایده های خود به وب سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی یا اینجا مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 970

به "حمایت ویژه معاونت علمی از نوآوری و خلاقیت در حوزه گیاهان دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت ویژه معاونت علمی از نوآوری و خلاقیت در حوزه گیاهان دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید