برنامه ویژه پرسپولیس برای جذاب ترین خرید نیم فصلش

به گزارش مجله صادق ویلا، مهدی ترابی که به پرسپولیس برگشت، همه گفتند یحیی و باشگاه به خال زده اند. برای بازگرداندن ترابی ستاره فصل قبل پرسپولیس به جمع سرخ ها البته دست انداز های بزرگی هم وجود داشت. از جمله پیشنهاد های کلان دو باشگاه داخلی و وسوسه دستمزد بیشتر که یک بار ترابی به همین خاطر پرسپولیس را رها نموده و به قطر رفته بود. ترابی، اما در مواجهه دوم با وسوسه پول بیشتر خیلی صریح پرسپولیس را انتخاب کرد تا بلکه دلخوری پیش آمده بابت جدایی نابهنگامش را جبران کند.

برنامه ویژه پرسپولیس برای جذاب ترین خرید نیم فصلش

ترابی بعد از نیم فصل ناامیدکننده خیلی زود به پرسپولیس برگشت و حتی قبل تر از اینکه باشگاه های عظیم لیگ رجحان فعالیت جابجاییی شان را به جایی برسانند، پرسپولیس یک گل زیبا و تمیز در جابجایی زمستانی زد.

ترابی به پرسپولیس پیوست و همه گفتند سرخ ها شاه ماهی جابجایی را آن هم در مقطعی که بازیکن تاپ در بازار یافت نمی گردد به چنگ آورده اند؛ بازیکنی که هم با اتمسفر پرسپولیس آشناست هم کادر فنی آنقدر خوب او را می شناسند تا بتوانند بهترین کارآیی را از او بگیرند.

با این وجود خیلی زود این سؤال هم مطرح شد که آیا ترابی بعد از یک فصل پر از مصدومیت و بدشانسی آنقدر آماده هست تا دوباره با پیراهن پرسپولیس بدرخشد؟ ترابی از حدود ده روز قبل تمریناتش با پرسپولیس را شروع نموده و در این مدت تمرینات ویژه ای را پشت سر گذاشته تا دوباره همان بازیکن چابک و سرنوشت ساز باشد.

مظاهر رحیم پور مربی بدنساز پرسپولیس از بدو در اختیار دریافت ترابی برای آماده سازی او برنامه ویژه ای را در نظر گرفته است. ترابی در زمان بازگشت به پرسپولیس شرایط خوبی به لحاظ بدنی نداشت، اما نمی شد گفت ناآماده است. با این حال او بیشتر از اینکه به لحاظ بدنی ناآماده باشد، از نظر ذهنی مشکل داشت و به خاطر اینکه در العربی شرایط خوبی نداشت و به اندازه توان و مهارتش بازی ننموده بود از نظر ذهنی به هم ریخته به نظر می رسید.

حالا ترابی حدود ده روزی است خوب تمرین می نماید و تقریباً به شرایط آرمانی رسیده است. البته او برای رسیدن به این نقطه سختی هم کشیده چرا که هر روز در تمرین گروهی حاضر بوده و تمرین انفرادی اش را هم پی گرفته ضمن اینکه وقتی تیم برای بازی به اردو رفته و مسابقه داده، ترابی خودش به تنهایی طوری تمرین نموده که حالا در شرایط مقبول بدنی واقع شده است.

برای آماده ساختن مهدی ترابی، اما دکتر بدنساز پرسپولیس برنامه خاصی را طراحی کرد. ویژگی این برنامه آنجاست که مدل تمرینات ویژه و اختصاصی ترابی بر اساس پست بازی او و ویژگی های بازی این بازیکن طراحی شده است.

تمرین اختصاصی ترابی طی این مدت به صورت اختصاری HIIT نامیده می گردد که یک روش نسبتاً جدیدی در بدنسازی روز فوتبال دنیاست تا بازیکنان در زمان کوتاه تری شرایط مسابقه را به دست بیاورند. این روش با عنوان HIGH INTENSITY INTERVAL TRAINING نامیده می گردد. روشی که با آن تمرینات با سرعت و شدت بالا انجام می گردد و در لابه لای آیتم ها بازیکن می تواند لحظات کوتاهی استراحت کند. این روش طی ماه های اخیر در تیم های عظیم اروپایی به کار گرفته شده و جواب داده است هر چند در جزئیات آن می توان تغییراتی ایجاد کرد و نسبت به شرایط بازیکن و تیم پیش برد.

در روشی که مربی بدنساز پرسپولیس برای مهدی ترابی در نظر گرفته، این بازیکن 25 تا 30 ثانیه تحت فشار بالا تمرین می نماید و 25 تا 30 ثانیه استراحت می نماید. این نوع تمرین باعث می گردد تا قدرت و توان هوازی ترابی بالا برود ضمن اینکه این بازیکن به لحاظ روانی آماده مسابقه خواهد شد. مهم ترین ویژگی این مدل تمرین البته کار با توپ است که باعث می گردد بازیکن خسته نگردد ضمن اینکه فشاری که در زمان های کوتاه به بدن بازیکن وارد می گردد، وینگر خلاق سرخ ها را تبدیل به همان چیزی خواهد نمود که فصل قبل عاملی شد برای قهرمانی چهارم در لیگ برتر.

به گفته مربی بدنساز پرسپولیس، فشاری که ترابی با این مدل تمرینات در هر نوبت متحمل می گردد برابری می نماید با 20 تا 30 دقیقه حضور در مسابقه رسمی. این مسأله وقتی بیشتر نمود پیدا می نماید که ترابی هر روز همراه تیم در تمرین 70 تا 90 دقیقه ای حاضر می گردد و کار می نماید و بعد از تمرین، تازه تمرینات انفرادی شدیدش را پی می گیرد.

ترابی که می داند باید نسبت به شرایط حضورش در العربی قطر، شرایط جسمانی بهتری داشته باشد تا بتواند دوباره در لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا بدرخشد، با تمام توان این تمرینات فشرده و سخت را تحمل نموده و آنقدر برای حضور در میدان عطش دارد که نه غز می زند و نه گلایه دارد.

مهدی ترابی به خاطر فرم بدنی خاصی که دارد؛ نیم تنه پایینش بلندتر از نیم تنه بالای اوست، باید بیشتر روی عضلاتش کار کند چرا که در غیر این صورت با توجه به فرم بازی او احتمال آسیب دیدگی اش زیاد است. این همان نکته ای است که شاید مربی بدنساز العربی بدان واقف نبود و باعث شد تا این وینگر سرعتی و تکنیکی دو بار از ناحیه همسترینگ آسیب ببیند و از فرم خوبش فاصله بگیرد.

حالا ترابی به عنوان تک ستاره لیگ نوزدهم آماده است، هم از نظر بدنی هم از نظر روانی تا دوباره با پیراهن پرسپولیس بدرخشد و برای این مهم انگیزه عجیبی هم دارد. به احتمال زیاد او از چند روز دیگر در تمرین تیمی و ترکیب اصلی یحیی کار خواهد نمود تا برای لیگ بیستم آماده باشد. او برای بازی با سایپا در خط حمله تیمش به میدان می رود؛ البته اگر پنجره جابجاییی باشگاه به موقع باز گردد!

ایران ورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 824

به "برنامه ویژه پرسپولیس برای جذاب ترین خرید نیم فصلش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ویژه پرسپولیس برای جذاب ترین خرید نیم فصلش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید