برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی به مشاوران خارجی هم نیاز داریم

به گزارش مجله صادق ویلا، یکشنبه گذشته، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در صحن علنی مجلس از لزوم تدوین استراتژی توسعه صنعتی گفت و اینکه اتاق های سه گانه بازرگانی، اصناف و تعاون در این رابطه آمادگی دارند تا استراتژی مذکور را تدوین کرده و در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دهند.

برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی به مشاوران خارجی هم نیاز داریم

در این زمینه، نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران معتقد است: لزوم تدوین و داشتن استراتژی توسعه صنعتی بر کسی پوشیده نیست و همه کشورهای دنیای استراتژی صنعتی دارند. به عنوان مثال اگر چین روزی وارد صنعت پوشاک و روزی دیگر وارد صنایع های تک می شود و پوشاک را به ویتنام واگذار می کند به دلیل همین استراتژی بلندمدت صنعتی است؛ اما ایران چنین نقشه راهی در اختیار ندارد.

نیما بصیری تهرانی، در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: اولین در تیر 1394 راهبردی در وزارت صنعت، معدن و تجارت توسط حسین ابویی نوشته شد که البته بسیار جهت دار تدوین شده بود. همچنین در سال گذشته نیز نشست هایی با موضوع استراتژی توسعه صنعتی در کمیسیون صنایع اتاق ایران برگزار می شد که درنهایت مغفول ماند.

او ادامه می دهد: استراتژی صنعتی برنامه راه و سند برنامه ریزی بلندمدت و نقشه راه است؛ اما ما هیچ وقت برنامه اصلی و بلندمدت نداشتیم و این باعث می شود کارخانه هایی تولید ماکارونی مثل قارچ سبز شوند، ارز از مملکت خارج شود و درنهایت ماشین آلات بدون استفاده رها شود. درحالی که نیاز ما به این صنعت در حد معینی است و بیشتر از آن دینی بر سر دولت خواهد بود که فلان صنعت احداث شده و نیازمند حمایت است.

او به صنعت فرش ماشینی اشاره می کند و می گوید: من شاهد بودم در شهر کاشان نانوای محل به واسطه وام و ارز تخصیصی، در دوره مرحوم هاشمی رفسنجانی نانوایی خود را تعطیل و کارخانه فرش ماشینی دایر کرد؛ آن زمان آرم خود را تصویر میانی دلار انتخاب کرد. بعدها این واحد نتوانست پیروز شود و ضمن اینکه مالک به زندان افتاد، سرمایه ملی هم به آهن قراضه تبدیل شد.

به گفته بصیری تهرانی، اگر استراتژی توسعه صنعتی داشتیم، همه این موارد از ناهماهنگی تا توجیه ناپذیر بودن طرح ها حل می شد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران می گوید: ساده ترین راه توجه به پتانسیل موجود در اقتصاد کشور است و این جز با داشتن و تدوین نقشه راه توسعه صنعتی ممکن نیست؛ مثلاً به صنعت خودرو نگاه کنید؛ آیا این همه هزینه دادن برای این صنعت توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟ آیا این صنعت قابلیتی این را دارد که به جایگاهی در منطقه و دنیا تبدیل شود؟ اگر ما به صنعت فولاد به واسطه مواد معدنی فراروان توجه می کنیم یا به نساجی به واسطه اشتغال زایی آن، دلیل توجیه صنعت خودرو چه است؟

به گفته او در تدوین استراتژی توسعه صنعتی مسیرها بررسی می شود، نگاه کلان به حوزه وجود دارد و درنهایت بخش های مختلف اقتصاد هم دیده می شود.

بصیری تهرانی درباره اینکه چه نهاد و سازمانی باید استراتژی توسعه صنعتی بنویسند می گوید: استراتژی صنعتی را فقط وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی تواند بنویسد؛ چراکه استراتژی صنعتی حواشی زیادی دارد و بخش های مختلف اعم از معدن، کشاورزی، نیرو، محیط زیست و ... در آن ذی نفع هستند. ازاین رو دولت به تنهایی این قابلیت را ندارد که استراتژی صنعتی بنویسد وگرنه می توانستند جایگاه وزارت صنعت یا وزارت کشاورزی را درست نگه دارند نه اینکه با سعی و خطا مدیریت کند.

او ادامه می دهد: این قابلیت به تنهایی در بخش خصوصی هم وجود ندارد؛ چراکه بدنه دولت، بسترساز فعالیت بخش خصوصی است و وقتی بستر درستی فراهم نشده باشد بخش خصوصی، صنعت و بارزگانی به روزمرگی می افتد و کسی که در روزمرگی است نمی تواند برنامه بلندمدت داشته باشد. البته اینکه بخش خصوصی دلسوزتر از بخش دولتی است شکی نیست؛ اما این بخش هم به تنهایی کافی نیست.

بصیری تهرانی تأکید می کند: ما به استراتژی صنعتی نیاز داریم. باید کتاب راهنمایی برای آیندگان تدوین شود؛ کتابی مفید و مقدس که فهمی دقیق از صنعت و اقتصاد ایران داشته باشد.

به گفته او، برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی به مشاوران خارجی نیاز داریم؛ همان طور که برای فوتبال مشاور می آورند صنعت هم به این مشاور نیاز دارد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران تصریح می کند: یکی از کارهای اصلی اتاق ایران تدوین خط مشی و استراتژی حوزه های متعدد و صنعت برای آیندگان است؛ البته سال آخر دولت دوازدهم است و مسلماً در پایان این دولت اتفاقی مثبت برای صنعت نمی افتد.

او به نقش اتاق اصناف هم در تدوین استراتژی توسعه صنعتی اشاره می کند و می گوید: گرچه اصناف در حوزه بازرگانی داخلی نقش پررنگی دارند؛ اما نمی توانند نقش مؤثری در تدوین این سند بالادستی داشته باشند. به عبارت دیگر، اتاق اصناف در لایه های پایانی بازار و مصرف کننده واقع شده است و نمی تواند در تدوین سند چشم انداز توسعه صنعتی اثرگذار باشد.

به عقیده بصیری تهرانی، استراتژی توسعه صنعتی، باید نقشه راه و سند چشم انداز صنعت ایران مثلاً تا سال 1404 باشد و در تدوین آن ازنظر اتحادیه های صنفی، تشکل ها و سندیکاها بهره گرفت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 361

به "برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی به مشاوران خارجی هم نیاز داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی به مشاوران خارجی هم نیاز داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید