بازگشایی قدیمی ترین در کاخ گلستان با حضور وزیر گردشگری

به گزارش مجله صادق ویلا، باب عالی، قدیمی ترین در کاخ گلستان در مراسمی با با حضور علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بازگشایی شد.

بازگشایی قدیمی ترین در کاخ گلستان با حضور وزیر گردشگری

باب عالی، قدیمی ترین در مجموعه جهانی کاخ گلستان که در شرق این مجموعه واقع شده است، پس از 60 سال و با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بازگشایی شد. با بازگشایی این در، دسترسی به کاخ گلستان از خیابان ناصرخسرو و بازار تهران امکان پذیر می گردد و بنا بر گفته مدیر مجموعه کاخ گلستان، در جنوب غربی همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و بسته نخواهد شد.

آفرین امامی، مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان در رابطه با بازگشایی این در گفت:

برای بازگشایی این در، نمای باب عالی پاک سازی شده و پرده سمت خیابان ناصرخسرو آویخته شده و برای در امان ماندن نما از فضولات پرندگان، ساختاری فراهم شده، سیستم بلیط فروشی الکترونیکی ایجاد شده و ساعت شمس العماره نیز به کار افتاده است.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جریان مراسم افتتاح باب عالی که هم زمان با روز جهانی موزه و شروع هفته میراث فرهنگی در روز سه شنبه 28 اردیبهشت ماه انجام شد، با اشاره به اینکه کاخ گلستان یکی از مراکز مهم بازدید گردشگران خارجی است، اذعان داشت:

به عنوان یک شهروند همواره برام سوال بود درِ مهم اینجا چرا بسته مانده است. بازدیدی انجام شد و متوجه شدیم به خاطر بسته بودن این در، از بخش هایی از کاخ بازدید نمی گردد، مشکلاتی هم وجود داشت. بازگشایی این در حتما موجب رونق بیشتر مجموعه می گردد. بعد از ورود از این در، به باغ صفوی دسترسی پیدا می کنیم. ان شاء الله با باز شدن باب عالی کل مجموعه در دسترس قرار می گیرد.

مونسان با اشاره به هزینه حدود 1.5 میلیارد تومان برای بازسازی این باب، از واگذاری بعضی بناهای تاریخی به بخش خصوصی اطلاع داد و اظهار داشت:

البته کاخ گلستان به عنوان مجموعه جهانی، بودجه ثابتی برای نگهداری دارد. با توجه به بودجه محدودی که داریم یک سری از بناهای تاریخی که فاخر نبودند به بخش خصوصی واگذار شدند تا تمرکز ما روی بناهای فاخر باشد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1364

به "بازگشایی قدیمی ترین در کاخ گلستان با حضور وزیر گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی قدیمی ترین در کاخ گلستان با حضور وزیر گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید