چقدر از اعتبارات غیر نقد خط 10 مترو تامین شد

به گزارش مجله صادق ویلا، خبرنگاران : مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران گفت: تا سرانجام شهریور ماه سال جاری 2200 میلیارد تومان بودجه غیر نقد برای خط 10متروی تهران تامین شده است اما هنوز پیمانکاری از سوی شرکت مترو برای تهاتر این اعتبارات معرفی نشده است.

چقدر از اعتبارات غیر نقد خط 10 مترو تامین شد

به گزارش خبرنگاران ، شکرالله بنار گفت: تامین بودجه غیر نقد در راستای اجرای پروژه های عمرانی و زیر ساخت ها در شهرداری تهران یکی از وظایف اصلی این سازمان است به طوری که در بودجه سال 99 بالغ بر 7400 میلیارد تومان تعهدات مالی غیر نقد بر عهده این سازمان نهاده شده است. این در حالی است که تعهدات مالی غیر نقد سازمان سرمایه گذاری در سال 99 بیش از 700 درصد نسبت به سال 98 افزایش داشته است.

مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران به تشریح اقدامات این سازمان در سال جاری و موانعی که بعضا سبب شده تا اینطور به نظر آید که تعهدات سازمان محقق نشده، پرداخت.

وی گفت: در سال جاری دو تکلیف بزرگ بر عهده سازمان نهاده شده که نخست تامین 3400 میلیارد تومان تعهد مالی غیر نقد و سپس تامین 4000 میلیارد تومان تعهد مالی غیر نقد برای خط 10 مترو و پیش پرداخت های مربوط به آن.

وی اضافه نمود: در حال حاضر و در برخی محافل گفته می شود که شهرداری تهران در راستای تامین بودجه غیر نقد هیچ کاری انجام نداده است اما باید در نظر داشت که کار سازمان سرمایه گذاری مهیا کردن املاک و پروژه ها برای فروش و مشارکت است و به همین دلیل در خاتمه شهریور ماه 2200 میلیارد تومان اموال کارشناسی شده جهت اجرای خط 10 مترو به شرکت مترو اعلام کردیم و تفاهم نامه ای نیز در این زمینه با حضور آقای دکتر میرلوحی نماینده کمیسیون برنامه و بودجه و عضو محترم شورای اسلامی شهر تهران با شرکت مترو منعقد شده است.

بنار در ادامه اضافه نمود: شرکت مترو باید در واقع پیمانکارانی که حایز شرایط دریافت این املاک هستند را معرفی کند که یکی از شرایط داشتن کد و ردیف بودجه یا طلب است اما تا به حال کسی معرفی نشد یعنی تا به حال پیمانکار مستعد و یا طلبکاری را معرفی نکردند.

مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران گفت: از نظر قانونی و تخصصی در صلاحیت ما نیست که پیمانکار واجد شرایط را شناسایی و به آنان املاک بدهیم تا بودجه غیر نقد در حساب بنشیند و در گزارش های درآمد هزینه شهرداری تهران بیاید، سازمان سرمایه گذاری هر زمان که پیمانکار حایز شرایط از سوی شرکت مترو معرفی شود بلافاصله تعهدات خود را انجام خواهد داد.

بنار در ادامه گفت: در خصوص ما بقی تعهدات مالی غیر نقد باید بگویم با برنامه ریزی های اجرا شده تا خاتمه سال به تمام 7400 میلیارد تومان تعهد مالی غیر نقد عمل خواهیم کرد و بخشی از این تعهدات نیز برای پرداخت بدهی های بانک شهر و دو بانک دیگر اختصاص خواهد داشت.

مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری همچنین اضافه نمود: شاید اینطور به نظر آید که این املاک مستقیم از طریق خود مترو چرا به پیمانکاران واگذار نمی شود؟ در پاسخ باید گفت: اگر شرکت مترو بخواهد بطور مستقیم املاک را به پیمانکاران خود واگذار کند 25 درصد مالیات به آن تعلق می گیرد، ضمن اینکه کارشناسی املاک باید دوباره صورت گیرد، لذا هزینه های شهرداری چندیدن برابر می شود و این اقدامات همه در چارچوب سند جامع سرمایه گذاری و مصوبات شورای اسلامی شهر تهران است و ما کاملا در چارچوب مصوبات شورای شهر عمل کرده ایم.

وی در پایان یادآور شد : این اقدامات در حالی اجرا شده که در حال حاضر زمان کارشناسی املاک بالغ بر 5 ماه شده اما توانستیم با پیگیری های مستمر تا خاتمه شهریور ماه 2200 میلیارد تومان تعهدات مالی غیر نقد را محقق کنیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 598

به "چقدر از اعتبارات غیر نقد خط 10 مترو تامین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر از اعتبارات غیر نقد خط 10 مترو تامین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید