چرا وانواتو کشور شادی است؟ (

به گزارش مجله صادق ویلا، کشور کوچک وانواتو در جایگاه چهارمین نقطه شاد جهان و شادترین کشور خارج از قاره آمریکا واقع شده است.

چرا وانواتو کشور شادی است؟ (

یکی از شادترین نقاط کره زمین جزیره ای کوچک به نام وانواتو در میان اقیانوس آرام است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، وانواتو جزیره ای، کمانی شکل و متشکل از 80 جزیره کوچک در شرق استرالیا است.

وانواتو چهارمین کشور شاد جهان براساس شاخص های موسسه Happy Planet Index / عکس: happyplanetindex

براساس شاخص های موسسه هپی پلنت ایندکس (Happy Planet Index) کشور کوچک وانواتو در جایگاه چهارمین نقطه شاد جهان و شادترین کشور خارج از قاره آمریکا واقع شده است.

این رده بندی با شاخص هایی مانند شادی ملی، امید به زندگی، سطح نابرابری و در کنار عواملی مانند تغییرات اکولوژی (بوم شناسی) آن کشور سنجیده شده است.

چه چیزی این کشور کوچک را تا این حد راضی و شاد می کند؟

این جزیره پس از استقلال از فرانسه و بریتانیا در 1980، به بومیان اصلی وانواتو تعلق دارد و هیچ ملک و خانه ای در آن به خارجیان فروخته نمی شود.

بررسی های اداره آمار ملی وانواتو در سال 2011 نشان داد که مردم در این کشور به مراتب بیش از مردم ژاپن احساس خوشبختی می کنند. در این کشور جوامع اجتماعی در مورد موضوعات اجتماعی مانند تصمیم گیری در مورد جشن ها یا حل اختلافات خود تصمیم می گیرند. همین ملاقات های منظم اجتماعی عامل کلیدی شکل گیری روابط قوی اجتماعی و پشتیبانی قوی مادی و معنوی بین مردم آن است. این روابط باعث ایجاد احساس راضیی و خوشبختی بین مردم این جزیره می شود.

وانواتو در نقطه ای واقع شده که به راحتی می تواند از انرژی های تجدیدپذیر آب، باد، خورشید و سوخت های نارگیلی استفاده کند. بسیاری از محققان بر این باورند که روغن نارگیل می توان انرژی لازم برای برخی از خودروها را به دست آورد. در سال 2011 حدود 34 درصد از منابع وانواتو از انرژی های تجدیدپذیر تامین شد و این کشور قصد دارد تا سال 2030 همه منابع خود را از انرژی های تجدیدپذیر تامین کند.

امروزه بیش از سه چهارم مردم این کشور در مناطق روستایی زندگی می کنند. جمعیت این کشور حدود 298 هزار نفر است. در واقع بیشتر جزیره نشینان این کشور به زمین های کشاورزی دسترسی دارند و می توانند بخش اعظمی از غذای خود را پرورش دهند.

آن دسته از مردم این کشور که به زمین های کشاورزی دسترسی دارند به صورت متوسط شادتر از مردم بدون زمین هستند.

تصویری هوایی از پورت ویلا مرکز و بزرگترین شهر وانواتو/ عکس: فلیکر/ فیلیپ کارپر

کالاهایی مانند گوشت خوک، سیب زمینی شیرین و گیاهی به نام کاوا (گیاهی که برای رفع استرس) در وانواتو بدون پرداخت پول بین ساکنین رد و بدل می شود و به وفور در دسترس است.

ارتباط قوی با سنت ها و مناظر متنوع طبیعی در این مجمع الجزایر از دیگر دلایل راضیی و خوشبختی جزیره نشینان است. آنها در میان صخره های کوهستانی و تپه های مرجانی زندگی می کنند.

وانواتو در زبان بومی به معنی سرزمین همیشگی ما است و بیش از 92 درصد مردم این جزیره به زبان بومی خود صحبت می کنند. بیشتریت مردم این کشور نیز درک متوسط تا بالایی از چرخه کشاورزی، کاشت، شجره قومی، خانوادگی و اهمیت گیاهان و جانوران دارند.

سه چهارم مردم وانواتو زمین کشاورزی دارند و بخشی از غذای خود را پرورش می دهند/ عکس: loopvanuatu

با این وجود این کشور همچنان با چالش هایی روبه رو است. این جزایر در حلقه آتش اقیانوس آرام قرا دارد. حلقه آتش منطقه ای است که در آن شمار زیادی از زمین لرزه ها و فوران های آتشفشانی در حوزه اقیانوس آرام رخ می دهد.

این منطقه در برابر حوادث طبیعی نیز آسیب پذیر نشان می دهد. زلزله، افزایش سطح آب دریا و تغییرات آب و هوایی از خطرات معمول این کشور هستند.

بیشتر مردم وانواتو کشاورزی می کنند/ عکس:yts.vu

براساس گزارش سال 2014 دانشگاه سازمان ملل این مجمع الجزایر بیش از دیگر کشورهای منطقه با خطر بلایای طبیعی روبه رو است.

--

بیشتر بخوانید:

پرنس چارلز مهمان قبایل وانواتو شد (فیلم)

نگاهی به صنعت فروش تابعیت در جهان/ پاسپورت چند؟

شاد ترین مکان جهان کجاست؟

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 109

به "چرا وانواتو کشور شادی است؟ (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا وانواتو کشور شادی است؟ ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید