پیشگیری از سرقت لوازم خودرو در نوروز

به گزارش مجله صادق ویلا، سرقت لوازم خودرو از جمله جرائم شایعی است که ممکن است در صورت بی احتیاطی به ویژه در نوروز شما هم گرفتار آن شوید.

پیشگیری از سرقت لوازم خودرو در نوروز

در روز های تعطیل شروع سال خیابان ها خلوت تر و در نتیجه فرصت برای دزدان مهیاتر است. از طرفی خیلی از افراد با اتومبیل شخصی به میهمانی و گردش می فرایند و خودرو را کنار خیابان پارک می نمایند؛ بنابراین برای گرفتارنشدن در دام دزدان توصیه های زیر را جدی بگیرید.

پیشگیری از سرقت لوازم خودرو در نوروز

خودروی خود را به لوازم ایمنی مجهز و برای لاستیک زاپاس خودرو قفل مناسب تهیه کنید.

روی خودروی خود لوازم ایمنی نظیر سوئیچ مخفی، قفل سوئیچی، دزدگیر، قفل پدال و فرمان، محافظ کامپیوتر خودرو و سایر وسایلی که از باز کردن درِ خودرو و روشن کردن آن به دست سارقان جلوگیری می نمایند یا حداقل آن را به تأخیر می اندازند، نصب و روی چرخ های خودرو از پیچ های قفل دار و محافظت نماینده بهره ببرید.

نصب دزدگیر و ساخت کلید یدکی خودرو را به افراد متفرقه و ناشناس واگذار نکنید. از نصب تزیینات اضافی و گران قیمت روی خودرو خودداری کنید. هنگام خارج شدن از خودرو یا ترک آن، نکات ایمنی را رعایت کنید.

هنگامی که برای بازدید فنی یا پنچرگیری از خودرو خارج می شوید، در های خودرو را قفل کنید.

هنگام پارک در پارکینگ های عمومی فاقد نگهبان، از تجهیزات ایمنی بهره ببرید؛ به ویژه به خانم ها به صورت اکید توصیه می گردد نکات ایمنی را هنگام پارک خودرو حتما رعایت نمایند.

در توقف های کوتاه مدت و حتی چند ثانیه ای، هنگام ترک خودرو، سوئیچ را بردارید و خودرو را خاموش کنید. علاوه بر قفل و زنجیر کردن خودرو، از قفل بودن در ها و بالا بودن شیشه ها اطمینان حاصل کنید.

هنگام وقوع حادثه اورژانسی و مراجعه به مراکز درمانی، خونسردی خود را حفظ کنید و در زمان ترک خودروی خود، از بالا بودن شیشه ها و قفل بودن در ها اطمینان حاصل کنید.

به هیچ وجه وسایل شخصی (کیف، اسناد و مدارک) و اموال باارزش خود را داخل خودرو، به ویژه روی جایگاه و در معرض دید نگذارید.

حتی اگر خودروی خود را در حیاط یا پارکینگ ساختمان پارک می کنید، شیشه ها را بالا بکشید و در ها را قفل کنید.

از پارک کردن خودروی خود در مکان های ناامن، کم تردد، خلوت و تاریک خودداری کنید.

تا حد امکان سعی کنید خودروی خود را در پارکینگ های دارای نگهبان پارک کنید.

همواره در حال رانندگی در های خودرو را قفل کنید.

در خودرو های جدید، هنگام باز کردن یکی از درها، بقیه در ها نیز باز می شوند. حال اگر به هر دلیلی، مثلا پیاده شدن یک سرنشین، درِ خودرو باز شد، مجددا آن را قفل کنید.

هنگام توقف پشت چراغ قرمز، دقت کنید که حتما در ها قفل باشند.

اگر درِ صندوق عقب نیز به همراه درِ خودرو باز می گردد، در صورت داشتن اموال و اسناد باارزش داخل آن، اطمینان حاصل کنید که حتی هنگام توقف های کوتاه، مثلا پشت چراغ قرمز نیز درِ صندوق قفل باشد.

سوئیچ خودروی خود را به افراد ناشناس یا غیرمطمئن نسپارید.

اگر در پارکینگ دارای نگهبان پارک می کنید، در صورت لزوم سوئیچ را تنها به نگهبان تحویل دهید.

در صورت سپردن خودرو به تعمیرگاه، سوئیچ را فقط به مسئول تعمیرگاه تحویل دهید.

حتی الامکان اثاثیه خود را داخل صندوق عقب خودرو قرار دهید و از گذاشتن آن روی باربند اجتناب کنید.

پیش از سپردن خودرو به تعمیرگاه، اموال باارزش داخل داشبورد، رادیو پخش های کشویی یا پانل دار و وسایلی از این قبیل را بردارید.

هنگام سوار کردن مسافر احتیاط کنید. هنگام انتقال مسافران، از جهت های فرعی که با آن ها آشنایی ندارید و صرفا از سوی مسافران و به بهانه خلوت بودن پیشنهاد می شوند، تردد نکنید. هرگز به صرف اینکه مسافر شما یک خانم است، جانب احتیاط را رها نکنید. در صورتی که حرکات، رفتار و برخورد مسافران مشکوک بود و احساس خطر جدی کردید، در یک مکان شلوغ توقف کنید یا به نزدیک ترین مرکز انتظامی مراجعه کنید یا با دیدن واحد های گشتی موضوع را به پلیس اطلاع دهید.

سارقان ممکن است با شگرد های مختلفی از جمله خوابیدن کنار جاده یا تظاهر به بیماری و... اقدام به سرقت یا زورگیری نمایند. در صورت مواجهه با این گونه موارد، بیشتر مراقب باشید و جانب احتیاط را رعایت کنید.

هنگام مواجهه با نزاع های خیابانی، تصادف یا اتفاقاتی از این قبیل، تا حد امکان از خودرو پیاده نشوید. اگر مجبور به این کار شدید، شیشه ها را بالا بکشید و پس از برداشتن سوئیچ، در ها را قفل کنید.

یکی از شگرد های سارقان پرتاب تخم مرغ به شیشه جلوی اتومبیل است. در این موارد، استفاده از برف پاک کن هم موجب آلودگی بیشتر شیشه می گردد و در نتیجه راننده مجبور به پیاده شدن از خودرو می گردد و فرصت مناسبی را برای سارقان جهت سرقت فراهم می آورد. در صورت برخورد با این مورد، کاملا احتیاط کنید و مراقب اطراف خود باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 845

به "پیشگیری از سرقت لوازم خودرو در نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از سرقت لوازم خودرو در نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید