واکنش ظریف به تهدید جدید واشنگتن درباره اسنپ بک

به گزارش مجله صادق ویلا، وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توئیتر به تهدید نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره نقض اسنپ بک، واکنش نشان داد.

واکنش ظریف به تهدید جدید واشنگتن درباره اسنپ بک

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توئیتر به مصاحبه بامداد امروز کلی کرفت کننده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل درباره مکانیسم ماشه واکنش نشان داد.

وی در این پیام توئیتری نوشت: پس از سه بار رد شدن توسط شورای امنیت، آمریکا هم اکنون تهدید می کند هر کس و هر نهادی که میان آمریکا و اسنپ بک آن قرار بگیرد، تحریم می کند، آن ها ظاهرا قانون یا سازمان ملل را درک نمی کنند. ممکن است آن ها بتوانند این را بفهمند: شما در سال 2018 از برجام طلاق گرفتید. نام شما در گواهی ازدواج نامربوط است.

ظریف در ادامه این پیام توئیتری بخشی از مصاحبه کننده آمریکا در سازمان ملل با العربیه را منتشر کرد.

کلی کرفت بامداد روز جمعه (به وقت تهران) در مصاحبه با این شبکه سعودی مدعی شد: مکانیسم ماشه را بر اساس منافع آمریکا و ملت های منطقه اجرا خواهیم کرد و شورای امنیت باید به مسئولیت خود برای اجرای فرایند های قانونی عمل کند.

کننده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل مدعی شد که قطعنامه 2231 به این کشور اجازه می دهد تا سازوکار بازگشت تحریم ها علیه ایران را اجرایی کند و هر کسی که در برابر اسنپ بک بایستد تحریم خواهد شد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز شامگاه پنجشنبه مدعی شد تحریم های بین المللی علیه ایران از نیمه شب 20 سپتامبر (30 شهریور) به وقت گرینویچ احیا خواهند شد.

ساز و کار موسوم به بازگشت اتوماتیک تحریم ها که با نام های دیگری مثل مکانیسم ماشه یا اسنپ بک نیز شناخته می شود به دنبال احیای تمامی قطعنامه های تحریمی علیه تهران است که پس از حصول برجام میان ایران و گروه موسوم به 1+5 تعلیق شده بودند.

تلاش آمریکا در این راستا پس از شکست این کشور در به تصویب رساندن قطعنامه ای که خواستار جلوگیری از انقضای محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران بود، صورت می گیرد. آن قطعنامه که روز 25 مرداد به رأی گذاشته شد با 11 رأی ممتنع، 2 رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و 2 رأی مخالف (روسیه و چین) رد شد.

واشنگتن از قبل اعلام کرده بود چنانچه در تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نشود قصد دارد بر حسب تفسیر خود از قطعنامه 2231 شورای امنیت و توافق هسته ای برجام برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام کند.

آمریکا در نامه مورخ 30 مرداد خود به رئیس شورای امنیت ایران را به نقض اساسی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متهم کرده است.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، فرایند 30 روزه ای را آغاز می کرد که می توانست به بازگشت اتوماتیک تحریم سازمان ملل علیه ایران منجر شود.

در آن حالت، تمامی تحریم های سازمان ملل نیمه شب 20 سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با 04:31 بامداد 30 شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می شدند. این تاریخ، چند روز قبل از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

با این حال، آمریکا اردیبهشت سال 1397 به مشارکتش در برجام خاتمه داده و طبق گفته اعضای شورای امنیت نمی تواند از حقوق تصریح شده در این توافق و متن قطعنامه صادرشده برای تأیید آن استفاده کند.

به همین دلیل، تلاش آمریکا از همان آغاز با مخالفت های جدی روبرو شده است. خبرگزاری رویترز 1 شهریورماه گزارش داد 13 عضو شورای امنیت با نگارش نامه هایی مخالفت خودشان را با خواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام کرده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 507

به "واکنش ظریف به تهدید جدید واشنگتن درباره اسنپ بک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ظریف به تهدید جدید واشنگتن درباره اسنپ بک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید