نترسید اما در خانه بمانید

به گزارش مجله صادق ویلا، این روزها اخبار مربوط به کرونا در صدر قرار گرفته است. یک سال بیشتر است که همه اخبار را تحت تاثیر قرار داده است، حتی اخبار مربوط به بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت دلار یا بالا و پایین رفتن های شگفت انگیز بیت کوین.

نترسید اما در خانه بمانید

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

رسانه ها (دیداری، شنیداری و مکتوب) بیشتر اخبارشان مربوط به کروناست. هر شبکه ای، هر موجی از رادیو درباره کرونا می گوید و کاربران شبکه های اجتماعی هم که به اصطلاح ترکانده اند، بس که اخبار مربوط به کرونا را به اشتراک می گذارند.

بعضی یکی از کارهای هر روزشان این است که آمار مرگ و میر را منتشر و به اشتراک می گذارند. انگار آنها تنها کسانی هستند که از اخبار محرمانه باخبر می شوند و بقیه نه.

به قول معروف وا بده هموطن... به خدا ما هم به اندازه تو از از آمار ترسناک باخبریم. تو دیگر لازم نیست بنزین روی آتش بریزی.

حالا که حرف از شبکه های اجتماعی شد این را هم اضافه کنم که ذات شبکه های مجازی و اجتماعی بر اساس ایجاد اضطراب در فرد تعریف شده است.

قبل از کرونا می گفتند همین که فردی پستی به اشتراک می گذارد و منتظر لایک می نشیند، یعنی روی موج استرس سوار شده است. حالا تصور کنید لایک با اخبار منفی بگیری، یعنی استرس ضربدر استرس.

در این وانفسایی که در شبکه های اجتماعی به راه افتاده و خیلی ها از آب بسیار گل آلود کرونا، ماهی های عظیم می گیرند و به دنبال نماینده ها و لایک هایشان می افزایند.

بعضی هم هستند که وظیفه خود را در این شبکه های اجتماعی، کم کردن اضطراب مردم و دادن اطلاعات مفید و خوب می دانند که هم به در امان ماندن از کرونا یاری می نمایند، هم می گویند مراقب باشیم اما نترسیم و با توصیه های علمی و بیان واقعیت ها کوشش می نمایند به مردم در کنترل اضطرابشان یاری نمایند.

شستن دست فراموش نگردد

یکی از این آدم ها دکتر حسام خضری است که اینستاگرامش دنبال نماینده های زیادی دارد. او که تکنولوژیست (دستیار جراح) بیمارستان مسیح دانشوری است، از همان اوایل که کرونا به ایران رسید با استفاده از این شبکه اجتماعی، اطلاعات مفید و کاربردی در اختیار مخاطبانش قرار می داد و این روش را همچنان پی می گیرد.

یکی از محاسن دکتر خضری این است اطلاعاتی که به اشتراک می گذارد مبنای علمی دارد و بیخود و بی جهت و برای دریافت دنبال نماینده بیشتر اطلاعات ضد و نقیض به ما نمی دهد.

مثلا چند ماهی است اخبار ضد و نقیضی مبنی بر این که کرونا از سطوح منتقل می گردد یا نه منتشر می گردد.

دکتر خضری در یک ویدئو به این موضوع با پشتوانه علمی می پردازد و اما و اگرها را پاسخ می دهد. دکتر خضری درس رسانه هم خوانده، به همین دلیل دقیقا می داند رسانه ها چگونه می توانند به مردم آرامش بدهند یا استرس آنها را بالا ببرند.

دیروز که با وی هم صحبت شدم از او پرسیدم در پیک چهارم کرونا که ترسناک تر از بقیه پیک هاست، مردم برای در امان بودن از کرونا چه نمایند که گفت: اگر کار ضروری نداریم بهتر است در خانه بمانیم. اگر شاغلیم و باید به محل کار برویم یا کار ضروری داریم که باید بیرون برویم حتما ماسک بزنیم، آن هم به شکل درست نه الکی و برای این که گفته باشید ماسک زدیم. ماسک باید دهان و بینی را کاملا بپوشاند. شستن دست را هم فراموش نکنیم. اگر آب و صابون نیست، مرتب دست ها را ضدعفونی کنیم البته نه به شکل وسواس گونه اما تمیزی دست ها به اندازه زدن ماسک مهم است.

در مقابل کرونا بی دفاع نیستیم

دکتر خضری، سرصفحه اینستاگرامش نوشته برای آرامشت می جنگم. از او می پرسم این شعار را براساس چه نظریه ای انتخاب کردید که می گوید: ما در کشور خودمان منشور حقوق بیمار داریم اما منشور و قوانینی برای برخورد با همراه بیمار نداریم که اتفاقا استرس اش شاید از خود بیمار بیشتر باشد. برای همین از وقتی وارد بیمارستان شدم با خودم عهد کردم با بیمار و همراه بیمار گرم و صمیمی صحبت کنم و حتی با آنها شوخی کنم که روحیه شان بالا برود و اضطرابشان کمتر گردد. این را بگویم که بیشتر پزشکان حتی اگر خیلی هم مهربان باشند، توانایی ندارند که با بیمار یا همراه او ارتباط گرم و صمیمی برقرار نمایند تا آنها در مدیریت اضطرابشان بهتر عمل نمایند. کرونا که آمد و اطلاع رسانی این بیماری فراگیر به پزشکان سپرده شد، مردم با یک مشکل دیگر روبه رو شدند و آن استفاده پزشکان از کلمات و جملات معمولا ترسناک و استرس زاست؛ جملات و ادبیاتی که راستش را بخواهید ترس و ناامیدی را به مردم منتقل می نماید.همه جملاتی که گفته می گردد معمولا ته دل مردم را خالی می نماید و آنها احساس می نمایند کاملا در برابر کرونا بی دفاع هستند.کرونا غیرقابل پیش بینی است. در هر بدنی واکنش مخصوص به خودش را دارد اما آنقدر ترسناک نیست که ما کاملا خودمان را در مقابلش ببازیم. اگر بترسیم کرونا پیروز شده و ما نمی توانیم بر آن غلبه کنیم. من در صفحه اینستاگرامم این را به مردم می گویم که دمتان گرم که پروتکل ها را رعایت می کنید و در خانه می مانید و مراقب هستید به دام کرونا نیفتید. اما ترسیدن هم اندازه دارد و من اینجا هستم تا به تو امید بدهم که می توانیم از پس کرونا برآییم.

مراقبت دولت از پروتکل ها حیاتی است

به خضری می گویم ترسناک جلوه دادن بیش از اندازه کرونا چه تاثیری بر روحیه و رفتار مردم دارد، می گوید: با شروع کرونا یک رفتار جهانی شکل گرفت که مردم را بترسانید تا رعایت نمایند. اما بعضی از کشورها به مرور متوجه شدند این تئوری درباره کرونا که معلوم نیست تا کی با جهانیان خواهد بود، جواب نمی دهد و رفتارشان را اصلاح کردند و به جای دادن اطلاعات ترسناک به مردم بر رفتار آنها در مقابل کرونا تمرکز و آنها را وادار کردند پروتکل ها را رعایت نمایند. وقتی گفتند شهر، مراکز خرید، تفریحی و... باید تعطیل گردد، آن را به صورت جدی پیگیر شدند یا وقتی اعلام کردند دورهمی ممنوع این احساس مسؤولیت را در مردم به وجود آوردند که اگر یکی متوجه شد همسایه اش بیشتر از سه نفر در خانه اش مهمان دارد با پلیس تماس بگیردو پلیس هم آنها را جریمه کند. اما در کشور ما محدودیت اعلام می گردد، ولی دولت و مسؤولان آن را جدی نمی گیرند و به مرور مردم هم دیگر رعایت نمی نمایند.کشورهایی که توانسته اند کرونا را محدود نمایند همان کشورهایی هستند که دولت بر رعایت قوانین و پروتکل ها نظارت سفت و سخت دارد. نمی توان فقط از مردم خواست همه امور را به دست بگیرند و یک تنه با کرونا مبارزه نمایند.

کادر درمان خسته است

خضری درباره حال روحی و جسمی کادر درمان می گوید: واقعا خسته شده اند. نه مرخصی می توانند بروند و نه شیفت شان را جابه جا نمایند.

مردم هم دیگر کادر درمان را فراموش نموده اند. آن اوایل با روش های مختلف به آنها روحیه می دادند.

یادم هست آنقدر آبمیوه می آوردند که گاهی می ماندیم آنها را چه کنیم. بیلبورد و طرح های زیادی بود که از کادر درمان حمایت می کرد اما چند ماهی است دیگر از هیچ کدام از اینها خبری نیست.

چیزی که آزاردهنده تر است رفتار بعضی پزشکان است؛ مثلا در بیمارستان های خصوصی هنوز جراحی زیبایی انجام می گردد، در حالی که دستور داده شده فقط جراحی های حیاتی انجام گردد و بیشتر تخت ها به درمان مبتلایان به کرونا اختصاص یابد اما بعضی پزشکان نمی توانند از پول چشم بپوشند و دستورات ستاد کرونا را نادیده می گیرند و این فاجعه است.

اگر مبتلایان کرونا در بیمارستان بستری شوند آمار مرگ و میر به شدت پایین می آید اما بعضی پزشکان همکاری نمی نمایند.

کادر درمانی که در صف اول مبارزه با کروناست، خسته شده اما پای کار مانده و خواهد ماند. فقط امیدوارم این روحیه به همه پزشکان سرایت کند یا قوانین آنقدر قوی گردد که جلوی آنها را بگیرد.

طاهره آشیانی - روزنامه نگار / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 932

به "نترسید اما در خانه بمانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نترسید اما در خانه بمانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید