محل فرود فضاپیمای ناسا با همکاری مردم تعیین شد

به گزارش مجله صادق ویلا، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیتال ترندز، ناسا از مدت ها قبل در تلاش بود تا برای تعیین محل فرود فضاپیمای OSIRIS-REx بر روی سطح سیارک بنو تصمیم بگیرد. این سیارک در فاصله تقریباً 170 میلیون کیلومتری از خورشید در مداری به دور آن می چرخد.

محل فرود فضاپیمای ناسا با همکاری مردم تعیین شد

ناسا خود چهار محل مناسب برای فرود فضاپیمای OSIRIS-REx را انتخاب کرد. اما برای تصمیم گیری نهایی در این زمینه از عموم مردم کمک گرفت. علت این مساله شرایط بسیار ناهموار و نامناسب سطح سیارک بنو است که بیشتر از صخره های بلند و کوتاه تشکیل شده است.

ناسا تصاویر متعدد و بسیار زیادی که قبلاً از سطح این سیارک تهیه شده بود را از طریق یک اپلیکیشن در اختیار عموم مردم قرار داد تا آنها با بررسی عکس های مذکور بتوانند نقاط کم خطر و مسطح را شناسایی کنند. اگر بررسی تصاویر یادشده به تعدادی متخصص محدود سپرده می شد، انتخاب گزینه نهایی فرود مدت ها طول می کشید. اما مشارکت عموم مردم در این کار سرعت بررسی عکس ها را افزایش داد و انتخاب محل مناسب را ساده کرد.

البته افراد علاقمند برای مشارکت در این طرح توسط ناسا به گروه هایی تقسیم بندی شدند و صلاحیت علمی و میزان دانش آنها نیز مورد بررسی قرار گرفت. گروه های یادشده با بررسی صخره های موجود در سطح سیارک بنو و اندازه گیری ابعاد و موقعیت آنها و در نهایت انتقال این اطلاعات به ناسا نقشه ای دقیق از سطح بنو تهیه کردند.

تعداد کل افراد مشارکت کننده در این طرح موسوم به CosmoQuest برابر با 3500 نفر بود که هر کدام از آنها حداقل ده عکس را بررسی کردند. افزودن اطلاعات به هر عکس در این طرح به طور متوسط 45 دقیقه زمان برد. البته 23 نفر با بررسی 500 عکس رکورد شکن شدند. با مشخص شدن محل فرود فضاپیمای ناسا پرتاب آن به سمت بنو در آگوست سال 2020 انجام می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 9

به "محل فرود فضاپیمای ناسا با همکاری مردم تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل فرود فضاپیمای ناسا با همکاری مردم تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید