لبنان، تداوم اختلافات میان عون و حریری و چشم انداز تاریک تشکیل دولت

به گزارش مجله صادق ویلا، منابع لبنانی با اشاره به تداوم اختلافات میان رئیس جمهور و نخست وزیر مکلف این کشور اعلام کردند که نمی توان زمان دقیقی برای خروج از بن بست سیاسی لبنان مشخص کرد.

لبنان، تداوم اختلافات میان عون و حریری و چشم انداز تاریک تشکیل دولت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الجمهوریه منابع وابسته به کاخ نخست وزیری لبنان گزارش دادند، بعد از انتشار ویدئوی مربوط به صحبت های میشل عون رئیس جمهوری لبنان علیه سعد حریری نخست وزیر مکلف این کشور شواهد نشان می دهد که میشل عون هرگز با حریری تماس نخواهد گرفت، همچنین تا زمانی که مواضع نخست وزیر مکلف در خصوص تشکیل دولتی مطابق با معیارهایی که قبلاً درباره آن توافق شده بود تغییر نکند، میشل عون دیداری با او ترتیب نخواهد داد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این منابع افزودند، اما پیام سعد حریری برای همه کسانی که دغدغه تشکیل دولت را دارند روشن بوده و تغییری نکرده است و وی همان طور که قبلاً تاکید کرده به دنبال تشکیل دولتی طبق منافع ملی و قوانینی که توسط ابتکار فرانسه تعیین شده، است.

به گفته منابع وابسته به کاخ نخست وزیری لبنان روابط میان میشل عون و سعد حریری همچنان سرد و پرتنش است و با توجه به میزان اختلافات میان دو طرف روابط آنها در آینده قابل پیش بینی نیست.

منابع سیاسی لبنان نیز در این زمینه گزارش دادند که با وجود همه میانجی گری ها و تلاش هایی که به منظور کمرنگ کردن اختلافات میان رئیس جمهور و نخست وزیر مکلف انجام گرفته است به ویژه بعد از فاش شدن ویدئوی مذکور، ترغیب دو طرف برای برگزاری یک نشست جدید جهت تکمیل مذاکرات مربوط به تشکیل دولت آسان نیست و حتی شاید غیرممکن باشد.

این منابع معتقدند که از یک سو میشل عون منتظر است سعد حریری با او تماس بگیرد و تاریخ برگزاری نشستی را تعیین کند، از سوی دیگر حریری اصرار دارد که اکنون توپ در زمین عون است و منتظر تماس وی برای عذرخواهی است. در این شرایط متشنج سیاسی لبنان چند علامت سؤال در خصوص روابط میان عون و حریری در مرحله بعد به وجود می آید؛ حتی اگر امروز دولت عملاً تشکیل شود رئیس جمهور و نخست وزیر مکلف در سایه اختلافات موجود چگونه می خواهند با این دولت تعامل کنند؟ آیا هر زمان شرایط، دیدار میان دو طرف را ایجاب کند باید به منظور برگزاری یک نشست میان عون و حریری، واسطه هایی در داخل و خارج از لبنان وارد عمل شوند؟ و این شرایط تا چه زمانی قرار است ادامه داشته باشد؟

در این میان برخی منابع اعلام کردند که رئیس جمهور از همان ابتدا از فضایی که بعد از مأموریت سعد حریری به تشکیل کابینه به وجود خواهد آمد و از روابطی که اکنون میان وی و نخست وزیر مکلف شکل گرفته است آگاهی داشت و به همین دلیل از کنندگان مجلس در جریان رایزنی ها برای انتخاب مأمور تشکیل کابینه خواست درباره گزینه های انتخابی خود بیشتر فکر کنند. اما برخی گروه های سیاسی میشل عون را به دلیل این موضع مورد انتقاد قرار داده وی را به مانع تراشی در برابر تشکیل دولت متهم کردند.

این امر در جریان رایزنی های میشل عون با سعد حریری در کاخ بعبدا نیز تعیین بود و با وجود اینکه منابع از فضای مثبت نشست ها میان دو طرف خبر می دادند اما پس از آن تعیین شد که توافق واقعی برای تشکیل کابینه طبق ساختارها و استانداردهای لبنان حاصل نمی شود.

منابع لبنانی معتقدند صحبت هایی که میشل عون در ویدئوی مذکور علیه حریری مطرح کرده است واقعیت روابط میان دو طرف است و از زمان استعفای سعد حریری از سمت نخست وزیری لبنان بعد از اعتراضات مردمی این کشور در اکتبر 2019 روابط میان وی و رئیس جمهور رو به سردی رفت و تا به امروز نیز این روابط ترمیم نشده است.

منابع وابسته به سعد حریری و میشل عون اتفاق نظر دارند که تشکیل دولت می تواند نقطه عطفی در خط روابط میان رئیس جمهور و سعد حریری باشد؛ البته این موضوع به اختلافات میان دو طرف خاتمه نخواهد داد اما آنها می توانند طبق معیار همزیستی مسالمت آمیز در اداره کشور همکاری داشته باشند و دست کم روابط خود را عادی کنند.

بر این اساس برخی منابع لبنانی نگرانند که اختلاف میان میشل عون و سعد حریری فرایند تشکیل دولت را فلج کند و در زمان حاضر نیز شواهد نشان می دهد که همه امور در پفراینده سیاسی لبنان به شکست منجر شده است.

پرداخت غرامت به آسیب دیدگان از انفجار بیروت

از طرف دیگر میشل عون روز گذشته پیش نویس پرداخت 50 میلیارد لیره به عنوان غرامت به آسیب دیدگان از انفجار بندر بیروت در 4 آگوست 2020 را امضا کرد. قرار است این مبلغ طبق سازوکاری که فرماندهی ارتش و استانداری بیروت تعیین کرده اند بر اساس اولویت های تعیین شده میان آسیب دیدگان از این انفجار توزیع شود.

انفجار مهیب بندر بیروت که 4 اوت گذشته (14 مردادماه) به وقوع پیوست، منجر به کشته شدن بیش از 200 نفر و همچنین زخمی شدن 6 هزار نفر شده است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 758

به "لبنان، تداوم اختلافات میان عون و حریری و چشم انداز تاریک تشکیل دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، تداوم اختلافات میان عون و حریری و چشم انداز تاریک تشکیل دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید