خبرنگاران موسوی: اظهار همدردی بعضی کشورهای دشمن لبنان از حادثه بیروت، ریاکاری دیپلماتیک است

به گزارش مجله صادق ویلا، ارومیه- خبرنگاران- سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف از حادثه بیروت و همدردی با ملت و دولت لبنان گفت: اظهار همدردی بعضی کشورهای دشمن لبنان از این حادثه، ریاکاری دیپلماتیک و اقدامی مزوّرانه است.

خبرنگاران موسوی: اظهار همدردی بعضی کشورهای دشمن لبنان از حادثه بیروت، ریاکاری دیپلماتیک است

سیدعباس موسوی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در ارومیه با تسلیت به ملت و دولت لبنان، تاسف خود را از این حادثه گفت و اضافه نمود: بعضی کشورها در این شرایط حساس، سعی کردند که از آب گل آلود ماهی بگیرند و همان هایی که دولت و ملت لبنان را تحریم نموده و آنان را تحت فشار قرار داده بودند، از فرصت استفاده نموده و با ریاکاری ابراز همدردی کردند.

وی افزود: البته مردم لبنان و ملت های آزاده جهان این ریاکاری و ابراز همدردی فرصت طلبانه را به خوبی تشخیص خواهند داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ایران آماده بازسازی بندر بیروت است، بیان نمود: رییس جمهوری نیز دستورهای لازم را برای یاری های پزشکی و بشردوستانه به دولت و ملت لبنان صادر نموده اند و این امر به همه نهادها ابلاغ شده است.

حق جمهوری اسلامی برای شکایت علیه متعرضان نسبت به هواپیمای مسافربری باقی است

موسوی با اشاره به اینکه حق جمهوری اسلامی برای شکایت علیه متعرضان نسبت به هواپیمای مسافربری باقی است، اظهار کرد: بعد از این اقدام غیرقانونی توسط آمریکایی ها، شکایت اولیه در این خصوص انجام گرفت و برنامه ریزی های ویژه ای نیز با همراهی نهادهای مختلف و دخیل درباره اعتراض به این اقدام غیر قانونی انجام شد.

وی گفت: این اقدام، تهدیدی جدی علیه مسافران هواپیمای غیرنظامی و خلاف همه مقررات و حقوق بین المللی بود که البته پاسخ لازم به وقت مقتضی به این راهزنی هوایی داده خواهد شد.

اراده سیاسی برای توسعه روابط ایران و جمهوری آذربایجان وجود دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه و سفیر جدید ایران در جمهوری آذربایجان غربی همچنین با اشاره به اینکه ایجاد ارتباط وسیع و عمیق تر بین 2 کشور یکی از اهداف کاری اوست، اضافه نمود: در راستای توسعه مراودات بین 2 کشور، سفرهای خوبی به استان های مرزی شامل آذربایجان شرقی، گیلان، اردبیل و آذربایجان غربی که همسایگان جمهوری آذربایجان است، داشتم که پتانسیل های بالقوه و بالفعلی در این مناطق مشاهده شد.

موسوی افزود: مقامات 2 کشور ایران و جمهوری آذربایجان نیز آماده توسعه مراودات هستند که همراهی بخش خصوصی در تنوع بخشی به مراودات مالی موجب سرعت بخشیدن به این امر خواهد بود.

وی بیان نمود: آذربایجان غربی نیز امکان و ظرفیت قابل توجهی در این خصوص دارد و می توان از این ظرفیت در توسعه صادرات کالاها و خدمات فنی مهندسی استفاده کرد.

وی توسعه تجارت با همسایه ها را از جمله راهبردهای مهم مالی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و اظهار کرد: با وجود شیوع بیماری کرونا، در حال حاضر تقریبا بیشتر مرزهای آذربایجان غربی باز است و مراودات مالی صورت می گیرد که امیدواریم با برطرف مشکل شیوع این بیماری، شاهد توسعه این روابط مالی هم باشیم.

جنگ تبلیغاتی بخشی از کوشش دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به کوشش تبلیغاتی آمریکایی ها علیه کشورمان گفت: آنان در مقاطع مختلف امواج تبلیغاتی را علیه کشورمان به راه انداخته اند که این کوشش آنان بسیار گسترده است.

موسوی با بیان اینکه در مقابل این کوشش مذبوحانه دشمنان، سواد رسانه ای ملت ایران نیز افزایش یافته، اضافه نمود: دشمنان سعی دارند با استفاده از وارونه کردن حقایق و تبلیغات سوء، علیه کشورمان تبلیغات گسترده به راه بیندازند ولی هوشیاری ملت، مانع اصلی در مقابل این کوشش آنان است.

وی تاکید نمود: ما خیلی روی بعضی اقدامات آمریکایی ها و مواضع آنها که از سوی جریان های خاص دیکته می گردد، حساب باز نمی کنیم و آنان را به واقع نگری نسبت به دولت و ملت ایران دعوت می کنیم.

به گزارش خبرنگاران، عصر سه شنبه در پی وقوع آتش سوزی گسترده در یکی از انبارهای مواد آتش زا در بندر بیروت، انفجار مهیبی رخ داد که در اثر آن، 137نفر کشته و بیش از 4 هزار نفر زخمی شدند.

شورای عالی دفاع لبنان نیز به ریاست میشل عون رئیس جمهوری این کشور پس از این حادثه تشکیل و سه روز عزای عمومی و تعطیلی ادارات در این کشور را گفت.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 464

به "خبرنگاران موسوی: اظهار همدردی بعضی کشورهای دشمن لبنان از حادثه بیروت، ریاکاری دیپلماتیک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران موسوی: اظهار همدردی بعضی کشورهای دشمن لبنان از حادثه بیروت، ریاکاری دیپلماتیک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید