فضاپیمای لوسی برای پرتاب در ماه اکتبر آماده می گردد

به گزارش مجله صادق ویلا، ناسا در حال آماده سازی فضاپیمای لوسی است که برای مطالعه تروجان های سیاره مشتری به فضا خواهد رفت.

فضاپیمای لوسی برای پرتاب در ماه اکتبر آماده می گردد

فضاپیمای لوسی اولین فضاپیمایی است که برای انجام چنین ماموریتی به فضا می رود. ناسا عملکرد لوسیرا مورد آنالیز قرار داده و آن را پر از سوخت نموده است تا در روز 16 اکتبر(24 مهر) به فضا پرتاب گردد.

سیارک های تروجان که براساس شخصیت های اساطیر یونانی نامگذاری شده اند، سیارک هایی هستند که در مداری مشابه مشتری به دور خورشید می چرخند. گروهی از آن ها از مشتری جلوتر بوده و گروه دیگر پشت آن قرار دارند.

لوسی اولین فضاپیمایی است که از این سیارک ها بازدید می نماید. دانشمندان امیدوارند با آنالیز این سیارک ها بتوانند نظریات خود در خصوص نحوه تشکیل منظومه شمسی در 4.5 میلیارد سال قبل را تکمیل نمایند.

تام استاتلر(Tom Statler)، دانشمند برنامه لوسی در ناسا می گوید: با این فضاپیما ما از هشت سیارکی که تا به امروز دیده نشده اند، بازدید می کنیم. از آن جا که ما به گذشته منظومه شمسی خود سفر می کنیم، این یک فرصت فوق العاده برای کشف و جستجو است.

اعضای گروه فضاپیمای لوسی هشت هفته گذشته را در مرکز فضایی کندی در فلوریدا گذراندند تا این فضاپیما را برای پرواز آماده نمایند. مهندسان، سیستم های مکانیکی، الکتریکی و گرمایشی آن را مورد آزمایش قرار دادند. اوایل ماه اوت مهندسان آنتن های این فضاپیما را که دومین جزء مهم آن پس از آرایه های خورشیدی است، وصل کردند. این آنتن ها امکان برقراری ارتباط با زمین را برای لوسی فراهم می نمایند.

در روز 18 سپتامبر، مهندسان پیشران مخازن این فضاپیما را با 725 کیلوگرم هیدروژن و اکسیژن مایع پر کردند. این سوخت 40 درصد جرم فضاپیما را تشکیل می دهد. از این سوخت برای انجام مانورهایی که لوسی را به سیارک های مورد نظر می رسانند، استفاده خواهد شد. علاوه بر آن آرایه های خورشیدی بزرگ آن باتری های تجهیزات لوسی را شارژ می نمایند.

اوایل ماه اکتبر، این فضاپیما که درون یک کپسول محصور شده است، به پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال منتقل می گردد تا در آنجا به موشک اطلس V متصل شده و برای پرتاب آماده گردد.

اطلس V این فضاپیما را با خود به خارج از جو زمین خواهد برد تا سفر طولانی خود به سمت سیارک های تروجان را شروع کند.

چندین روز قبل از پرتاب، مهندسان فضاپیمای لوسی را برای شروع ماموریت راه اندازی می نمایند. این فرآیند در حدود 20 دقیقه طول خواهد کشید.

زمان پرتاب لوسی برای روز 16 اکتبر در ساعت 5:34 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(13:04 به وقت تهران) برنامه ریزی شده است. در آن روز این گروه در ساعت یک بامداد به پایگاه فضایی خواهند رفت. در صورتی که پرتاب فضاپیمای لوسی به علت مسائل آب و هوایی لغو گردد، روز بعد هم فرصت مجدد برای پرتاب وجود خواهد داشت.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1128

به "فضاپیمای لوسی برای پرتاب در ماه اکتبر آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای لوسی برای پرتاب در ماه اکتبر آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید