طرز تهیه شربت به لیمو ???? خوشمزه و ضد عطش به 2 روش طب سنتی

به گزارش مجله صادق ویلا، شربت به لیمو از جمله تابستانی است. به لیمو یک نوع گیاه دارویی خاص با عطری شبیه به لیمو است که فواید زیادی برای بدن دارد و معمولاً به صورت دمنوش مصرف می شود. بسیاری از افراد طرز تهیه شربت به لیمو را نمی دانند و گمان می کنند این ترکیبی از تکه های به و لیمو ترش است، اما به لیمو یک گیاه فرق دارد و از این جهت ویژگی های متمایزی دارد. شما می توانید این را هم با به و لیمو و هم به تنهایی درست کنید. اما آیا می دانید شربت برگ به لیمو سنتی چگونه است؟ شربت به لیمو برای چی خوبه و چه خواصی دارد؟ در این مقاله از سرویس در می توانید با طرز تهیه شربت به لیمو خوشمزه و مجلسی به روش سنتی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد طرز تهیه شربت به لیمو خانگی پاسخ خواهیم داد.

طرز تهیه شربت به لیمو ???? خوشمزه و ضد عطش به 2 روش طب سنتی

طرز تهیه شربت به لیمو طب سنتی

مدت زمان پخت و آماده سازی: 40 دقیقه

مواد لازم برای تهیه شربت به لیمو ساده

  • آب: 1/5 لیوان فرانسوی دسته دار
  • شکر: 1/5 لیوان فرانسوی دسته دار
  • برگ به لیموی تازه: 1 لیوان فرانسوی دسته دار

مراحل طرز تهیه شربت به لیمو طب سنتی ساده

شربت به لیمو به تنهایی آن قدر خوش طعم و سرشار از فایده است که نیاز به هیچ گونه افزودنی دیگری ندارد. شما می توانید این شربت را تنها با برگ های تازه به لیمو و مقداری شکر آماده کنید. در ادامه می توانید با روش طرز تهیه شربت به لیمو ساده به روش طب سنتی آشنا شوید.

مرحله اول؛ آماده کردن شهد شربت

در اولین مرحله از طرز تهیه شربت به لیمو خانگی باید آب و شکر را در یک قابلمه بریزید. سپس آن را شعله میانه روی گاز قرار دهید. هر زمان که آب به جوش آمد، فوراً شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله دوم؛ اضافه کردن به لیمو به شربت

درست بعد از خاموش کردن شهد باید برگ های تازه به لیمو را به آن اضافه کنید. سپس درب قابلمه را روی آن بگذارید و اجازه دهید برای 20 دقیقه دم بکشد.

مرحله سوم؛ صاف کردن شربت به لیمو

در این مرحله از طرز تهیه شربت به لیمو خانگی با استفاده از یک الک توری شربت را صاف کنید. برای این کار باید یک ظرف خشک و تمیز زیر توری قرار دهید و شربت را در آن بریزید تا برگ های به لیمو از آن جدا شود.

مرحله چهارم؛ طریقه نگهداری و مصرف شربت به لیمو

بعد از آماده شدن شربت، اجازه دهید کاملاً خنک شود. سپس می توانید آن را در یک ظرف خشک و تمیز بریزید و درب آن را محکم نموده و در یخچال قرار دهید. برای درست کردن شربت می توانید 1 تا 2 قاشق شربت در لیوان بریزید و بقیه آن را با آب سرد پر کنید. برای خوش عطر و طعم شدن شربت به لیمو می توانید مقداری آب لیمو ترش تازه به آن اضافه کنید.

این شربت برای شیرین کردن چای و انواع دمنوش نیز مناسب است.

طرز تهیه شربت به لیمو با ترکیب به و آب لیمو ترش

مواد لازم برای تهیه شربت به لیمو با به و لیموترش

  • برگ به لیمو: 3 عدد
  • به: 2 عدد
  • آب لیمو ترش تازه: 2 قاشق غذاخوری
  • شکر: 1/2 لیوان فرانسوی دسته دار
  • آب: 2 لیوان فرانسوی دسته دار

مراحل طرز تهیه شربت به لیمو با به و لیموترش

به لیمو در ترکیب با برگ این گیاه و مقداری به تازه و آب لیموترش بسیار خوش طعم می شود. شما می توانید شربت برگ به لیمو را همراه با این ترکیبات آماده کنید و یک شربت فوق العاده لذیذ و آرام بخش در خانه درست کنید. در ادامه این بخش می توانید با جزئیات و مراحل طرز تهیه شربت به لیمو خانگی با ترکیب به تازه و آب لیموترش آشنا شوید.

مرحله اول؛ آب گرفتن به

در اولین مرحله از طرز تهیه شربت به لیمو خوشمزه و مجلسی به روش سنتی باید به را به خوبی بشویید و پوست آن را جدا کنید. سپس به ها را نصف کنید و هسته آن را خارج کنید و آن ها را داخل آبمیوه گیری بریزید. سپس آب به را بگیرید.

مرحله دوم؛ آماده کردن شهد

در این مرحله از طرز تهیه شربت به لیمو خانگی باید شهد شربت را آماده کنید. برای این کار آب و شکر را با هم ترکیب کنید. سپس آن را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت میانه قرار دهید. اجازه دهید شکر به آرامی در آب حل شود. توجه داشته باشید که در این مرحله نیازی به هم زدن شکر نیست، زیرا این کار موجب می شود دیواره قابلمه شکرک بزند.

مرحله سوم؛ آماده کردن شربت

بعد از این که شکر به طور کامل در آب حل شد، باید حرارت زیر قابلمه را کم کنید و آب به را به شهد اضافه کنید. اجازه دهید شربت با حرارت ملایم بجوشد تا به قوام مناسبی برسد. برای تست غلظت شربت باید مقداری از آن را در آب سرد بریزید. اگر شربت در ته لیوان ته نشین شد، یعنی به قوام رسیده و در صورت متلاشی شدن، بهتر است کمی دیگر آن را بجوشانید.

مرحله چهارم، اضافه کردن به لیمو و لیمو ترش

در آخرین مرحله از طرز تهیه شربت به لیمو خانگی با ترکیب به و لیمو ترش باید برگ های به لیمو را همراه با آب لیمو ترش تازه به شربت اضافه کنید تا عطر و طعم بهتری پیدا کند. برای 5 دقیقه صبر کنید و بعد شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله پنجم؛ سرد کردن شربت به لیمو

بعد از این که شربت شما آماده شد، اجازه دهید کاملاً سرد شود. سپس آن را در یک ظرف شیشه ای بریزید و در یخچال قرار دهید. برای درست کردن شربت باید 1 تا 2 قاشق غذاخوری شربت در لیوان بریزید و بقیه لیوان را با آب سرد پر کنید. سپس می توانید شربت را با یک برش لیمو ترش تازه تزئین کنید.

نکات و فوت و فن های طرز تهیه شربت به لیمو

*در صورت تمایل می توانید در طرز تهیه شربت به لیمو خوشمزه و مجلسی به روش سنتی به جای این که آب به را بگیرید، از به میکس شده برای تهیه شربت استفاده کنید.

*اگر به آبمیوه گیری دسترسی ندارید، می توانید برای آبگیری به، آن را رنده کنید و سپس از صافی رد کنید.

*در طرز تهیه شربت به لیمو با بهار نارنج و زعفران می توانید مقداری زعفران و عرق یا گلبرگ های بهار نارنج به شربت اضافه کنید.

*در طرز تهیه شربت به لیمو با به خشک باید به را برای چند ساعت در آب قرار دهید و سپس از آن برای تهیه شربت استفاده کنید.

*برای درست کردن شربت به لیمو بهتر است از آب لیمو ترش تازه به جای آبلیموهای صنعتی استفاده کنید تا شربت شما خوش طعم تر شود.

*طرز تهیه شربت به لیمو با برگ های خشک درست مشابه روش تهیه آن با برگ های تازه است. برای این کار باید جای اضافه کردن برگ های تازه از برگ های خشک این گیاه در شربت استفاده کنید.

خواص شربت به لیمو

به لیمو یک نوع درختچه با برگ های ساده سرنیزه ای است که اگر آن را له کنید بویی شبیه به لیمو ترش از خود تراوش می کند. شربت به لیمو برای درمان تپش قلب، سردردهای یک طرفه، سرماخورگی، سوءهاضمه، تب، اسپاسم، کاهش وزن، رفع سرگیجه و تنظیم متابولیسم بدن بسیار مفید است. شربت این گیاه می تواند به رفع استرس و خستگی های روحی کمک کند و برای و دردهای عصبی نیز مفید است.

چه کسانی نباید دمنوش و شربت به لیمو مصرف کنند؟

افرادی به نارسایی کلیوی مبتلا هستند و همچنین خانم های باردار و شیرده نباید به مقدار زیاد از دمنوش و شربت به لیمو استفاده کنند. مصرف به لیمو در برخی افراد هم موجب ایجاد حساسیت های پوستی می شود.

طبع به لیمو

طبع به لیمو در طب سنتی گرم و خشک است و از همین رو برای افراد بلغمی و سرد مزاج انتخاب بی نظیری محسوب می شود. افراد صفراوی و گرم باید از مصرف زیاد این شربت اجتناب کنند.

سوالات متداول

شربت به لیمو برای چی خوبه؟

مصرف شربت به لیمو برای درمان تپش قلب، سردردهای یک طرفه، سرماخورگی، سوءهاضمه، تب، اسپاسم، کاهش وزن، رفع سرگیجه و تنظیم متابولیسم بدن بسیار مفید است. شربت به لیمو می تواند به رفع استرس و خستگی های روحی کمک کند و برای درمان بی خوابی و دردهای عصبی نیز مفید است.

طرز تهیه شربت به لیمو طب سنتی چگونه است؟

برای تهیه شربت به لیمو به روش طب سنتی باید ابتدا شهد شربت را آماده کنید و بعد برگ های تازه به لیمو را به آن اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید. سپس شربت را فیلتر نموده و از آن برای درست کردن شربت استفاده کنید.

منبع: storyofakitchen

منبع: افق کوروش
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1404

به "طرز تهیه شربت به لیمو ???? خوشمزه و ضد عطش به 2 روش طب سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه شربت به لیمو ???? خوشمزه و ضد عطش به 2 روش طب سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید