رنج طولانی بیماران از عوارض کرونا

به گزارش مجله صادق ویلا، علائم شایع درازمدتی که تا شش ماه می تواند همراه این بیماران باشد عبارتند از: درد عضلانی، خستگی و اختلالات روانی، از قبیل اضطراب و افسردگی. دوسوم بیمارانی که در بیمارستان درمان شده اند تا شش ماه بعد حداقل یک یا چند عارضه درازمدت را نشان داده اند.

رنج طولانی بیماران از عوارض کرونا

طبق تحقیق اجرا شده در چین، دوسوم بیمارانی که به شدت به کووید 19 مبتلا شده اند تا شش ماه بعد از آلودگی به ویروس کرونا به عوارض درازمدتی مانند درد عضلانی، خستگی و اختلالات روانی دچارند. نتایج یک تحقیق جدید در چین نشان می دهد، حتی بیمارانی که به کووید 19 مبتلا شده و آن را پشت سر گذاشته اند نیز کاملا شفا نیافته اند.

بر اساس این تحقیق که در مجله لانست منتشر شده، علائم شایع درازمدتی که تا شش ماه می تواند همراه این بیماران باشد عبارتند از: درد عضلانی، خستگی و اختلالات روانی، از قبیل اضطراب و افسردگی. دوسوم بیمارانی که در بیمارستان درمان شده اند تا شش ماه بعد حداقل یک یا چند عارضه درازمدت را نشان داده اند.

بین کائو، از نویسندگان نتایج این تحقیق و معاون مرکز تحقیقات ملی کلینیکی بیماری های تنفسی می گوید: تجزیه و تحلیل های ما حاکی از آن است که بیشتر بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان دست کم با یک یا چند عارضه ابتلا به این ویروس باید زندگی نمایند و این نشان می دهد که مراقبت های بعد از ترخیص تا چه اندازه مهم است؛ به ویژه برای کسانی که به عفونت جدی دچار شده اند.

در این تحقیق هزار و 733 بیماری که از بیمارستان جین یین ـ تان شهر ووهان، آغازگر شیوع کرونا، مرخص شده بودند از هفتم ژانویه تا 29 مه سال 2020 زیر نظر گرفته شدند. متوسط سنی بیماران 57 سال بود و 52درصد از آنان مرد و 48درصد زن بودند. بیشتر بیماران (هزار و 172 نفر) در بیمارستان از تنفس کمکی استفاده نموده اند.

از اواسط ژوئن تا اوایل سپتامبر سال گذشته افراد درمان شده مجددا مورد معاینه قرار گرفتند. پژوهشگران با کمک پرسشنامه ها، آزمایشگاه ها و تست های استقامتی دریافتند که 76درصد از این افراد دست کم یک علامت از علائم درازمدت آلودگی به این ویروس را نشان می دهند.

خستگی و ضعف

در 63درصد از آنان خستگی و ضعف عضلانی و در 26درصد مشکل خواب و در 23درصد دیگر اضطراب و افسردگی گزارش شده است. همچنین مسائل روانی در زنان بیش تر از مردان مشاهده شده است. طبق یافته های آزمایشگاهی، در 13درصد از این افراد نارسایی های کلیه مشاهده شد در حالی که این نارسایی در زمان بستری آن ها وجود نداشت.

در بیمارانی که شدیدا به کووید 19 مبتلا شده بودند ضعف اکسیژن رسانی ریه ها به بدن تا چند ماه بعد نیز قابل مشاهده بود.

احتیاج به تحقیقات بیش تر

نتایج کار تحقیقاتی پژوهشگران چین با نتایجی که سایر محققان در خصوص عوارض درازمدت ابتلا به کووید 19 به دست آورده اند مطابقت دارد. با این حال این مطالعه نواقصی دارد که بعضی از پژوهشگران به آن اشاره نموده و ضرورت تحقیقات بیش تر را گوشزد نموده اند.

یوردیس فروم هولد، رئیس بخش آلرژی و بیماری های تنفسی کلینیک مدیان هایلیگن دام آلمان می گوید، نواقص موجود در این مطالعه تحقیقاتی می تواند شمار افرادی که بعد از ابتلا به کووید 19 دچار عوارض درازمدت می شوند را کم تر از آن چه هست نشان دهد.

در این تحقیقات تعداد افراد دچار عوارض قلبی ـ ریوی مزمن نسبتا کم است. همچنین نتایج نه بر اساس معاینه و آنالیز کارشناسان بلکه بر اساس گفته های بیماران به دست آمده که می تواند گمراه نماینده بوده و به نتیجه گیری غلط بیانجامد.

افرادی که علائم خفیف ابتلا به بیماری را نشان داده اند نیز در این تحقیق نمی گنجند، چرا که این بیماران اصلا به بیمارستان جین یین ـ تان مراجعه نکردند و برایشان مرکزی دیگر در نظر گرفته شده بود. دکتر فروم هولد می گوید، علاوه بر بیمارانی با علائم خفیف و بیماران بسیار بدحال یک دسته دیگری نیز وجود دارد که علائم متوسط را نشان داده مدتی کوتاه در بیمارستان بستری می شوند و زود بهبود می یابند.

فروم هولد، رئیس بخشی که در آن توانبخشی بیماران مبتلا به کووید 19 انجام می گردد می گوید، در این دسته از بیماران که شاید مدتی کوتاه را هم در بیمارستان به سر برده باشند دیده شده که یک تا سه ماه بعد از بهبودی علائمی نشان می دهند.

او نیز در هم پوشانی یافته های تحقیقاتی چین می گوید، به ویژه علائم خستگی و ضعف عضلانی که از عوارض درازمدت این بیماری است در این ها زیاد دیده می گردد. بیمارانی هم هستند که با ناراحتی های عصبی، درد مفصلی و ریزش مو به پزشک مراجعه می نمایند و به شدت اضطراب دارند چرا که نمی دانند به چه علت به این حال دچار شده اند.

دانش بیش تر برای کمک بیش تر

دکتر یوردیس فروم هولد، رئیس بخش آلرژی و بیماری های تنفسی کلینیک مدیان هایلیگن دام از هر مطالعه ای که به عوارض درازمدت ابتلا به کووید 19 بپردازد استقبال می نماید. او می گوید، بیشتر 300 نفری که پیش از این گرفتار این بیماری شده و بعد در کلینیک او توانبخشی شده اند بین 30 تا 65 سال سن دارند و توان این که دوباره مثل قبل سر پا بوده و شغلشان را ادامه دهند ندارند.

فروم هولد می افزاید: اغلب کسانی که بعد از ابتلایی خفیف، با تأخیر دچار علائمی می شوند اصلا نمی دانند، به کجا باید مراجعه نمایند. پزشکان خانواده قادر به کمک نیستند و خدمات مراقبتی بعد از درمان نیز تنها به کسانی تعلق می گیرد که مراحل شدید کووید 19 را پشت سر گذاشته اند.

به گفته فرم هولد، به همین دلیل است که تشریح عوارض بلندمدتی که ممکن است گریبان گیر بیمار گردد اهمیت پیدا می نماید. پژوهشگران ووهان نیز در نظری مشابه تأکید نموده اند که بنا بر همین دلایل، بسیار مهم است که در جمعیت های بز رگ تری پژوهش ها برای فهم تمامی طیف تأثیرات بیماری کووید 19 بر انسان ها ادامه یابد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 744

به "رنج طولانی بیماران از عوارض کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنج طولانی بیماران از عوارض کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید