درمان تبخال بینی

به گزارش مجله صادق ویلا، تبخال بینی یکی از انواع تبخال هاست که عامل اصلی آن ویروس هرپس بوده و با مشخصاتی همچون ایجاد زخم و تاول در اطراف ناحیه بینی رویت می شود.

درمان تبخال بینی

بیماری تبخال یک بیماری مسری است و ویروس آن مثل ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا باید از شخص دیگری وارد بدن شود. یکی دیگر از راههای شایع انتقال تبخال استفاده از لوازم غذاخوری، تیغ یا حوله دیگران است. نکته اینجا است که حتی در زمانی که تبخال از آن حالت پر آب خارج شده و اصطلاحاً دلمه بسته، بازهم به شدت مسری است و می تواند باعث انتقال بیماری شود.

تبخال بینی چیست؟

تبخال بینی یکی از انواع تبخال ها می باشد که موجب ایجاد زخم و تاول در اطراف بینی می شود. عامل اصلی این تبخال به مانند انواع دیگر تبخال ها ویروس هرپس (HSV) است. این ویروس معمولاً باعث ایجاد تبخال هایی در اطراف دهان و لب شده و به ندرت در داخل بینی یا اطراف آن خود را نشان می دهد. تبخال های بینی جز دسته تبخال هایی کم خطر محسوب شده و بیشتر نشان دهنده وجود عفونت می باشند. اگر چه این نوع تبخال باعث ناراحتی و بد شکل شدن ظاهر افراد نیز می شود.

زخم های سرد، تاول تب و ویروس هرپس (نوع یک) از دیگر نام هایی است که به تبخال بینی اطلاق می شود. این زخم ها معمولاً با مایع سفید رنگی پر شده و متاسفانه می تواند منجر به زخم هایی عمیق در ناحیه بینی گردند به خصوص اگر این تبخال ها عفونی شوند.

عفونت برای تبخال های بینی به دو دسته عفونت های اولیه و عفونت های مکرر تقسیم بندی می شود. بیشتر افرادی که در معرض ویروس هرپس قرار می گیرند دچار عفونت گشته و در تعداد کمی این ویروس منجر به زخم می شود.

در عفونت اولیه تبخال های بینی بین دو تا 20 روز پس از تماس با فرد آلوده خود را نشان داده و به مدت یک هفته تا ده روز ماندگاری دارد. بعد از برطرف علائم بیماری تبخال اولیه (یا به عبارت صحیح تر عفونت هرپس اولیه)، ویروس تبخال در بدن باقی مانده و به طرف عقده های عصبی حرکت می نماید.

ویروس در سلول های عصبی مستقر شده و اگر شرایط مناسب شود مجدداً فعالیت خود را این بار به شکلی خفیف تر از حالت اولیه ادامه می دهد. از اینجا به بعد است که زخم تبخال معروف بروز می نماید. اغلب افراد به دنبال ضعف سیستم ایمنی دچار تبخال عود نماینده می شوند. عواملی مثل تب، قاعدگی، استرس های روحی و جسمی، خستگی و قرارگیری بیش از حد در معرض نور آفتاب همه می توانند باعث عود تبخال شوند.

آیا تبخال خطرناک است؟

تبخال گرچه بیماری آزاردهنده ای است اما اصولاً خطرناک نیست و بدون برجای گذاشتن اثری حداکثر تا دو هفته بهبود می یابد. اما اگر تبخال بعد از گذشت دو هفته هنوز خوب نشده است بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

کسانی که به هر دلیلی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند (مثل مبتلایان به ایدز، بیماری های خونی، بیمارانی که داروهای شیمی درمانی مصرف می نمایند، مصرف نمایندگان داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی، کسانی که مدت طولانی است کورتون دریافت می نمایند) بهتر است هنگام ابتلا به تبخال به پزشک مراجعه نمایند چون این احتمال وجود دارد که ویروس ارگان های حیاتی بدن از قبیل ریه، کبد و مغز را درگیر کند. عفونت این اعضای بدن با ویروس تبخال می تواند مرگبار باشد.

درمان تبخال بینی با پماد تبخال

پماد زیتونکس

محققان توانستند با استفاده از برگ های درخت زیتون، نوعی پماد را برای درمان تبخال های نوع یک و دو عرضه نمایند که این دارو با عنوان زیتونکس نامگذاری شده است. این پژوهشگران خاصیت ضد التهابی و بی حس نمایندگی را از خواص برگ زیتون دانستند و اعلام کردند برگ زیتون دارای خاصیت ضد ویروسی است که این خاصیت منجر به تحقیق و فراوری در زمینه پمادی برای درمان تبخال شد.

گفتنی است استفاده از پماد تبخال در مراحل اولیه بیماری اثرات درمانی بیشتری دارد. از این دارو همچنین می توان برای کاهش التهاب ناشی از گزش حشرات استفاده شود. زیتون حاوی آنتی اکسیدانهای بسیار قوی است. آنتی اکسیدان برای حفظ سلامتی انسان مفید است و با دریافت رادیکال های آزاد موجب می شود تا به بدن آسیبی وارد نشود.

پزشکان اغلب برای خشک نمودن تبخال ژل بنزوئیل پروکسید را نیز تجویز می نمایند که می توان روزی سه بار از آن استفاده کرد.

پماد آسیکلوویر

آسیکلوویر دارویی ضد ویروس هرپس سیمپلکس و واریسلازوستر است. به عبارت دیگر، از این دارو برای درمان تبخال و زونا استفاده می شود. پماد آسیکلوویر، قرص و همچنین آمپول آن در داروخانه های کشور موجود است. اگر جایی نام داروی زوویراکس را شنیدید، بدانید که همان آسیکلوویر است. پماد آسیکلوویر در دسته دارویی ضدویروس های موضعی قرار گرفته است و قرص های آن نیز ضدویروس به شمار می رود. شیوه ساز و کار آسیکلوویر در بدن، اختلال در همانند سازی دی ان ای ویروس است.

این دارو پس از ورود به سلول، به ماده فعال آسیکلوویر تری فسفات تبدیل می شود که این ماده موجب مهار عملکرد دی ان ای پلیمراز می شود. از پماد آسیکلوویر اغلب در هرپس سیمپلکس جلدی، مخاطی ساده و همچنین در افرادی که گرفتاری سیستم ایمنی و هرپس ناحیه تناسلی دارند، استفاده می شود و قرص های آن نیز در هرپس سیمپلکس و زونا کاربرد دارد. پماد آسیکلوویر به صورت موضعی برای تمام ضایعات یاد شده کاربرد دارد و هر سه ساعت در زمان بیداری و شش بار در روز به مدت یک هفته استفاده می شود.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 595

به "درمان تبخال بینی" امتیاز دهید

5 کاربر به "درمان تبخال بینی" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان تبخال بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید