خرید سربازی در سال 97 (شرایط، قیمت و نحوه پرداخت)

به گزارش مجله صادق ویلا، خرید خدمت سربازی در سال 97 با توجه به تبصره 11 قانون بودجه برای افرادی که بیش از 8 سال غیبت دارند امکان پذیر است. قیمت خرید سربازی در سال 97 به مانند قیمت سال 96 است.

خرید سربازی در سال 97 (شرایط، قیمت و نحوه پرداخت)

خبرنگاران | سرویس عمومی - خدمت سربازی یکی از موضوعاتی است که تقریباً همه جوانان با آن سر وکار پیدا کرده اند. عده ای فارغ از مکان و زمان در یگان های مختلف، برخی با استفاده از معافیت های پزشکی و کفالت و دسته ای دیگر این روزها با پول کارت خدمت سربازی را دریافت می کنند.

فهرست موضوعی:

  • شرایط خرید خدمت
  • قیمت خرید سربازی
  • شیوه پرداخت

شرایط خرید خدمت در سال 97

از سال 1394 تبصره ای به بودجه آمد که شرایطی را برای مشمولان غایب فراهم آورده و در راستای اجرای آن تعداد زیادی از غایبان می توانستند بر اساس مفاد آن نسبت به پرداخت جریمه اقدام کرده و کارت معافیت دریافت کنند. بعد از اجرای این قانون در این سال، اجرای آن در سال جاری نیز در چند مرحله مورد بحث قرار گرفت، ولی در نهایت تبصره مربوطه با لایحه بودجه سال جاری به مجلس رفت، مصوب و در قالب تبصره (11) قانون بودجه سال جاری به اجرا در آمد.

تبصره 11 در قانون بودجه

بند الف) به منظور تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر و مواردی که پرداخت خسارات بر عهده بیت المال یا دولت می باشد، وزارت دادگستری مجاز است با تصویب هیات نظارت حداکثر تا 50 درصد از مازاد منابع درآمد سالانه با احتساب هزینه صندوق تامین خسارت های بدنی موضوع بندهای(ه) و (و) ماده 11 قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب 1387/4/16 و احکام جایگزین آن و قوانین بعدی را از محل اعتبارات ردیف 46-530000 جدول شماره (9) این قانون دریافت و هزینه کند.

مدیرعامل صندوق مزبور مکلف است با اعلام وزیر دادگستری مبلغ یادشده را به نسبت در مقاطع سه ماهه در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد.

بند ب) به دولت اجازه داده می گردد تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از 8 سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف کند.

تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف 150128 نزد خزانه داری کل کشور واریز و تا سقف 30 هزار میلیارد ریال در قالب ردیف 132-530000 به صورت مساوی به ردیف های ذیربط تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح مطابق موافقت نامه متبادله با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هزینه می گردد. و اما هزینه پرداختی در سال 1397 چقدر است؟

قیمت خرید خدمت سربازی در سال 97

در حالی که دولت برای سال 97 همان قیمت های مصوب سال 96 را پیشنهاد داده بود، کنندگان مجلس این قیمت ها را 2 تا 3 برابر افزایش دادند. در همین ارتباط محمد خدابخشی عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مصوب شد تا قیمت خرید خدمت سربازی برای افراد دارای مدارک تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم و لیسانس دو برابر گردد. وی همچنین افزود، قیمت خرید خدمت سربازی افراد دارای مدارک فوق لیسانس تا دکترای تخصصی رشته های علوم پزشکی و بالاتر، سه برابر شد.

مدرک تحصیلیقیمت سال 96
زیر دیپلم10 میلیون تومان
دیپلم15 میلیون تومان
فوق دیپلم20 میلیون تومان
لیسانس25 میلیون تومان
فوق لیسانس30 میلیون تومان
دکترای غیر پزشکی35 میلیون تومان
دکترای پزشکی40 میلیون تومان
پزشکان متخصص و بالاتر50 میلیون تومان

عدم تغییر قیمت سربازی در سال 97

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس قبلا تصویب کرده بود که قیمت خرید خدمت سربازی در سال 97 به میزان 2 تا 3 برابر افزایش یابد. اما این مصوبه اکنون کنار گذاشته شده و قرار است قیمت خرید خدمت سربازی در سال 97 تغییر نکند.

در لایحه بودجه سال آینده که رئیس جمهور حسن روحانی 19 آذر ماه به مجلس ارائه کرد پیشنهاد شده بود که قیمت خرید خدمت سربازی در سال 97 مانند سال جاری باشد اما کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواستار افزایش 2 تا 3 برابری این قیمت ها شده بود.

طیبه سیاووشی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه می گوید که اکثریت اعضای این کمیسیون در نشست عصر چهارشنبه، 14 دی ماه به مصوبه ای رأی موافق دادند که بر مبنای آن به دولت اجازه داده می گردد کلیه مشمولان خدمت نظام وظیفه عمومی که بیش از 8 سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به صورت نقد و اقساط که تا خاتمه سال 97 تسویه می گردد، معاف کند.

کننده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایلنا گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق نرخ خرید خدمت سربازی در سال 97 افزایش نمی یابد.

شیوه پرداخت جریمه غیبت چگونه است؟

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو های مسلح در خصوص شیوه پرداخت جریمه غیبت سربازی گفت: کماکان دو روش نقدی و اقساطی برای پرداخت جریمه قابل اجراست؛ در روش اول، فرد می تواند جریمه را به صورت نقدی پرداخت کرده و تقاضای کارت معافیت کند.

سردار کمالی به روش دوم اشاره و شرح داد: پرداخت اقساطی جریمه مشمولان غایب نیز در دستورکار است؛ در این روش باید مبلغ جریمه تا خاتمه سال 97 تسویه گردد و به طور معمول بعد از پرداخت یک سوم مبلغ جریمه، مشمول غایب می تواند تقاضای صدور کارت معافیت کند..

اما خبر خوش تر برای فرزندان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است چرا که آن ها آنچنان که رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو های مسلح می گوید برای خرید سربازی 70 درصد تخفیف دارند.

دقت داشته باشید که:

  • به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ده درصد (10%) به مبالغ جریمه پایه اضافه می گردد.
  • مدت غیبت بیش از شش ماه، یکسال محسوب می گردد.
  • برای مشمولان متأهل، پنج درصد (5%) و برای مشمولان دارای فرزند نیز به ازای هر فرزند پنج درصد (5%) از مجموع مبلغ جریمه کسر می گردد.

منابع:

  • خبرنگاران
  • ای استخدام
منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 770

به "خرید سربازی در سال 97 (شرایط، قیمت و نحوه پرداخت)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید سربازی در سال 97 (شرایط، قیمت و نحوه پرداخت)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید