حرکت جوهری بازیگر در حکمت ایرانی

به گزارش مجله صادق ویلا، بازیگری یکی از مشاغل محبوب در سطح جهان محسوب می شود، بازیگری فارغ از شهرت و ثروتی که ممکن است برای فرد بازیگر به همراه داشته باشد، جهانی است که می توان در آن ایفای نقش در قالب شخصیت های مختلف را تجربه کرد.

حرکت جوهری بازیگر در حکمت ایرانی

به گزارش، بازیگری به عنوان یکی از مشاغل سخت جهان محسوب می شود، شاید از دور برای بسیاری اینکه بازیگری اتفاقی سخت باشد، قابل لمس نباشد، اما اگر به صورت اصولی و به مفهوم واقعی به بازیگری نگاه کنیم، این هنر به واقع به تمرین، مطالعه، شهود و مطالعات فراوانی نیازمند است.

جای بحث اینجاست که تغییر و دگرگونی چگونه صفتی است واقعا بر آن چیز که در حال حرکت است چه می گذرد. آیا خود آن چیز باقی می ماند و صفات و حالاتش تغییر می کند؟ و یا خود آن نیز به دنبال عوض شدن حالات عوض می شود؟ اگر بر این پرسش جواب مثبت بدهیم به حرکت جوهری معتقد شده ایم و اگر جوابمان منفی باشد به معنای انکار حرکت جوهری است پاسخ فلسفه های پیش از صدرالمتألهین به این پرسش همواره منفی است حرکت جوهری را منکرند، اما صدرالمتألهین و همفکران او به آن سوال پاسخ مثبت داده اند و قائل به حرکت جوهری گشته اند که اکنون به بررسی این مسئله می پردازیم.

قبل از پاسخ باید متذکر شویم که اشیا منطقاً به سه دسته تقسیم می شوند:

فرازمانی

زمانی

اشیاء آنی

شیء یا به نوعی با زمان مرتبط است یا اصلا هیچ گونه ارتباطی با زمان ندارد که این حالت اخیر را فرازمانی می گویند. در حالت اول نیز شیء یا خود امتدادی در راستای زمان دارد و یا چنین امتدادی ندارد، اما به نحوی با مقطع زمان، یعنی آن مرتبط است، در حالت اول شیء زمانی است و در حالت اخیر آن را آنی گویند که الان به بررسی هر سه می پردازیم.

گفتیم که اشیا فرازمانی کاملا با زمان بی ارتباطند. از اینجا می توان دریافت که این اشیا عمر ندارند چرا که عمر داشتن مستلزم زمانی بودن است پس چنین اشیایی نه حادث است نه قدیم نه ازلی و نه ابدی.

چون اگر بگوییم حادثند یعنی در گذشته عمری کوتاه و متناهی داشته اند و قدیم و ازلی یعنی چیزی که در گذشته عمری نامتناهی داشته و ابدی چیزی است که در آینده عمری نامتناهی خواهد داشت.

همچنین برای شیء فرازمان نمی توان مشخصه زمانی در محور زمان در نظر گرفت و مثلا گفت این شیء در لحظه مثلا (آ) موجود است آن گونه که به اشیاء آنی الوجود می توان نسبت داد، یعنی نمی توان گفت که هم اکنون موجودند.

پس به کار بردن مفاهیم هم زمانی یا قرب و بعد زمانی در مورد آن ها بی معناست، نسبت آن ها برای همه اشیا در گذشته و حال و آینده یکسان است.

علاوه بر آن ها این اشیاء بعد ندارند، مکان ندارند، هیچ عرضی در آن ها رخنه نمی کند و از ماده و صورت ترکیب نیافته اند. بنابر این به نظر فلاسفه فرازمان بودن اجسام امری آشکار و غیر قابل انکار است پس بحث از حرکت در این فرض، به خودی خود بی فایده خواهد بود.

منبع: میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 78

به "حرکت جوهری بازیگر در حکمت ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت جوهری بازیگر در حکمت ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید