بینی انسان در خلأ کار می نماید؟

به گزارش مجله صادق ویلا، تهران (پانا) - نمی توان فضا را به صورت مستقیم بو کرد چراکه بینی انسان در خلأ کار نمی کند. با این حال فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی بوی فلز مانندی را از سطح لباس های فضایی شان احساس می نمایند. این بو شبیه به بوی بخار جوشکاری است.

بینی انسان در خلأ کار می نماید؟

به گزارش آنا، فضاپیمای رزتا از سطح ستاره دنباله دار 67 پی/چوریوموف گراسیمنکو نمونه برداری نموده و پس از آنالیز ترکیباتی را شناسایی نموده که بوی تخم مرغ گندیده، بادام تلخ و ادرار گربه می دهند.

ستاره شناسان اخیراً متوجه شده اند که اتمسفر اورانوس سطح بالایی از سولفید هیدروژن دارد که بویی شبیه به بوی تخم مرغ گندیده دارد. فضانوردان آپولو ادعا می نمایند که گردوغبار ماه بوی باروت می دهد. عطارد اتمسفر بسیار کمیابی دارد، بنابراین بوی آشنایی برای انسان ندارد. زهره و مریخ مانند اورانوس مقادیر قابل توجهی سولفید هیدروژن دارد. بوی مشتری به محل قرارگیری شما در اتمسفر این سیاره بستگی دارد. بعضی نقاط غلظت بالایی از آمونیاک دارد که بوی مایع تمیزنماینده می دهد.

بعضی از منطقه ها اتمسفر این سیاره غنی از سولفید هیدروژن است که بوی تخم مرغ گندیده می دهد. بعضی از نقاط آن هم بوی هیدروژن سیانید می دهد که بوی شبیه به بادام تلخ دارد. زحل و نپتون احتمال بوی خاصی ندارند چراکه عمدتاً از گازهای بی بو مانند هیدروژن و هلیوم تشکیل شده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1141

به "بینی انسان در خلأ کار می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بینی انسان در خلأ کار می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید