بیت کوین در ریل صعودی، تاثیر اخبار منفی در بازار رمزارزها محو شده است؟

به گزارش مجله صادق ویلا، بیت کوین روز 8 ژانویه سال 2023 مقاومت 17 هزار دلاری خود را شکست و پس از آن با روند صعودی قدرتمندی بدون وقفه تا کانال 21 هزار دلاری صعود کرد و در نهایت در این محل متوقف شد. این موضوع درحالی رخ داد که بیشتر معامله گران انتظار داشتند که بیت کوین همچنان به درجازدن در کانال 16 هزار دلار ادامه دهد.

بیت کوین در ریل صعودی، تاثیر اخبار منفی در بازار رمزارزها محو شده است؟

به گزارش دنیای اقتصاد، علت رشد بیت کوین، بهبود شرایط تورمی آمریکا بود که بسیار بهتر از پیش بینی های حاضر در بازار بود. آمریکا با ثبت تورم 5/ 6 درصدی موجب شد که بسیاری از معامله گران در پیش بینی های خود درخصوص روند افزایش نرخ بهره تجدیدنظر نموده و انتظارات خود را به کاهش سیاست های ضدتورمی راهنمایی نمایند.

بی توجهی بازار به اخبار منفی

بیت کوین درحالی خود را حوالی 21 هزار دلار نگه داشته که در روز های اخیر انتشار اخبار منفی مهم، کم نبوده است. مهم ترین خبر منفی روز های اخیر، ورشکستگی شرکت Genesis، یکی از بزرگ ترین شرکت های ارائه دهنده خدمات استقراض رمزارز ها بود. این شرکت پس از ورشکستگی FTX در ماه نوامبر، برداشت از حساب ها را برای مشتریان خود بسته بود و از همان زمان حدس و گمان هایی مبنی بر احتمال ورشکستگی این شرکت هم به گوش می رسید.

در همین حین اخبار مثبتی که از سوی سیاستگذاران درخصوص نرخ بهره منعکس می شد، موجب شد که قیمت بیت کوین از مرز 17 هزار دلار عبور نموده و به 21 هزار دلار برسد. این موضوع نشان داد که بازار همچنان از اخبار اقتصاد کلان تاثیر بیشتری نسبت به اخبار اقتصاد خرد می پذیرد.

البته بعضی دیگر از تحلیلگران بازار هم معتقدند که اخبار این چنینی پیشتر تاثیر خود را در کاهش قیمت بیت کوین از کانال 18 هزار دلار به 16 هزار دلار گذاشته اند. این اخبار بیت کوین را تا روز های پایانی سال 2022 تحت فشار قرار داده بودند.

مایک آلفرد، سرمایه گذار بازار رمزارز ها و موسس شرکت سرمایه گذاری

Eaglebrook Advisors درخصوص خبر ورشکستگی شرکت Genesis معتقد است که این خبر چیزی بود که همه انتظارش را می کشیدند و پیشتر تاثیر خود را بر قیمت ها گذشته بود، اما او بعلاوه معتقد است که تاثیر دومینویی اخبار بد به همینجا ختم نمی گردد. او معتقد است که دو تا چهار شرکت دیگر هم در خطر ورشکستگی هستند که بیشتر شرایط مالی کلان بر آن ها موثر خواهد بود.

به رغم انتظارات معامله گران، هنوز سیاست های آینده دولت ها تعیین نیست و این موضوع می تواند نوسانات قیمتی را در آینده افزایش دهد. علاوه بر این موضوع، بدهی شرکت ها هم با توجه به تغییرات نرخ بهره های بانکی می تواند آن ها را با بحران بدهی روبرو کند.

شرایط مساعد بنیادی برای بازار

اما شرایط بنیادی بازار هم تاحدودی به نفع افزایش قیمت ها است. به گزارش کوین دسک، با توجه به کاهش قابل توجه تعداد فروشندگان در بازار، به نظر می رسد که بازار بتواند در برابر اخبار بد مقاومت کند. یکی از عوامل اصلی استقبال از بازار رمزارزها، بازده بیشتر این بازار نسبت به بازار های سنتی است. بیت کوین از ابتدای سال تا به امروز 27 درصد و اتریوم هم 29 درصد افزایش قیمت را تجربه نموده اند، این درحالی است که بازار سهام آمریکا به طور کلی رشد 25 درصدی داشته است.

بازده بالاتر رمزارز ها توجه ها را دوباره به خود جلب نموده است. علاوه بر آن، با توجه به انتظارات مربوط به کاهش سیاست های ضدتورمی، بازار دارایی های امن به خصوص اوراق قرضه آمریکا جذابیت خود را از دست داده و سرمایه ها به سمت دارایی های ریسکی تر که می توانند بازده بیشتری داشته باشند، حرکت نموده اند.

البته در آخرین ساعات معاملاتی هفته گذشته بیت کوین اندکی با مقاومت روبه رو شد که به علت اعلام افزایش 25/ 0 واحد درصدی نرخ بهره در ماه فوریه بود، با این حال شرایط شبکه های بلاک چینی هم مناسب است. مقدار تراکنش ها در شبکه بیت کوین و اتریوم نسبت به روز های گذشته در یک روند صعودی قرار گرفته که نویدبخش افزایش توجه ها به این بازار است.

عمدتا افرادی که قصد سرمایه گذاری کلان و بلندمدت داشته باشند، معاملات خود را به جهت امنیت بالاتر به صورت آنچین انجام داده که این رخداد خود را در شبکه نشان خواهد داد و با توجه به افزایش تعداد تراکنش های شبکه می توان اینطور نتیجه گرفت که سرمایه به سمت این بازار برای سرمایه گذاری بلندمدت حرکت نموده است.

بی توجهی به اخبار منفی نه تنها در معاملات رمزارز های اصیل بازار، بلکه در سطح رمزارز های دیگر نیز دیده می گردد. طی ورشکستگی صرافی FTX، یکی از رمزارز هایی که ارزش بازار آن شدیدا آسیب دید، رمزارز شبکه بلاک چینی سولانا بود. سولانا از ابتدای سال تا به امروز حدود 114 درصد رشد قیمت را تجربه کرد و به حوالی 24 دلار رسید. این درحالی است که اخبار بد آخر سال گذشته موجب شده بود که معامله گران نسبت به این شبکه به شدت بدبین شوند. در ابتدای سال 2022، ارزش دارایی های قفل شده در پروژه های این شبکه حدود 68/ 6 میلیارد دلار بود.

این درحالی است که در دسامبر2022 ارزش این دارایی ها به 206 میلیون دلار رسید که کاهش 96 درصدی را نشان می دهد. انتظار می رفت که این شبکه هم به دیگر شبکه های مرده بپیوندد، اما عملکرد این پروژه در مدیریت شرایط خود و بازگشت دوباره به بازار نشان داد که رقیب جدی برای اتریوم به شمار میرود.

در این شرایط انتظار می رود که بازار به خوبی نسبت به دیگر اخبار منفی بازار واکنش داده و بتواند ارزش خود را حفظ کند، اما تاثیر اخبار اقتصاد کلان را نباید کم دانست. با توجه به واکنش های اخیر بازار باید به شدت مراقب سیاست های دولت ها به خصوص دولت آمریکا بود.

منبع: فرارو
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1506

به "بیت کوین در ریل صعودی، تاثیر اخبار منفی در بازار رمزارزها محو شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیت کوین در ریل صعودی، تاثیر اخبار منفی در بازار رمزارزها محو شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید