ببر نیویورکی دچار عفونت ویروس کرونا شد

به گزارش مجله صادق ویلا، یک ببر 4 ساله به نام نادیا در باغ وحش برونکس در شهر نیویورک دچار عفونت با ویروس جدید کرونا شده است.

ببر نیویورکی دچار عفونت ویروس کرونا شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از لایوساینس جامعه حفاظت از حیات وحش آمریکا روز یکشنبه 17 فروردین این خبر را اظهار داشت. نیویورک دچار یکی از شدیدترین شیوع های بیماری کووید-19 در آمریکا است.

این ببر ماده مالایی که به همراه شش ببر دیگر شامل - خواهرش آزول، دو ببر آمور و سه شیر آفریقایی نگهداری می گردد- دچار سرفه خشک شده بود. گرچه سایر ببرها آزمایش نشده اند، اما مسئولان باغ وحش گمان می نمایند با توجه به علامت دار بودن آنها آنها هم دچار عفونت با ویروس جدید کرونا (ویروس سارس-کوو-2) عامل بیماری کووید-19 شده باشند.

ظاهرا یک مراقب حیوانات در باغ وحش دچار عفونت ویروس کرونا شده اما هنوز علامت دار نشده بود، ویروس را به ببرها منتقل نموده است. به گفته مسئولان از آن هنگام به بعد اقدامات احتیاطاتی به عمل آمده است تا قرارگیری بیشتر حیوانات در معرض ویروس کرونا جلوگیری گردد.

گرچه این ببرهای آلوده دچار کاهش اشتها شده اند، اما به غیر از این حالشان خوب است و انتظار می رود بهبود پیدا نمایند.

قبلا گزارش های از ابتلای گربه های اهلی به ویروس جدید کرونا را از صاحبان آلوده شان منتشر شده بود. به نظر می رسد گربه ها دارای یک گیرنده پروتئینی در سطح سلول های تنفسی شان هستند که مشابه گیرنده ای در سلول های انسانی است که در عفونت با ویروس جدید کرونا نقش دارد. این گیرنده پروتئینی به نام ACE2 اجازه ورود ویروس را به درون سلول و تکثیر آن را می دهد.

  • گزارش نخستین مورد انتقال کرونا از انسان به گربه از بلژیک

در یک گزارش اخیر که در بانک اطلاعاتی medrXiv (مربوط به مقالات پزشکی پیش از انتشار) پژوهشگران از انستیتوی پژوهش دامپزشکی هاربین وابسته به آموزشگاه علوم کشاورزی چین توصیف کردند چگونه ویروس جدید کرونا بین گربه ها به وسیله قطرک های تنفسی منتقل می گردد.

یک گزارش دیگر منتشر شده medrXIv نشان می دهد که در میان 102 گربه آزمایش شده در شهر ووهان چین، تقریبا 15 درصد آنتی بادی بر ضد ویروس داشتند که نشان می دهد که آنها ویروس را از انسان ها یا سایر گربه ها گرفته اند. البته هر دو گروه پژوهشگران چینی می گویند شاهدی وجود ندارد که گربه بتواند ویروس را به انسان ها منتقل کند.

البته این آنالیز ها ثابت نمی نمایند که گربه سانان عظیم هم گیرنده پروتئینی مشابهی با گربه های اهلی دارند و گونه های متفاوت جانوری ممکن است واکنش متفاوتی نسبت به ویروس جدید نشان دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 224

به "ببر نیویورکی دچار عفونت ویروس کرونا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ببر نیویورکی دچار عفونت ویروس کرونا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید