استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی

به گزارش مجله صادق ویلا، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس جهاد کشاورزی برای انعقاد تفاهم نامه برای احیای گاوهای گلپایگانی، سیستانی و سرابی توافق کردند.

استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، نشست مشترک حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی و سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی با حضور معاونان و مدیران ارشد این دو مجموعه، باهدف معرفی توانمندی ها و دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی و دام پروری در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

معرفی توانمندی های جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی

در ابتدای این نشست مشترک طیبی ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان و سال نو دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه های اصلاح نژاد دام سنگین، زنجیره ارزش پرورش ماهی در قفس، مرغ لاین، بذور هیبرید، آفت کش های گیاهی و داروهای دامپزشکی گیاه پایه و پروبیوتیک های پرمصرف در جیره غذایی طیور و آبزیان را معرفی کرد.

در ادامه این نشست مشترک در خصوص هر حوزه فعالیت این نهاد مباحث فنی، درخواست های جهاددانشگاهی و نوع حمایت های وزارت جهادکشاورزی مطرح و موردبررسی قرار گرفت.

استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی

در ادامه ساداتی نژاد نیز با استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی، به استفاده مدیران قسمت های مختلف این وزارتخانه از ظرفیت های موجود در جهاددانشگاهی در جهت دستیابی به بهره وری بیشتر تاکید کرد.

وزیر جهادکشاورزی در حوزه تکثیر دام سنگین نژادهای ممتاز گوشتی و شیری موافقت خود را با پرداخت یارانه به دامداران برای خرید جنین های ممتاز نژادهای شیری و گوشتی از جهاددانشگاهی گفت و دستور داد تا سازمان تات وظیفه معرفی و ترویج استفاده از نژادهای ممتاز در کشور را عهده دار شود.

همچنین در خصوص تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی جات، با توجه به نیاز مبرم کشور به آن ها و وابستگی به واردات آن، پیشنهاد شد تا شرکتی با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و جهاددانشگاهی ایجاد شود و در شرکت مذکور سهم وزارتخانه تأمین زیرساخت های موردنیاز برای تولید بذور هیبرید و سهم جهاددانشگاهی دانش فنی و دستاوردهای فعلی در خصوص چهار بذر هیبرید گوجه فرنگی، خیار، فلفل و کاهو دیده شود و اعتبار موردنیاز از طریق طرفین تأمین شود.

با موافقت وزیر جهادکشاورزی در رابطه با زنجیره پرورش ماهی در قفس و با توجه به سرمایه گذاری فعلی جهاددانشگاهی در بوشهر برای ایجاد مرکز تولید 5 میلیون بچه ماهی سی باس در سال و وجود دانش فنی در این نهاد مقرر شد مبلغ 270 میلیارد ریال در قالب تسهیلات کم بهره از طریق وزارتخانه تأمین شود. برای تامین ماهیان مولد نیز مقرر شد پس از برآورد دقیق میزان اعتبار موردنیاز برای واردات ماهی مولد خالص این اعتبار از طریق وزارتخانه و در قالب یارانه به جهاددانشگاهی پرداخت شود.

در ادامه با تاکید ساداتی نژاد بر نیاز کشور به آفت کش های گیاه پایه و با توجه به سرمایه گذاری جهاددانشگاهی در ساخت سوله در استان کهگیلویه و بویر احمد و خرید تجهیزات لازم برای خط تولید آفت کش های گیاهی و داروهای گیاه پایه طیور اعلام شد که مبلغ 100 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره برای تکمیل و راه اندازی سریع تر این کارخانه به جهاددانشگاهی پرداخت شود.

همچنین با توجه با لزوم تعجیل در صدور مجوزهای بهره برداری برای پرونده های ارسالی به سازمان حفظ نباتات و دامپزشکی، وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: مدت زمان صدور مجوزهای سازمان حفظ نباتات و سازمان دامپزشکی باید به حداکثر 6 ماه کاهش یابد.

در بخش دیگری از این نشست مشترک در خصوص گیاهان دارویی سید مجتبی خیام نکویی رییس سازمان تات پیشنهاد مشارکت جهاددانشگاهی در پروژه پالایشگاه گیاهان دارویی را داد و مسئولان مربوطه در جهاددانشگاهی نیز بر بررسی این پیشنهاد تاکید کردند.

در زمینه مرغ لاین نیز حسین دماوندی نژاد معاون وزیر در امور تولیدات دامی ضمن استقبال از ورود جهاددانشگاهی به این موضوع گفت: جهاددانشگاهی در تیم تحقیق و توسعه مرغ لاین آرین قرار گیرد و در جلسات و تصمیم گیری ها حضورداشته باشد.

در خصوص احیای نژادهای بومی حیوانات مزرعه ای ضمن تائید وزیر جهادکشاورزی بر اهمیت موضوع مقرر شد در خصوص احیای گاوهای گلپایگانی، سیستانی و سرابی تفاهم نامه اجرایی بین مرکز ملی ذخایر زیستی جهاددانشگاهی و وزارت جهاد کشاورزی منعقد و موضوع پیگیری شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1357

به "استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال از ظرفیت های فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید