کاهش 60 درصدی منابع طرح جهش فراوری مسکن، پیشنهاد مرکز پژوهشها متناقض با ساخت 1 میلیون خانه

به گزارش مجله صادق ویلا، پیشنهاد مرکز پژوهش ها برای تامین اقتصادی طرح جهش فراوری و تامین مسکن، فقط برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی کافی است و زمینه تامین سرمایه ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی مندرج در این طرح را مهیا نمی کند.

کاهش 60 درصدی منابع طرح جهش فراوری مسکن، پیشنهاد مرکز پژوهشها متناقض با ساخت 1 میلیون خانه

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، تامین اقتصادی فراوری مسکن مدتی است که مورد بحث بسیاری از کارشناسان قرار گرفته است، پیگیری دلایل شکل گیری این بحث بیانگر آن است که ابتدای اظهار نظر کارشناسان پیرامون نحوه تامین سرمایه برای ساخت اساسی ترین احتیاج مردم به اختصاص 25 درصد از تسهیلات پرداختی بانک ها برای ساخت حداقل 1 میلیون مسکن در قالب طرح جهش فراوری و تامین مسکن مجلس شورای اسلامی باز می گردد.

به همین دلیل مرکز پژوهش های مجلس که اصلی ترین مخالف تامین اقتصادی مسکن از محل 25 تسهیلات پرداختی بود با استناد به محاسبات سرانگشتی خود، این شیوه تامین اقتصادی را زمینه افزایش نقدینگی و به دنبال آن افزایش تورم تلقی کرد.

پس از مطرح شدن نقدها مرکز پژوهش های مجلس، این نهاد با ارائه پیشنهادی مبنی بر اینکه 25 درصد از تسهیلات پرداختی با 35 درصد از تغییر مانده تسهیلات جایگزین گردد.

*مرکز پژوهش های مجلس، منابع تامین اقتصادی ساخت مسکن را 60 درصد کاهش داد

به گزارش فارس، میزان تسهیلات پرداختی بانکی در سال 98 معادل 980 هزار میلیارد تومان برآورد شده و 25 درصد از آن می تواند 245 هزار میلیارد تومان از منابع داخلی بانکی را در اختیار ساخت و ساز مسکن و روشن شدن یکی از لوکوموتیوهای اقتصادی بگذارد.

در همین خصوص میزان تغییر مانده تسهیلات بدون احتساب بانک های تخصصی بر اساس اطلاعات اداره آنالیز ها و سیاست های اقتصادی در سال 98 معادل 261 هزار میلیارد تومان بوده و 35 درصد از این منابع، منجر به تامین اقتصادی 91.5 هزار میلیارد تومانی طرح جهش فراوری و تامین مسکن می گردد.

به استناد آمار ذکر شده، پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس مبنی بر تغییر شیوه تامین اقتصادی طرح جهش فراوری و تامین مسکن از 25 درصد تسهیلات پرداختی به 35 درصد تغییر مانده تسهیلات منجر به کاهش 62 درصدی منابع اقتصادی این طرح خواهد شد.

این نکته که همه تسهیلاتی بانکی مطرح شده صرف پوشش 80 درصد هزینه ساخت 4 میلیونی برای هر واحد مسکونی 100 متری گردد، فقط زمینه ساخت 285 هزار واحد مسکونی مهیا خواهد شد.

این درحالی است که 35 درصد تغییر مانده تسهیلات پس از کسر تغییر مانده تسهیلات بانک های تخصصی در سال 97 تنها زمینه ساخت 200 هزار واحد مسکونی را مهیا خواهد نمود.

* اتکا به تغییر مانده تسهیلات برای فراوری پایدار مسکن مناسب نیست

پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس در زمینه تغییر شیوه تامین اقتصادی طرح جهش فراوری و تامین مسکن علاوه بر اینکه منابع لازم برای ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی مندرج در این طرح را مهیا نمی نماید، دارای ایرادات گسترده تری نیز هست.

در همین ارتباط محمد حمیدزاده، کارشناس اقتصادی با اشاره به نقاط ضعف پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس گفت: اولین ایراد استناد به تغییر مانده آن است که آمار مطرح شده در این زمینه توسط 2 نهاد بانک مرکزی یعنی اداره آنالیز ها و سیاست های اقتصادی و همچنین اداره اطلاعات بانکی منتشر می گردد که اختلاف قابل توجه 20 درصدی باهم دارند .

این کارشناس اقتصادی در بیان این نکته که جایگزینی تسهیلات کوتاه مدت به جای تسهیلات بلند مدت زمینه افزایش تغییر مانده را مهیا می نماید، گفت: بانک ها می توانند با جایگزین کردن تسهیلات کوتاه مدت که اغلب به بخش غیر مولد اقتصادی می رود، تغییر مانده خود را کاهش داده و در نتیجه زمینه کاهش منابع ساخت مسکن را فراهم نمایند .

احمدی در تشریح اینکه مرکز پژوهش های مجلس به تعداد واحدهای مندرج در این طرح توجه نداشته است، گفت: آنالیز آمار تغییر مانده تسهیلات معین نماینده نوسان شدید این رقم است و قطعا استناد به چنین منابعی نمی تواند ساخت پایدار مسکن را تداوم بخشد.

*مجلس منابع اقتصادی ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی را تامین کند

علاوه بر اظهارات کارشناسان، متولیان مسکن در وزارت راه و شهرسازی نیز اختصاص تغییر مانده تسهیلات را برای طرح جهش فراوری و تامین مسکن مناسب نمی دانند.

بر همین اساس، پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ساخت حداقل 1 میلیون واحد مسکونی با استفاده از منابع تغییر مانده تسهیلات ممکن نیست و این منابع اقتصادی تناسبی با احتیاج به مسکن ندارد، گفت: در شرایطی که احتیاج به ساخت واحدهای مسکونی از سوی قانون دیگری به وزارت راه و شهرسازی تکلیف گردد، منابع اقتصادی لازم برای آن نیز باید معین باشد.

بنابراین گزارش آنالیز اظهارات کارشناسان و متولیان حوزه مسکن پیرامون شیوه تامین اقتصادی طرح جهش فراوری و تامین مسکن، معین نماینده آن است که پیشنهاد مرکز پژوهش ها مبنی بر استفاده از 35 درصد از تغییر مانده نمی تواند زمینه ساخت حداقل 1 میلیون مسکن را فراهم نموده و از طرفی اتکا به این منابع برای فراوری پایدار واحد مسکونی و پاسخ به تقاضای انباشت این حوزه را فراهم نخواهد نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 694

به "کاهش 60 درصدی منابع طرح جهش فراوری مسکن، پیشنهاد مرکز پژوهشها متناقض با ساخت 1 میلیون خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 60 درصدی منابع طرح جهش فراوری مسکن، پیشنهاد مرکز پژوهشها متناقض با ساخت 1 میلیون خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید