کنگره آمریکا دخالت دولت ترامپ در پرونده های قضایی را بررسی می کند

به گزارش مجله صادق ویلا، وزیر دادگستری آمریکا پذیرفته با حاضر شدن در مقابل قانون گذاران آمریکایی، درباره شبهات آنها در خصوص سیاسی شدن پرونده های قضایی در وزارت دادگستری این کشور شهادت دهد.

کنگره آمریکا دخالت دولت ترامپ در پرونده های قضایی را بررسی می کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ویلیام بار دادستان کل آمریکا روز چهارشنبه قبول کرد برای توضیح درباره سیاسی سازی بی سابقه وزارت دادگستری در کنگره حاضر شود.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، کری کوپک سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا گفت، ویلیام بار 28 جولای (7 مرداد) در کنگره حاضر شده و ادای شهادت خواهد کرد.

امروز (چهارشنبه) دونالد آیر معاون پیشین دادستان کل آمریکا با حضور در مجلس نمایندگان شهادت داد: مفتخر هستم به وزارت دادگستری آمریکا در زمان دو رئیس جمهور دموکرات و جمهوری خواه خدمت کرده ام.

آیر در ادامه گفت: امروز اینجا هستم زیرا باور دارم ویلیام بار بزرگ ترین تهدید علیه حاکمیت قانون و اعتماد عمومی به این وزارتخانه را در طول آنچه در عمرم شاهد بوده ام مرتکب شده است.

آرون زلینسکی از وکلای تیم رابرت مولر بازرس ویژه رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 که منتج به پیروزی ترامپ شد نیز پس از آیر به ادای شهادت پرداخت.

زلینسکی گفت او و تیمش هنگام بررسی تخلفات راجر استون مشاور سابق ترامپ، از طرف او تحت فشار قرار گرفته بودند؛ اما رفتاری که پس از تأیید محکومیت استون به خاطر روابط و دوستی با ترامپ با وی شد، با دیگر محکومین متفاوت بود.

این وکیل آمریکایی افزود: به من گفته شد دادستان کل وقت از ترس رئیس جمهور، به شکل بی سابقه ای با او خوش رفتاری می کند.

علاوه بر این شهود، سه مقام دیگر وزارت دادگستری همزمان با حضور بار در کنگره درباره فشار سیاسی ویلیام بار به قضات برای کمک به تبرئه دوستان و نزدیکان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، ادای شهادت خواهند کرد.

حضور معاون پیشین ویلیام بار در جمع قانون گذاران آمریکایی هم زمان با اعلام دستور رفع اتهام از مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید انجام می گیرد.

روز چهارشنبه یک دادگاه تجدید نظر در آمریکا، از قاضی فدرال پرونده فلین دستور داد به توصیه وزارت دادگستری عمل کرده و از او رفع اتهام کند. پیش تر ویلیام بار آمریکا مستقیماً از فلین رفع اتهام کرده بود اما پرونده او در دادگاه فدرال باز مانده بود.

مایکل فلین ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا است و دوران کوتاه انتصاب او به عنوان حلقه مشاوران نزدیک ترامپ در سال 2017 هنوز با پس لرزه های حقوقی همراه است و پرونده قضایی او می توانست به حبس طولانی مدت منتهی شود.

فلین بعد از اقرار به دروغگویی به بازرسان مولر درباره تماس هایش با مقام های روسیه ای، موافقت کرده بود در ازای سبک تر شدن محکومیت خود با دادستان های آمریکایی همکاری کند.

پیش از فلین، راجر استون که قرار بود 9 سال را در زندان سپری کند، با مداخله وی به تنها 40 ماه حبس محکوم شد.

همچنین وزارت دادگستری آمریکا چندی پیش در اقدامی دیگر گفت جفری برمن دادستان نیویورک از سمت خود کنار گذاشته خواهد شد. تیم برمن بسیار مصرانه به تحقیقات درباره مایکل کوهن وکیل شخصی سابق ترامپ ادامه داد تا انتها او به دلیل جرایم مالی و دروغگویی به کنگره مجرم شناخته شد. کوهن شهادت داد که از طرف ترامپ به دو زن پیش از انتخابات سال 2016 حق السکوت داده است تا از روابط غیراخلاقی خود با رئیس جمهور آمریکا حرفی نزنند.

شماری از چهره های دموکرات در واکنش به اخراج برمن، استیضاح ویلیام بار را خواهان شدند. جرالد نادلر رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان نیز در بیانیه ای گفت: کمیته قضایی مجلس نمایندگان فوراً تحقیقاتی را درباره این رخداد و به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده تر درباره سیاسی کردن غیرقابل قبول وزرات دادگستری توسط [ویلیام] بار، به راه خواهد انداخت.

با این حال نادلر با رد احتمال استیضاح ویلیام بار گفت: فکر می کنم او (ویلیام بار) مستحق استیضاح است اما دوباره می گویم، این کار وقت تلف کردن است.زیرا جمهوری خواهان در سنا به آنچه در دست داریم توجهی نخواهند کردو ما راه های دیگری در این خصوص پیش خواهیم گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 390

به "کنگره آمریکا دخالت دولت ترامپ در پرونده های قضایی را بررسی می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنگره آمریکا دخالت دولت ترامپ در پرونده های قضایی را بررسی می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید