کدام ماسک&zwnjها را می&zwnjتوان در روزهای بارانی اتو کشید؟

به گزارش مجله صادق ویلا، خبرنگاران : مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا، به تشریح نکات کلیدی در استفاده از ماسک پرداخت.

کدام ماسک&zwnjها را می&zwnjتوان در روزهای بارانی اتو کشید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، حسین کرمانپور، با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک ساده ترین و مؤثرترین روش جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در جامعه است، گفت: در روزهای بارانی کاربرد ماسک هیچ محدودیتی نداشته، یعنی ماسک خاصی که مختص روزهای بارانی تعبیه یا فراوری شده باشد، وجود ندارد.

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، ضمن اشاره به اینکه با شیوع گسترده ویروس کرونا در دنیا و نبود هیچ روش درمانی قطعی برای آن، یکی از مواردی که متخصصان بر آن تاکید دارند استفاده از ماسک است، اظهار کرد: استفاده از ماسک در روزهای بارانی بلامانع بوده و صرفاً باید یکسری نکات بهداشتی را به منظور استفاده صحیح ماسک در این روزهای بارانی رعایت نمود.

1- در صورتی که ماسک رطوبت گرفت؛ دیگر قابل استفاده نیست.

2- ماسک رطوبت گرفته به واسطه خشک کردن آن مجوز استفاده دوباره را ندارد.

3- اتو کردن ماسک رطوبت گرفته در حالتی که از نوع پارچگی خانگی باشد، مانعی ندارد.

4- بهترین نوع ماسک استاندارد سه لایه است که لایه های اصلی آن ورودی ویروس را مسدود نموده و در صورت مرطوب شدن حتی با اتو کردن هم قابل استفاده نیستند.

5- ماسک های سه لایه در اثر رطوبت بسیار خطرناک هستند و برای دور انداختن آنها حتماً باید داخل کیسه پلاستیکی سربسته قرار گیرند.

6- هنگام عطسه و سرفه ماسک نباید از روی صورت برداشته گردد و رطوبت معمولی پس از عطسه و سرفه مانع از استفاده ماسک نیست؛ تنها در صورتی پس از عطسه و سرفه ماسک قابل استفاده نیست که میزان رطوبت بالا باشد. به عبارتی بتوان گفت ماسک خیس شده است.

7- استفاده از هر نوع ماسکی در شرایط بحرانی موجود میزان انتقال ویروس را کاهش می دهد.

8- ماسک N95 بدون سوپاپ تا 95 درصد و ماسک سه لایه جراحی استاندارد بین 85 تا 95 درصد میزان انتقال ویروس را کاهش می دهد.

9 - هنگام استفاده از ماسک های پارچه های باید فاصله 2 متری بین افراد رعایت گردد و ترجیحاً در فضاهای مسقف بیش از دو نفر با ماسک پارچه ای داخل نشویم.

10 - در صورت داشتن ماسک پارچه ای و اجبار به حضور در فضاهایی با جمعیت بیش از 2 نفر؛ باید پنجره ها باز و تهویه هوا به طور کامل انجام گردد؛ همچنین 2 دستمال کاغذی را از وسط تا نموده و پشت ماسک پارچه ای خود قرار دهید.

11- ترجیح جامعه پزشکی در استفاده از ماسک یکبار مصرف سه لایه استاندارد است که از مراکز معتبر مانند داروخانه ها تهیه گردد.

12- کاربرد ماسک یکبار مصرف سه لایه در یک روز نباید بیش از 6 تا 8 ساعت باشد و توصیه می گردد پس از این زمان ماسک داخل یک پلاستیک در بسته قرار گرفته و به سطل زباله انداخته گردد.

13- در صورتی که از شرایط اقتصادی مناسبی برای تهیه روزانه ماسک برخوردار نیستید؛ می توانید پنج ماسک یکبار مصرف سه لایه را تهیه نموده و پس از مصرف اولین ماسک آن را به مدت 5 روز در فضای باز و در مجاورت نور آفتاب قرار دهید و دوباره آن را استفاده نمائید مشروط بر اینکه حالت ماسک تغییر ننموده و دچار رطوبت نشده باشد.

14- ماسک پارچه ای نیز پس از هر بار مصرف با آب و ماده ضد عفونی نماینده به نسبت 9 به 1 باید شسته شده و در فضای باز خشک گردد و دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

15- تا آنجا که امکانپذیر است نه به ماسک دست بزنید و نه آن را بالا و پایین بکشید.

16- ماسک ها باید کاملاً روی صورت بنشیند یعنی برای این کار حتماً گیره روی بینی ماسک محکم گردد و چین های ماسک کاملاً باز گردد.

17- ترجیح بر این است که بچه ها از فضاهای آلوده دور باشند اما اگر به هر دلیلی مجبور شدید کودک خود را بیرون از محیط خانه ببرید بهتر است بچه ها بالای دو سال ماسک مخصوص خودشان را بزنند.(ماسک بچه ها) و اگر دسترسی نداشتید با گره زدن ابتدای کش پشت گوش نسبت به کوچک سازی ماسک بزرگسالان اقدام کنید.

18- ماسک برای ضد غفونی کردن نیست بنابراین از پاشش هر گونه مواد ضدعفونی مانند الکل و سفیده نماینده به ماسک خودداری کنید در غیر ا ین صورت ماسک کارایی خود را از دست می دهد.

19- ماسک هایی که دو رنگ هستند لایه روشن داخل و لایه تیره بیرون باشد.

20- در صورتی که هیچ نوع دسترسی به ماسک نداشتید، چنانچه دستمال کاغذی دارید دو تا سه لایه را از وسط تا نموده و جلوی بینی خود قرار دهید.

21- نگران رسیدن اکسیژن یا پس دادن دی اکسید کربن از پشت ماسک نباشید، اگر رد و بدل هوا انجام نمی شد؛ بوهای معمول را از پشت ماسک حس نمی کردید.

22- در ماشین های شخصی تک سرنشین که در طول جهت شخص دیگری پیاده یا سوار نمی گردد ، نیازی به زدن ماسک نیست.

23- در ورزش های روزمره نظیر کوهنوردی ؛ پیاده روی در محیط های باز از جمله پارک که فرد دیگری در نزدیکی شما حضور ندارد؛ نزدن ماسک بلامانع است.

24- اگر فرد دیگری در اتومبیل شخصی شما سوار شد، ترجیج بر آن است که حتی پس از پیاده شدن فرد و پس از تهویه کامل ماسک را برندارید.

25- ماسکی که به هر دلیلی تغییر رنگ داده است ؛ باید تعویض گردد.

26- مردانی که دارای محاسن هستند؛ پیشنهاد می گردد در دوران کرونا و به هنگام ماسک زدن محاسن خود را در کوتاه ترین اندازه نگه داشته یا صرفاً مناطقی که ماسک بر روی صورت قرار می گیرد؛ فاقد مو باشد.

27- قرار دریافت محاسن تحت هر شرایطی زیر یا روی ماسک باعث کاهش کارایی ماسک می گردد.

28- در صورتی که مجبور باشید تحت شرایط خاص (استفاده از سرویس بهداشتی؛ خوردن و آشامیدن؛ وضو دریافت و …) ماسک خود را برای لحظاتی بردارید، بهتر است آن را از قسمت بیرونی روی دستمال کاغذی قرار داده و دوباره بهره ببرید.

29- در صورتی که امکان آویزان کردن و عدم تماس ماسک با سطوح مختلف وجود دارد، ترجیح بر آویزان کردن ماسک است.

30- در آسانسورها چه تنها باشید و چه افراد دیگری حضور دا شته باشند (چه در مجموعه مسکونی و چه اداری) الزام بر زدن ماسک است و کوشش نمائید در آسانسوری که بیش از 3 نفر حضور دارند؛ وارد نشوید.

31- اقتصادیده شدن لوازم آرایشی به ماسک چون جنبه شخصی دارد کارایی آن را کاهش نمی دهد مگر آنکه تغییر رنگ کامل داده باشد.

32- در صورتی که ماسک تغییر رنگ نداده و قوام خود را حفظ نموده با شد اما تغییر بو داده باشد نشان از کاهش کارایی ماسک دارد و بهتر است از آن ماسک استفاده نگردد.

33- افرادی که در یک خانه زندگی می نمایند در صورتی که هیچکدام مبتلا به کرونا نباشند یا همه مبتلا باشند؛ عدم استفاده از ماسک ایرادی ندارد.

34- وجود تنها یک نفر مشکوک یا آلوده در منزل یا محیط کار زدن ماسک را الزامی می نماید.

35- هیچکدام از افراد خانواده یا رفقای نزدیک حق استفاده از ماسک طرف مقابل را ندارند. ماسک یک وسیله محافظتی کاملاً شخصی است.

36- والدین مراقب ماسک زدن بچه ها خود باشند و چنان چه بچه ها با یکدیگر همبازی می شوند مواظب تعویض ماسک یکدیگر به دلیل زیبایی و زشتی یا بازی با ماسک هم با شند.

37- بهتر است به این دلیل که هیچ حادثه ای قابل پیش بینی نیست همیشه یک یا دو ماسک به صورت زاپاس داخل نایلون دربسته همراهتان باشد.

38- در صورتی که فردی که ماسک به صورت خود دارد به هر دلیلی فریاد می نماید یا از صدای بلند استفاده می نماید؛ فاصله خود تا آن فرد را از حد نرمال دو متر به چند متر تغییر دهید و اگر زیر یک سقف هستید از فضا خارج شوید. اثبات شده، هنگام فریاد زدن امکان آلودگی طرف مقابل چند برابر بیشتر است.

39- به یاد داشته باشید در اجتماعات فضای سرپوشیده و حضور بیش از 5 نفر کارایی ماسک تضمین شده نیست.

40- در صورت الزام به حضور در اجتماعات هر چند ثابت نشده است اما برای رعایت احتیاط از دو ماسک سه لایه بهره ببرید.

41- دیده شده است بعضی از افراد هنگام صحبت کردن ماسک خود را پایین می آورند؛ تذکر مهم این است که اصولاً ماسک برای حرف زدن است و نباید در هنگام صحبت با دیگران به بهانه مفهوم نبودن حرف ها آن را پایین آورد.

42- یک ماسک استاندارد باید از بالا بدنه بینی را به صورت کامل، از پایین تا زیر چانه و از طرفین دو گونه را به صورت کامل بپوشاند، در غیر این صورت احتیاط کنید.

43- به هیچ وجه ماسک خود را داخل جیب لباس برای مصرف دوباره قرار ندهید در این صورت هم محیط جیب خود را آلوده نموده و هم کارایی ماسک را از بین برده و نهایتاً آلودگی را به کل سطوح ماسک منتقل نموده اید.

44-در صورتی که دست شما تحت هر شرایطی با رویه ماسک برخورد پیدا کرد ،در اولین فرصت دست خود را با آب و صابون شسته یا با ماده استاندارد ضدعفونی کنید.

45- افرادی که دارای عینک هستند برای کاهش بخار روی عینک پیشنهاد می گردد گیره بینی ماسک ها به گونه ای تنظیم گردد که عینک یک سانتی متر روی ماسک قرار گیرد.

46- بدون هیچ گونه اغماض و چشم پوشی ماسک مصرف شده تا زمانی که کرونا وجود دارد در حکم یک زباله خطرناک محسوب می گردد؛ لذا حتماً باید داخل یک پلاستیک در بسته قرار داده شده و سپس به سطل زباله دردار منتقل گردد؛ عدم رعایت این نکات در دورانداختن ماسک های مصرف شده به منزله آسیب زدن به همنوع و طبیعت محسوب می گردد؛ مراقب باشیم در این آسیب رسانی شریک نباشیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 678

به "کدام ماسک&zwnjها را می&zwnjتوان در روزهای بارانی اتو کشید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ماسک&zwnjها را می&zwnjتوان در روزهای بارانی اتو کشید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید