کاروانسرای سرایان یکی از جاذبه های دیدنی استان خراسان جنوبی است

به گزارش مجله صادق ویلا، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین گزارشهای منتشر گشته، کاروانسرای سرایان یکی از جاذبه های دیدنی استان خراسان جنوبی است.

کاروانسرای سرایان یکی از جاذبه های دیدنی استان خراسان جنوبی است

کاروانسرای سرایان خراسان جنوبی بخشی از یک مجموعه تاریخی است. این کاروانسرا در میدان آب انبار فاضل خانی قدیم که امروز به نام میدان کوثر شناخته می گردد، واقع شده است. به علت ساخت بنا در زمان شاه عباس صفوی، این کاروانسرا با عنوان رباط شاه عباسی نیز شناخته می گردد. در گذشته کاروان های تجاری یا زیارتی که به سمت قهستان و خراسان حرکت نموده، در این کاروانسرا اطراق می کردند. کاروانسرای سرایان به صورت یک بنای دو ایوانی احداث شده است. این بنا دارای بخشهای مختلفی اعم از سردر ورودی، هشتی، صحن، اصطبل یا شترخانه، ایوان ها و حجره های متعدد هست.

سردر ورودی بنا با طاق جناغی و تزئینات کاربندی در ضلع جنوبی کاروانسرا واقع شده است. پس از ورودی، یک هشتی با اتاق های فرعی واقع شده است و با گذر از هشتی به صحن اصلی کاروانسرا وارد می شویم. دو ایوان کاروانسرا با طاق جناغی در اضلاع شمالی و جنوبی کاروانسرا قرار دارند. برای سهولت بارگیری حیوانات، کف ایوان ها و حجره ها بالاتر از صحن کاروانسرا ساخته شده است. در چهار گوشه بنا راهروهایی برای دسترسی به فضای پشت ایوان و حجره ها وجود دارد. راهروی گوشه شمال غربی برای دسترسی به اصطبل کاروانسرا طراحی شده است.

کاروانسرای سرایان در فاصله سالهای 1388-1384 به طور کامل بازسازی شده است. این مکان پس از بازسازی به یک موزه تبدیل شد. این بنای تاریخی قرار است با هدف معرفی آداب و رسوم و فرهنگ مردم این منطقه به عنوان موزه مردم شناسی سرایان فعالیت کند. اولین فاز این پروژه در سال 1388 در شترخانه کاروانسرا افتتاح شده است. در این موزه لوازم زندگی مردم سرایان در گذشته و محصولات صنایع دستی سرایان در رشته هایی مانند شال بافی، ابریشم بافی و چاقو سازی به نمایش گذاشته شده اند.

عکس از: امیرحسین رادنیا

منبع: همگردی
انتشار: 10 مهر 1402 بروزرسانی: 10 مهر 1402 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1602

به "کاروانسرای سرایان یکی از جاذبه های دیدنی استان خراسان جنوبی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای سرایان یکی از جاذبه های دیدنی استان خراسان جنوبی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید