پرونده سود سپرده بانکی بسته شد

به گزارش مجله صادق ویلا، در حالی که برخی کارشناسان و فعالان بازار سرمایه تاکید داشتند که لازم است با هدف جان دریافت بورس و خروج این بازار از رکود سود سپرد بانکی دستخوش بازنگری شود، وزیر امور اقتصادی و دارایی با ارسال نامه ای به بانک ها به حرف و حدیث های پیش آمده را انتها داد.

پرونده سود سپرده بانکی بسته شد

به گزارش به نقل از خبرآنلاین، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی اخیرا در ابلاغیه ای به بانکها، بر اعمال یکساله 16 درصد تاکید کرده است.

فرهاد دژپسند در مکاتبه ای با بانکهای دولتی تاکید کرده است، نرخ های بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار جزو هزینه های قابل قبول اقتصادیاتی نیست و سازمان امور اقتصادیاتی موظف است مطابق گزارش سازمان حسابرسی درباره رعایت این موضوع اقدام لازم را انجام دهد.

این نامه را بعضی سرانجام تمام حرف و حدیث ها بر موضوع بازنگری سود سپرده های بانکی ارزیابی کردند اما موضوع مهم تر اینجاست که آیا بازنگری سود سپرده ها در شرایط کنونی الزامی است و مبنایی علمی دارد؟

آلبرت بغزیان ، کارشناس ارشد اقتصادی معتقد است یکی از مهترین نکاتی که در مورد سود سپرده بانکی باید مد نظر قرار گیرد، توجه به توازن در همین بازار است .

وی با تاکید بر اینکه گره زدن سود سپرده بانکی به ساله از ابتدا اشتباه بود، فت: پیش تر بعضی سر و صدا می کردند که پایین امده و باید سود سپرده های بانکی بالا برود، حالا همین گروه جواب دهند در شرایطی که سود سپرده بانکی نصف تورم اعلامی است چرا از ضرورت افزایش ان سخن نمی گویند .

وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه مشابه سازی سود سپرده و نرخ تورم درست نیست؛ گفت: بانک ها باید با توجه به شرایط خود دست به انتخاب نرخ سود و دامنه نوسان بزنند نه اینکه دستوری نرخ سودی اعلام و همه ملزم به رعایت شوند. به عبارت دیگر قانونگذار لازم است که نرخ سود سپرده های بانکی را در کف و سقف مشخص کند و در این محدوده اجازه رقابت را به بانک ها بدهد.

خبری از بازنگری هست؟

وقتی رییس کل بانک مرکزی، با این پرسش روبرو شد که آیا سود سپرده های بانکی قرار است مورد بازنگری قرار گیرد یا خیر؟ گفت: به هر حال منافع سپرده گذاران با نرخ های فعلی تامین نمی شود و طبیعی است که نباید تنها یک طرف داستان را مد نظر قرار داد .

در شرایطی موضوع بازنگری سود برای نجات بازار سرمایه مطرح می شود که بعضی بررسی ها نشان می دهد بانک هایی در این فضا با هدف جذب نقدینگی سبت به افزایش سود سپرده ها اقدام کرده بودند که البته این مهم فعلا از دستور کار خارج شده و با نامه وزیر امور اقتصادی و دارایی بانک ها بار دیگر مکلف به رعایت قواعد اعلامی از سوی شورای پول و عتبار شدند .

به این ترتیب می توان انتظار داشت که سود سپرده های بانکی در نیمه اول سال دستخوش تغییر نشود.

از سوی دیگر حسین درودیان ، کارشناس بازار سرمایه می گوید: بالاخره نرخ سود بانکی باید یک تناسب نسبی با شرایط نرخ تورم در اقتصاد داشته باشد. ما به هر حال تورم نسبتا بالایی را داریم و نرخ سود بانکی فعلی، در حقیقت کاهش دادنش موجب این می شود که شکاف بین نرخ سود بانکی و تورم بیشتر شود، بدون آنکه مشخصا بدانیم که از این کار چه هدفی را می خواهیم ترغیب کنیم.

لازم به ذکر است، سود مصوب برای سپرده های یک ساله 16 درصد و دو ساله 18 درصد است ضمن اینکه سقف سود تسهیلات 18 درصد مشخص شده است و به میزانی که بانک ها سود بیشتر از نرخ مصوب پرداخت کنند علاوه بر اینکه به صاحب سپرده، سود پرداخت کرده اند مشمول پرداخت اقتصادیات هم می شوند.

معمارنژاد معاون وزیر اقتصاد، نیز در این رابطه گفته است، سازمان حسابرسی باید میزان عدم رعایت بانک ها را در نرخ سودها اعلام کند و بر اساس آن سازمان اقتصادیاتی برای دریافت اقتصادیات این اضافه پرداخت ها اقدام خواهد کرد. ممکن است بعضی بانک ها در پرداخت سود سپرده و یا دریافت سود تسهیلات تخلفاتی را مرتکب شوند که سازمان حسابرسی با بررسی های خود، موارد را مشخص می کند و پس از تایید مصداق تخلف، آن مورد تخلف به سازمان اقتصادیاتی معرفی خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 908

به "پرونده سود سپرده بانکی بسته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده سود سپرده بانکی بسته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید