قاعدگی سنگین، عارضه جدید واکسن کرونا

به گزارش مجله صادق ویلا، هنوز تحقیقات زیادی در خصوص چگونگی تأثیر واکسیناسیون کووید-19 بر قاعدگی وجود ندارد، اما واکسن ها سیستم ایمنی بدن را تحت فشار قرار می دهند و چرخه قاعدگی گاهی اوقات به این نوع تغییرات واکنش نشان می دهد.

قاعدگی سنگین، عارضه جدید واکسن کرونا

یک نظرسنجی و آنالیز که به تازگی راه اندازی شده است، سعی دارد این موضوع را کشف کند که چرا یکی از عوارض جانبی تزریق واکسن کووید-19 در بانوان می تواند تجربه عادت ماهیانه سنگین تر باشد.

یکی از کسانی است که واکسن کووید-19 را در همان ابتدای شروع واکسیناسیون در ایالات متحده دریافت کرد. یکی از دوستانش نیز این واکسن را دریافت کرد. آن ها احوال خود را پس از واکسیناسیون یادداشت کردند، چرا که کنجکاو بودند که ببینند عوارض آن چه خواهد بود.

لی یکی از محققان بخش علوم بهداشت عمومی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس است که می گوید او و دوستش هر دو دچار یک عارضه شگفت آور شده اند. عادت ماهانه آن ها بلافاصله پس از تزریق واکسن شروع شد. لی می گوید: این علامتی نبود که انتظار آن را داشته باشیم. من انتظار داشتم که بازوی من دردناک و دچار التهاب گردد یا تب یا سردرد داشته باشم، اما انتظار شروع بلافاصله یک قاعدگی سنگین را نداشتم.

وی برای پی بردن به علت این موضوع و به اشتراک گذاشتن این مشاهدات، به سراغ کیت کلنسی که در دانشگاه ایلینوی روی سیکل قاعدگی مطالعه می نماید، رفت.

جالب اینکه وقتی کلنسی واکسن زده بود نیز یک قاعدگی غیرمعمول را پشت سر گذاشته بود. به محض اطلاع از اینکه وی تنها کسی نبوده که بلافاصله پس از دریافت واکسن دچار قاعدگی شده است، در حساب کاربری توییتر خود سوال کرد که آیا افراد دیگر نیز این کار را تجربه نموده اند یا نه و ده ها پاسخ جالب دریافت کرد.

وی در توییتر خود نوشت: یکی از همکاران به من گفت که از دیگران شنیده است که قاعدگی های آن ها پس از تزریق واکسن سنگین بوده است.

کنجکاو هستم که آیا سایر بانوان نیز پس از دریافت واکسن تغییراتی را در قاعدگی خود مشاهده نموده اند؟ من یک و نیم هفته است که دوز اول از واکسن مدرنا را دریافت نموده ام و قاعدگی من یک یا دو روز زودتر شروع شده است و طوری خونریزی دارم که انگار دوباره در دهه دوم عمر خود هستم.

لی می گوید: این باعث شد ما بخواهیم از این تجربیات استفاده کنیم؛ بنابراین یک نظرسنجی و مطالعه رسمی را برای جمع آوری داده ها در خصوص رابطه واکسن های کووید-19 و چرخه قاعدگی شروع کردیم. لازم به ذکر است که این موضوع هنوز یک عارضه جانبی حاصل از تزریق واکسن کووید-19 نیست که آزمایشات بالینی آن را آنالیز نموده باشد.

هنوز تحقیقات زیادی در خصوص چگونگی تأثیر واکسیناسیون کووید-19 بر قاعدگی وجود ندارد، اما واکسن ها سیستم ایمنی بدن را تحت فشار قرار می دهند و چرخه قاعدگی گاهی اوقات به این نوع تغییرات واکنش نشان می دهد. لی می گوید: چرخه قاعدگی واقعاً پویاست و به چندین و چند عامل مختلف واکنش نشان می دهد.

همچنین بین نانوذرات استفاده شده در واکسن های کووید-19 و تغییرات در الگوی خون ریزی رابطه بالقوه ای وجود دارد. کلنسی می گوید: این نانوذرات در برخی از افراد یک واکنش ایمنی موقت ایجاد می نمایند که باعث از بین رفتن پلاکت ها می گردد که نوعی سلول خونی موثر در لخته شدن خون است.

اگرچه آن ها به سرعت احیا می شوند، اما اگر کسی درست در این زمان دچار خون ریزی گردد (مانند آنچه در دوره قاعدگی رخ می دهد) می تواند آن خون ریزی را سنگین تر کند. وی در کوشش برای درک این مکانیسم بالقوه با آنیربان سن گوپتا محقق پلاکت در دانشگاه کیس وسترن ریزرو (Case Western Reserve) همکاری می نماید.

اگر معلوم گردد که بین واکسن ها و زمان چرخه قاعدگی فرد رابطه وجود دارد، این بدان معنی نیست که واکسن ها معیوب هستند یا در دریافت آن ها خطر وجود دارد.

لی تأکید کرد: این موضوع به احتمال فراوان یک عارضه جانبی موقتی است و احتمالاً تاثیری بر باروری نخواهد داشت و تفاوتی با سایر عوارض جانبی ناشی از واکسن ها مانند تب یا سردرد نخواهد داشت. اما مهم است که درک کاملی از واکنش هایی که واکسیناسیون ایجاد می نماید، داشته باشیم تا افراد در حد ممکن از آنچه ممکن است تجربه نمایند، آگاه شوند.

کلنسی می گوید: عادت های ماهانه سنگین و غیرمعمول نگرانی ایجاد می نماید. دانستن اینکه این یک اثر احتمالی در رابطه با تزریق واکسن است، می تواند مفید باشد، اما نباید نادیده گرفته گردد. اگر تحقیقات نشان دهد که ارتباط روشنی با واکسیناسیون وجود ندارد، ممکن است به این معنی باشد که افرادی که این تجربه را دارند لازم باشد به پزشک مراجعه نمایند تا اطمینان حاصل نمایند که مسئله دیگری وجود ندارد.

وی می گوید: مردم مشتاق هستند که تجربیات خود را در این نظرسنجی به اشتراک بگذارند. طی یک روز پس از شروع نظرسنجی بیش از 700 پاسخ دریافت شده است. کلنسی می گوید: گمان می کنم افرادی که دقیقاً قبل از شروع قاعدگی خود واکسن دریافت نموده اند، ممکن است خون ریزی شدیدی را تجربه نمایند.

لی می گوید: آن ها امیدوارند که این نظرسنجی بتواند خلاء دانش در خصوص قاعدگی و واکسن ها را پر کند.

منبع: فرادید
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 891

به "قاعدگی سنگین، عارضه جدید واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاعدگی سنگین، عارضه جدید واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید