عوارض ماندن آب در گوش و روش خانگی خشک کردن آن

به گزارش مجله صادق ویلا، آب رفتن در گوش یک اتفاق بسیار رایج است که می تواند برای هر فردی رخ دهد. آب می تواند در حال شنا یا حمام کردن آب وارد گوش ها گردد. در حالت عادی موم موجود در مجرای گوش مانع از ورود مایع به داخل گوش می گردد، اما گاهی ممکن است مایع درون گوش بماند و باعث خارش و درد بسیار زیاد گوش ها گردد.

عوارض ماندن آب در گوش و روش خانگی خشک کردن آن

هم چنین ممکن است با درد و کاهش شنوایی همراه باشد. اگر ماندن آب در گوش درمان نگردد، می تواند باعث از دست دادن شنوایی، ایجاد کیست، ورم پرده و عوارض دیگر گردد به همین علت درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در این بخش راه خشک کردن گوش را به شما می گوییم.

چرا آب بعد از شنا در گوش می ماند؟

ماندن آب در گوش می تواند به چند علت، از جمله باریکی مجرای گوش یا وجود موم زیاد یا شی خارجی دیگر داخل گوش باشد.

آیا ماندن آب در گوش برای هر فردی رخ می دهد یا بعضی دیگر بیشتر در معرض آن قرار دارند؟

بچه ها و بزرگسالانی که زمان زیادی را در آب می گذرانند بیشتر در معرض خطر هستند؛ با این حال، رفتن آب به داخل گوش می تواند در هر زمانی که زیر آب می روید، اتفاق بیفتد. گاهی اوقات وارونه کردن خود حین بالانس زدن می تواند به نفوذ آب در گوش منجر گردد.

آیا آب رفتن در گوش ها خطرناک است؟

گاهی اوقات گوش ها یک ماده ضد آب به نام جرم گوش (موم گوش) ترشح می نمایند، بنابراین بیشتر اوقات آب به آرامی از روی آن عبور می کند. زمانی که اینگونه نباشد، ممکن است باکتری آغاز به رشد نموده و به بیماری گوش شناگر تبدیل گردد. محیط مطلوب برای رشد باکتری ها رطوبت، خراش درون مجرای گوش یا واکنش آلرژیک و بیماری های پوستی است.

علائم اولیه گوش شناگر ممکن است مانند موارد زیر ملایم باشد:

قرمزی و خارش داخل مجرای گوش

درد کم

ترشح مایع شفاف و بی بو

اگر این علائم را تجربه کردید و یا آب به مدت چند روز و یا حتی چند هفته در گوش شما گیر نموده باشد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟

اگر بعد از شنا و حمام کردن، آب وارد گوشهایتان می گردد می توانید از گوشگیر بهره ببرید. راه چاره های خشک کردن و تخلیه آب از گوش:

عوارض ماندن آب در گوش و روش خانگی خشک کردن آن

جاذبه

برترین راه برای زدودن آب از گوش این است که با جاذبه زمین آن را برطرف کنیم. سر خود را کج کنید و گوش آسیب دیده را به موازات زمین نگهدارید. کف دست را در مقابل گوش قرار دهید و چند ثانیه فشار دهید. سریع دستتان را بردارید. خلاءیی موقت شکل خواهد گرفت که آب را از گوش بیرون می راند.

با استفاده از گوش پاک کن آب گوش را با دقت پاک کنید. خمیازه کشیدن یا حرکتی مثل جویدن نیز می تواند با ایجاد فشار در گوش میانی و کش دادن مجرای گوش به بیرون راندن آب از گوش یاری کند.

توجه: از هندزفری استفاده نکنید.

تکنیک مانور والسالوا

اجرای مانوروالسالوا به شما یاری خواهد نمودتا لوله های شیپور استاش گوش باز شده و آب را از گوش خارج کنید. دهان خود را ببندید و بینی خود را با انگشتان فشار دهید، سپس نفس عمیقی بکشید. به آرامی هوا را از بینی بیرون دهید تا فشار هوا تنظیم گردد. اگر این کار را درست انجام دهید صدای خفیفی را ناشی از باز شدن لوله های شیپور استاش خواهید شنید.

توجه: بینی خود را بیش از حد محکم نگیرید، چون ممکن است به پرده گوش آسیب برسد.

خشک کردن با سشوار

برای تسریع در تبخیر آب گوش، سشوار با باد گرم نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. هوای گرم و خشک، آب را به بخار تبدیل و در نهایت به آن یاری می کند از گوش خارج گردد. لاله گوش خود را با استفاده از دست، از بدن فاصله دهید. سشوار را حدود 10 تا 12 اینچ از گوش دور نگهدارید. گرمای سشوار روی درجه پایین تنظیم کنید.

سشوار را روشن کنید و آن را مستقیما رو به روی مجرای گوش بگیرید. حدود 30 ثانیه سشوار را در همان شرایط نگه دارید. در صورت احتیاج دوباره تکرار کنید. این کار را طولانی مدت و یک دفعه انجام ندهید.

گرما درمانی

گرما درمانی می تواند به سرعت آب درون گوش را خشک کند. کیسه آب گرم لوله شیپوراستاش را باز می کند (که در آن مایع به راحتی جمع می گردد) طوری که مایع به راحتی می تواند خارج گردد. دستمالی را در کاسه ای از آب داغ فرو کنید و آب اضافی آن را فشار دهید.

دستمال را 30 ثانیه روی گوش آسیب دیده قرار دهید، پس از یک دقیقه دوباره تکرار کنید. این کار را چهار یا پنج بار انجام دهید. به پهلو دراز بکشید تا مایع از درون گوش خارج گردد.

استفاده از الکل و سرکه

استفاده از الکل و سرکه روشی خانگی برای رهایی از آب در گوش است. خاصیت ضد باکتری سرکه به کشتن میکروب ها در گوش و الکل به خشک کردن آب در گوش یاری می کند. یک قاشق چای خوری سرکه و الکل را با هم مخلوط کنید و با استفاده از قطره چکان، دو یا سه قطره از این محلول را در گوش بیمار بچکانید.

به آرامی مجرای گوش را بمالید و 30 ثانیه صبر کنید. سپس سر خود را تکان دهید تا مایع به راحتی خارج گردد.

هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یک گزینه موثر دیگر برای خلاص شدن از آب درون گوش است. به علت گاز دار بودن هیدروژن پراکسید به راحتی می توان آب مانده را همراه با موم از مجرای گوش خارج کرد. با استفاده از قطره چکان، چهار تا پنج قطره از هیدروژن پراکسید 3 درصد را در گوش بیمار بچکانید. بگذارید یک یا دو دقیقه بماند. سر را به سمت پایین تکان دهید تا مایع به راحتی خارج گردد.

بخار

استنشاق بخار یک روش آسان دیگر برای کاهش تجمع آب در گوش است. استنشاق بخار به باز شدن لوله شیپور استاش و خارج کردن آب در گوش یاری خواهد نمود. آب داغ را داخل یک کاسه بزرگ بریزید. سر خود را با یک حوله بپوشانید و به آرامی به مدت 5 تا 10 دقیقه بخار را تنفس کنید. سر را به یک طرف کج کنید تا آب از گوش خارج گردد. هم چنین می توانید دوش آب گرم بگیرید تا آب از مجرای گوش بیرون بیاید.

نمک

یکی از روش های دیگر استفاده از نمک است؛ نمک می تواند برای برطرف آب در گوش یاری کند، چون به راحتی آب را جذب می کند. گرمای ناشی از نمک داغ نیز به تبخیر و تسکین درد یاری خواهد نمود. یک چهارم فنجان نمک را در مایکروویو گرم کنید. نمک را در یک پارچه پنبه ای قرار دهید و آن را محکم ببندید. این پارچه را نزدیک به دهانه گوش آسیب دیده به مدت دو یا سه دقیقه نگهدارید.

سیر

سیر یک روش دیگر برای خارج کردن آب در گوش است. علاوه بر این، سیر دارای خاصیت ضد باکتری است که به پیش گیری از عفونت گوش و نیز کاهش درد یاری می کند. چند حبه سیر را فشار دهید تا عصاره آن خارج گردد. دو یا سه قطره از عصاره سیر را داخل گوش آسیب دیده بچکانید. یک دقیقه صبر کنید و سپس گوش را با فاصله حدود 12 اینچ با سشوار خشک کنید.

روغن زیتون

روغن زیتون یک روش درمانی عالی برای تسهیل جریان آب مانده در گوش است. بعلاوه خاصیت ضد عفونی نمایندگی آن خطر ابتلا به عفونت گوش را کاهش می دهد. کمی روغن زیتون را در داخل کاسه کوچکی گرم کنید. با استفاده از قطره چکان، چند قطره روغن زیتون گرم را داخل گوش بچکانید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. سپس، سر را به یک طرف بچرخانید تا روغن و آب را باپنبه ای نرم پاک کنید.

ریختن دو یا سه قطره روغن زیتون داخل هر گوش قبل از رفتن به شنا، بافت مجرای گوش را مسدود می کند و به جلوگیری از آب رفتن در گوش ها یاری می کند.

دستگاه رطوبت ساز

هوای خشک، عفونت دستگاه تنفس فوقانی را بدتر می کند و مانع از درمان گوش درد و خارج شدن آب گوش می گردد؛ بنابراین برای اینکه درد خود را کاهش و تسکین دهید، آب را از گوش خارج و سلامت سینوس ها را بهبود بخشید، باید یک دستگاه رطوب ساز را در اتاق قرار دهید.

دقت کنید که مرطوب نماینده نزدیک گوش آسیب دیده باشد. مرطوب نماینده به شما یاری می کند آب در گوش بصورت بخار خارج گردد. بعلاوه می توانید سونا بروید یا دوش آب گرم بگیرید. حتی می توانید یک بطری آب داغ نزدیک گوش آسیب دیده قرار دهید.

آب نمک

آب نمک برای درمان گوش درد یا بیرون راندن آب از گوش موثر است. علاوه بر این به شما یاری می کند تا از عفونت های گوش پیش گیری کنید. استفاده از آب نمک برای خارج کردن آب از گوش ساده و آسان است. شما فقط باید یک فنجان آب را با یک قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید و هم بزنید تا مطمئن شوید که نمک به طور کامل در آب حل شده است. مهم است که از آب گرم هم دمای اتاق بهره ببرید، زیرا آب داغ یا آب سرد منجر به سرگیجه و درد می گردد. با استفاده از قطره چکان چند قطره آب نمک را در مجرای گوش بریزید.

اضافه کردن آب به گوش

افزودن آب بیشتر به گوش خود، به شما یاری خواهد نمود تا آب گوش را خارج کنید. فقط باید گوش را کج کنید که آب به سمت بالا برود. سپس چند قطره آب به دمای اتاق رسیده را با یاری قطره چکان داخل گوش بچکانید. نباید از آب سرد یا داغ بهره ببرید، چون می تواند منجر به گوش درد گردد. بعد از آن، فورا سر را به طرف گوش آسیب دیده و رو به پایین برگردانید. مایعات و آب به هم می چسبند و احتمال خارج شدن آب از گوش را افزایش می دهند.

خمیازه

شاید این مورد در رابطه با نحوه خارج کردن آب از گوش عجیب باشد، اما روشی موثر است. بعضی افراد که از آب مانده در گوش رنج می برند، با خمیازه کشیدن ساده می توانند آن را برطرف نمایند. گفته می گردد هر حرکت خمیازه، بر آب به دام افتاده در گوش تاثیر می گذارد و به شما یاری خواهد نمود تا آب را از گوش خارج کنید. اگر جابجایی آب را احساس می کنید، باید این کار را ادامه دهید.

جویدن

با اینکه جویدن همراه با گوش درد و آب رفتن در گوش سخت شده و باعث درد می گردد، اما یکی از تکنیک های موثر برای خارج کردن آب درون گوش است. برای انجام این کار، به غذا احتیاج ندارید فقط باید تصور کنید چیزی را می جوید. در حال جویدن، باید سرتان را به سمتی که عاری از آب است بگیرید و سپس آن را به طرف دیگر متمایل کنید تا آب از گوش خارج گردد.

نکته موثری که اغلب بسیاری از مبتلایان انجام می دهند، جویدن آدامس است. جویدن آدامس باعث می گردد که آب سریع تر و آسان تر از گوش خارج گردد. گفته می گردد که اگر حرکت آدامس را با خم کردن سر ترکیب کنید، اثربخشی این روش درمان را افزایش خواهد داد.

پاک کردن گوش با دستمال

یک نکته ساده در خصوص نحوه بیرون راندن آب از گوش پاک کردن آن است. پاک کردن لایه خارجی گوش با دستمال یا حوله تمیز نرم به شما یاری می کند که از آب و یا مایع موجود در گوش خلاص شوید. باید سر را به سمت پایین خم کنید تا آب خارج گردد. نباید پارچه یا حوله را داخل گوش فشار دهید، چون باعث می گردد آب به داخل گوش برگردد.

منبع: نمناک

منبع: فرارو
انتشار: 22 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1550

به "عوارض ماندن آب در گوش و روش خانگی خشک کردن آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض ماندن آب در گوش و روش خانگی خشک کردن آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید