زیبایی های شهر تفت باغشهر در یزد

به گزارش مجله صادق ویلا، اینجا شهرستان تفت باغشهر استان یزد است که بهار هر سال، رنگ و بوی گلنارهای سرخ رنگ می گیرد و پروانه ها و زنبورها را به باغ های انارش می کشاند.

زیبایی های شهر تفت باغشهر در یزد

جهت دریافت خدمات طراح نمای ویلای دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

اینجا که باغ های بهم پیوسته انارش در کوچه های گلین بافت های شهر رسوخ نموده و انارهایش را کشورهای زیادی از جهان خریدارند، شهرستانی با جاذبه های تاریخی و طبیعی زیاد است و به علت نزدیکی به شهرستان یزد در بیشتر ایام تعطیل میزبان میهمانان زیادی است.

هر چند این شهرستان در دل سرزمین داغ و کویری یزد قرار گرفته اما انگار بویی از کویر نبرده به طوری که همیشه شیرکوه، بلندترین قله استان را با لکه هایی از سفیدی برف در مقابل چشم میهمانانش دارد و ییلاقاتش همیشه مامن ساکنان اقصی نقاط یزد برای پناه بردن از گرمای شهرهایش به ویژه در روزهای سرانجام هفته است.

باغات سبز این شهر در دو سوی رودخانه خشکی واقع شده که البته به میمنت باران های فصلی گاهی بوی آب هم می گیرد و در دو سوی رودخانه، دو منطقه به نام های گرمسیر و سردسیر قرار گرفته که نام بنا به باور مردم محلی به علت زودتر به بار نشستن درختان منطقه گرمسیر نسبت به سردسیر است.

بهره برداری بیشتر باغداران و کشاورزان تفت از جانب درختان و باغات انار است که با وجود صرفه مالی، تبدیل به ظرفیت قابل توجهی در حوزه گردشگری هم شده و تقریباً بیشتر مردم، این دیار را با انارش می شناسند.

البته واژه تفت را هم بعضی به طبق و سبد میوه معنی نموده اند، هر چند که بعضی هم آن را به مفهوم گرم و تفتیده معنی می نمایند.

علاوه بر ظرفیت های طبیعی و رسوم خاصی مانند انار چینی که از قدیم الایام تا به امروز هر ساله از اواخر شهریور تا اواخر فصل پاییز در تفت برگزار می گردد، جاذبه های منحصر به فرد دیگری همانند عزاداری های منحصر به فرد ماه محرم، گلاب گیری، آئین های خاص زرتشتیان در روستای چم و بناهای تاریخی زیادی دارد که در لابلای باغات سبز انار آن جای گرفته اند.

حس زیبای قدم زدن در میان درختان درهم تنیده انارهایی با برگ های باریک، چنان لذت بخش است که هر ساله در فصول مختلف جمعیت زیادی را به سمت این باغات و درختان می کشاند تا در قاب تصاویرشان، ردپایی از گلنارها، انارها و برگ های زرد پاییزی این باغات بر جای گذارند.

درختان انار همیشه یکی از نمادهای باغ های اصیل ایرانی بوده و کمتر باغ ایرانی بی بهره از این درختان است؛ درختانی که هم قدم با گذر بهار، گلبرگ های آتشین خود را روی زمین می ریزند و فرشی قرمزی بر پای این درختان می گسترانند.

این سرزمین سبز که از آن به اسم ریه های شهر یزد هم یاد می نمایند، به وسعت بیش از شش هزار کیلومتر مربع، در فاصله اندکی از جنوب غربی مرکز استان و در مجاورت ارتفاعات شیرکوه واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1057

به "زیبایی های شهر تفت باغشهر در یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیبایی های شهر تفت باغشهر در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید