روزنامه نگاری راه چاره گرا در خبرنگاران محله

به گزارش مجله صادق ویلا، پس آنچه تصمیم گرفتی با توکل بر خدا انجام بده که خداوند توکل کنندگان را دوست دارد.(سوره مبارکه آل عمران ـ آیه 160)

روزنامه نگاری راه چاره گرا در خبرنگاران محله

مجله صادق ویلا -زکیه سعیدی:شاید در نخستین روزهایی که مجله صادق ویلا محله پا گرفت و حتی سال هایی که این نهال نوپا در حال جان دریافت بود کسی تصور نمی کرد این نشریه بتواند نزدیک به 2دهه دوام بیاورد. رسانه محلی که افت وخیزهای بسیاری را در این سال ها تاب آورد تا آنجا که بحران کاغذ سال گذشته گلویش را فشرد و چند ماهی انتشار کاغذی آن متوقف شد اما دوباره قد علم کرد و به میان شما مردم در محله ها آمد تا از دغدغه ها و مسائل شما بنویسد که شاید در رسانه های سراسر به دلایل مختلف-که بحث آن در این مقال نمی گنجد- مطرح نمی گردد.

نقد مجله صادق ویلا محله با اهل فن؛ شکی نیست هر رسانه ای کمبود و کاستی هایی دارد که باید با آنالیز های دقیق و موشکافانه استادان ارتباطات برای برطرف آن برنامه ریزی کرد و هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم اما با همه توان و بضاعتمان آمده ایم تا درکنارتان بایستیم. آمده ایم تا علاوه برنوشتن از کمبودها و مسائل محلی از مهربانی هایتان، قهرمانانتان و همدلی هایتان بنویسیم. مهم تر از همه در کنارتان روزنامه نگاری راه چاره گرا را بیشتر تجربه کنیم. استاد هادی خانیکی روزنامه نگاری راه چاره گرا را این گونه تعریف می نماید: روزنامه نگاری راه چاره گرا فقط به برجسته سازی و عظیم کردن موارد خاصی اکتفا نمی نماید که فقر یا فساد را نشان می دهد بلکه سعی دارد در کنار آن به راه چاره ها هم بپردازد. حرف از نوعی روزنامه نگاری است که علاوه بر ارزش هایی مثل حقیقت گرایی و مردم گرایی، راه چاره گراست و کوشش می نماید با جمع آوری و ارائه مستندات، به حل و فصل مسائل عمومی یاری کند.

به گفته استاد محمدمهدی فرقانی روزنامه نگاری راه چاره گرا، نگاهی جامع و چندبعدی به زیست دنیا موضوع دارد. یعنی هم مشکل و مسئله را می بیند و آن را نقد و هم در کنار آن، دیدگاه های تخصصی و عمیق را برای برون رفت از مشکل ارائه می نماید و هم درعین حال از محدودیت ها غافل نیست. به بیان بهتر، روزنامه نگاری راه چاره گرا، در شکل درست و علمی، بر واقع گرایی، نقد و نظارت، انصاف و توازن، بی طرفی، دغدغه مندی برای توسعه، انسان گرایی و یاری به بهبود شرایط و کیفیت زیست انسانی، تمرکز و تأکید دارد. روزنامه نگار در این عرصه نه بولتن تبلیغاتی برای دولت و نه یک اپوزیسیون است. بلکه روزنامه نگار با هنر خود میان این دو تعادل برقرار می نماید.

مطمئنیم در راهی قدم گذاشته ایم که بدون همراهی و حمایت شهروندان موفقیت چندانی نخواهیم داشت. منتظر پیشنهادها و حرف های تازه تان هستیم. به قول شاعر هین سخن تازه بگو تا دودنیا تازه گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 275

به "روزنامه نگاری راه چاره گرا در خبرنگاران محله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه نگاری راه چاره گرا در خبرنگاران محله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید