خبرنگاران تلاش یونان برای تقویت نیروهای نظامی در پی افزایش تنش با ترکیه

به گزارش مجله صادق ویلا، تهران - خبرنگاران - یونان همزمان با افزایش تنش ها با ترکیه همپیمان خود در ناتو بر سر حق بهره برداری از منابع انرژی در بخش شرقی دریای مدیترانه، قصد دارد افزون بر خرید تسلیحات جدید، ارتش و صنایع دفاعی خود را نوسازی کند.

خبرنگاران تلاش یونان برای تقویت نیروهای نظامی در پی افزایش تنش با ترکیه

به گزارش خبرنگاران از خبرگزاری رویترز؛ استلیوس پستاس سخنگوی دولت یونان که هم اکنون هم با بحران اقتصادی ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند، گفت که کشورش قصد دارد بخشی از ذخایر نقدی چند میلیارد دلاری خود را در بخش دفاعی و نظامی هزینه کند.

پستاس افزود: ما در حال مذاکره با هم پیمانان برای تقویت نیروهای مسلح خود هستیم و کریاکاس میتسوتاکیس نخست وزیر جزئیات طرح ها را در سخنرانی سالانه در باره سیاست های اقتصادی، اعلام خواهد کرد.

یک مقام دولت یونان به رویترز گفته است که این کشور سرگرم مذاکره با فرانسه و دیگر کشورها در باره خرید و دستیابی به جت های جنگنده است.

یونان همچنین از 10 سال پیش برای ادغام و خصوصی سازی شرکت های زیانده های نظامی و دفاعی خود تلاش می کرده است. یونان که عضو اتحادیه اروپاست با ترکیه به شدت بر سر گستره آب های فلات قاره مدیترانه اختلاف نظر دارند.

تنش ها میان 2 کشور ماه گذشته (اوت)، چند روز پس امضاء توافق دریانوردی یونان با مصر که آنکارا را خشمگین و یک شناور اکتشافی ترکیه به همراه ناوهای جنگی به آب های مورد اختلاف اعزام کرد، بالا گرفته است.

آنکارا از آن هنگام فعالیت ها در این منطقه را گسترده تر کرده اما آتن آن را غیرقانونی می داند.

تنش ها میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه در هفته های اخیر ابعاد تازه تری به خود گرفته است.

این اختلاف با آغاز اکتشافات گاز توسط ترکیه در نزدیکی سواحل یونان در شرق مدیترانه شدت یافته است. در این مأموریت، کشتی تحقیقاتی عروج رئیس (Oruc Reis) ترکیه به همراه کشتی های جنگی در حال جست و جو برای یافتن میادین احتاقتصادی گاز در جنوب سواحل ترکیه است.

در نتیجه این تنش ها، حضور نظامی فرانسه در این منطقه تقویت شده و آمریکا نیز یک فروند کشتی جنگی خود را در آب های نزدیک جزیره کِرِت یونان مستقر کرده است.

در همین حال، جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که این اتحادیه در حال آماده کردن فهرستی از تحریم ها علیه ترکیه است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه شب در تماس تلفنی با چارلز میشل رئیس شورای اروپا، درباره تحولات و تنش های اخیر در حوزه شرق دریای مدیترانه، گفت که مواضع و اظهارات تحریک آمیز اروپا درباره مدیترانه کمکی به حل مشکل نمی کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 514

به "خبرنگاران تلاش یونان برای تقویت نیروهای نظامی در پی افزایش تنش با ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تلاش یونان برای تقویت نیروهای نظامی در پی افزایش تنش با ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید