خبرنگاران آب سُرخ جازموریان شگفتانه ای در دل کویر

به گزارش مجله صادق ویلا، جیرفت - خبرنگاران - منطقه آب سرخ جازموریان در شهرستان قلعه گنج کرمان تبلوری از شگفتانه های خالق زیبایی ها در دل کویر را به نمایش گذاشته است.

خبرنگاران آب سُرخ جازموریان شگفتانه ای در دل کویر

به گزارش خبرنگاران، چند روز قبل محمد حسین افشار یکی از فعالان محیط زیست جیرفت و جنوب استان کرمان که به سختی، خود را به تالاب قرمزرنگِ جازموریان رسانده است از مشاهداتش برایمان اینگونه گفت: تالاب زیبای جازموریان یکی از زیباترین تالاب های ایران است که هنوز به دلیل وسعت و گستردگی فراوان که میان دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان قرار گرفته است همچنان نقاط بکر و منحصر به فردی دارد که ناشناخته مانده است.

او حدود 300 کیلومتر مسافت را از جیرفت تا منطقه صولان قلعه گنج و یک راستا کویری را هم حدود 45 دقیقه طی نموده است و از آنجا تا آب سرخ را با یاری اهالی منطقه، سوار بر شتر حدود 50 دقیقه مسافت طی نموده است

به گفته وی، از جمله مناطق بسیار زیبا و ناشناخته این تالاب که در حوزه استان کرمان به شمار می رود منطقه ای است که بومیان محلی به آن زهون - کلپورکون می گویند.

افشار اضافه نمود: این منطقه می تواند مقصد مهمی برای گردشگران از سراسر ایران و سایر کشورها باشد از سویی مردم قلعه گنج در جنوب استان کرمان بسیار مهمان نواز هستند و از نظر امنیتی هم منطقه امن و آرامی است و با یک برنامه ریزی منظم با رعایت مسائل محیط زیستی و احترام به طبیعت می توان گردشگری این دیار را متحول کرد.

به گفته افشار، در این منطقه، آب تالاب به رنگ سرخ است که با وجود نخل های اطراف، مناظر کم نظیری را در انعکاس آب قرمز رنگ به وجود آورده است.به گفته افشار، در این منطقه، آب تالاب به رنگ سرخ است که با وجود نخل های اطراف، مناظر کم نظیری را در انعکاس آب قرمز رنگ به وجود آورده است.

این فعال محیط زیست ادامه داد: تا جایی که من خبر دارم مطالعات جداگانه ای برای آنالیز علت قرمز بودن رنگ آب در این منطقه انجام نشده است اما سرخی آب دریاچه ها در مناطق دیگر دنیا و کشور می تواند به دلایل مختلفی از جمله؛ اشباع شدن شوری آب و شرایط مساعد برای رشد و تکثیر گروهی از باکتری های هالوفیت ها از گروه هولوباکتریوم ها و هولوکوکوس ها باشد. این باکتری ها دارای رنگ ریزه های باکترو رودوپسین هستند که به آنها امکان استفاده از انرژی نورانی خورشید را به صورت بی هوازی و در محیط های با کمبود اکسیژن بالا می دهد که این رنگ ریزه ها به رنگ زرشکی بوده و آب دریاچه خصوصا در نواحی ای که دارای تابش شدید نوری و نفوذ نوری است را به رنگ سرخ در می آورد.

افشار در تکمیل توضیحاتش گفت: گاهی نیز نبود تزریق آب شیرین به دریاچه ها که کاهش شدید اکسیژن را نیز به دنبال می آورد در چنین شرایط اکولوژیکی (زیست محیطی) از گونه جلبک های دونالیلاپریدیس و دونالیلا سالینا است که گونه دوم به دلیل شرایط ذکر شده غلبه پیدا نموده و بر دریاچه حاکم شده است که دلیل علمی آن نبود امکان تبدیل املاح آمونیاکی بیشتر از گونه نخست است، لذا بر دریاچه غالب شده و برای ایجاد شرایط آداپتاسیون زیستی ایجاد ماده بتاکاروتن بیشتر در آن موجب تغییر رنگ و ظهور سرخی دریاچه ها می گردد. به گفته او دلایل علمی دیگری نیز برای تغییر رنگ دریاچه ها وجود دارد.

فعال محیط زیست بیان داشت: ضروری است که اداره کل محیط زیست استان کرمان به طور ویژه به موضوع تالاب جازموریان و حفظ اکوسیستم این تالاب و آنالیز علمی و چرایی قرمز بودن آب در این بخش از تالاب جازموریان مطالعات مجزا انجام دهد.

افشار که از تماشای مناظر این منطقه به وجد آمده بود تنها 6 عکس از تالاب گرفته و برای خبرنگار خبرنگاران ارسال کرد

ما هم عکس ها را برای مرجان شاکری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان ارسال کردیم و سفرنامه کوتاه این فعال محیط زیست را برای وی تشریح کردیم. شاکری هم بلافاصله موضوع را با سازمان محیط زیست کشور درمیان گذاشت و چند ساعت بعد طی تماس تلفنی با خبرنگاران اینگونه بیان داشت: طرح مطالعاتی آب سرخ جازموریان انجام می گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از انجام طرح مطالعات منطقه آب سرخ جازموریان اطلاع داد و گفت: با توجه به ارسال عکس های منطقه آب سرخ توسط خبرنگار خبرنگاران، پیگیری در راستای جذب اعتبار برای مطالعه این طرح انجام شد.

شاکری ادامه داد: سازمان مرکزی محیط زیست اعتباری برای مطالعه این منطقه در نظر گرفت و امیدواریم در ادامه به نتایج قابل توجه و علمی در بحث چرایی قرمز بودن آب این منطقه برسیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 822

به "خبرنگاران آب سُرخ جازموریان شگفتانه ای در دل کویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آب سُرخ جازموریان شگفتانه ای در دل کویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید