حاضر غایب در بخش پاپ جشنواره موسیقی فجر

به گزارش مجله صادق ویلا، جشنواره موسیقی فجر که ابتدا با عنوان جشنواره سرود و آهنگ های انقلابی در اواسط دهه 60 کار خود را شروع کرد، سال جاری وارد سی و پنجمین سال فعالیت خود می گردد. در این سه دهه ، بخش هایی به جشنواره موسیقی فجر اضافه یا از آن کم شده است که از آن جمله می توان به بخش موسیقی بانوان، معرفی موسیقی ملل مسلمان، بخش سازی و البته بخش موسیقی پاپ اشاره نمود.

حاضر غایب در بخش پاپ جشنواره موسیقی فجر

به گزارش مجله صادق ویلا به نقل از ایسنا، انتخاب سهمیه ای برای پاپ در جشنواره موسیقی فجر در این سال ها به شدت محل مناقشه بوده است؛ بسیاری از موسیقیدانان و کارشناسان این حوزه با انتقاد از رویکرد مسوولان برگزارنماینده بر این باورند که گنجاندن بخشی به نام موسیقی پاپ، جشنواره فجر که از آن به عنوان مهمترین رویداد موسیقایی کشور یاد می گردد را در حد صنعت فرهنگ پایین می آورد و بعضی دیگر خصوصا مسوولان برگزارنماینده با دفاع از این تصمیم، از آن به عنوان محلی برای تامین هزینه های جشنواره هم یاد می نمایند.

این گزارش نگاهی آماری به حضور خواننده های پاپ کشورمان در پنج سال اخیر در جشنواره موسیقی فجر دارد؛ بخشی که در فاصله کمتر از بیست روز تا شروع برگزاری، پیش از سایر بخش ها هنرمندان شرکت نماینده خود را معرفی نموده است.

سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر از 24 بهمن ماه شروع خواهد شد و با توجه به جدول اجراهای بخش پاپ خوانندگان این حوزه موسیقی در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران در دو سانس 18.30 و 21.30 به روی صحنه خواهند رفت.

سال جاری خوانندگانی از جمله برادران آرش و مسیح عدل پرور، امید حاجیلی، علی یاسینی، رضا بهرام، محسن ابراهیم زاده، امیر عباس گلاب، ماکان بند (رهام هادیان و امیر مقاره)، آرون افشار، سیروان خسروی و بهنام بانی برای علاقه مندان اجرا خواهند کرد.

در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر تعداد خوانندگان حوزه پاپ به 10 نفر می رسد و بعضی از آنها نیز در دو سانس به روی صحنه خواهند رفت. تعداد هنرمندان در سال گذشته به 9 نفر می رسید که در ساعاتی مشابه در دو سانس و در برج میلاد اجرا کردند.

در سی و سومین دوره از جشنواره، 13 هنرمند در دو سانس در سالن میلاد نمایشگاه اجرا داشتند. در سی و دومین دوره 12 خوانند در همین سالن و در دو سانس و در سی و یکمین دوره تنها هفت خواننده در یک سانس به روی صحنه رفتند.

در سی و یکمین دوره هنرمندان بخش پاپ هر شب اجرا نداشته اند.

در جشنواره سال جاری خواننده هایی مانند سیروان خسروی، امید حاجیلی، علی یاسینی، رضا بهرام و آرون افشار شرکت نموده اند که سال گذشته در جشنواره حضور نداشتند. هرچند سیروان خسروی و امید حاجیلی در سی و دومین دوره از جشنواره حضور داشتند.

علی یاسینی، رضا بهرام و آرون افشار نیز در چهار دوره قبل در جشنواره حضور نداشته اند. آرش و مسیح سال جاری دومین دوره متوالی حضور در پنج دوره اخیر این جشنواره را می گذرانند. امید حاجیلی نیز سال جاری سومین تجربه حضور خود را در پنج دوره اخیر جشنواره تجربه می نماید.

امیرعباس گلاب، بهنام بانی و ماکان بند نیز به مدت سه سال است که به طور متوالی در جشنواره حضور دارند.

محسن ابراهیم زاده سال گذشته نیز در جشنواره حضور داشته است. محسن یگانه، زانیار خسروی، رضا صادقی و احسان خواجه امیری که در دوره های قبل تر از این جشنواره حضور داشته اند، حداقل دو یا سه دوره است که از حضور آنها در جشنواره خبری نیست.

حامد همایون نیز به نظر می رسد در مدت اوج شهرت خود یک بار در سی و سومین دوره در دو سانس و یک بار در سی و دومین دوره در چهار سانس به روی صحنه رفته است. محمد علیزاده نیز دو سالی است که دیگر در جشنواره حضور پیدا ننموده است.

سال گذشته اجراهای پاپ در هفت شب از 24 بهمن در دو سانس 18.30 و 21.30 در برج میلاد به روی صحنه رفتند. هنرمندان این بخش شامل بهنام بانی در دو سانس، شهاب مظفری، گروه هفت، برادران مسیح و آرش، امیرعباس گلاب، علیرضا طلیسچی، پازل بند (علی رهبری و آرین بهاری) در یک سانس، ماکان بند در دو سانس و محسن ابراهیم زاده در دو سانس بودند.

در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر مهدی یراحی، مهدی جهانی، امید حاجیلی، حامد همایون (دو سانس)، محمد علیزاده (دو سانس)، زانیار خسروی، سینا شعبانخانی، بهنام بانی (دو سانس)، ماکان بند، پازل بند، سیروان خسروی (دو سانس)، علیرضا تلیسچی و امیرعباس گلاب در میلاد نمایشگاه به روی صحنه رفتند.

سی و دومین دوره از جشنواره هم میزبان محمد علیزاده (دو سانس)، محسن یگانه، زانیار خسروی، رضا صادقی، سیامک عباسی، فریدون آسرایی، فرزاد فرزین، امید حاجیلی، اشوان، حامد همایون (چهار سانس)، شهرام شکوهی و میثم ابراهیمی بوده است.

در سی و یکمین دوره نیز که اجراها در سالن میلاد نمایشگاه اجرا شده اند، محمد علیزاده، گروه هفت، احسان خواجه امیری، سیروان خسروی، محسن یگانه، مازیار فلاحی و بابک جهانبخش تنها در یک سانس ساعت 6 اجرا نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 77

به "حاضر غایب در بخش پاپ جشنواره موسیقی فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاضر غایب در بخش پاپ جشنواره موسیقی فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید