تکذیب فوت دختر 13 ساله سروانی در حین زایمان

به گزارش مجله صادق ویلا، نسرین چنگیزی، رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، در واکنش به خبر منتشره مبنی بر فوت کودک 13 ساله سراوانی در حین زمان زایمان، اعلام کرد: متوفی حدیثه سپاهی 17 ساله در بارداری اول مراقبت ها را در خانه بهداشت خوشاب تابعه مرکز بهداشت سور دریافت می نموده است و در تاریخ 27 فروردین 1400 ختم بارداری به طریق سزارین صورت گرفته است.

تکذیب فوت دختر 13 ساله سروانی در حین زایمان

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: این خانم در تاریخ 11 خرداد ماه امسال یعنی 46 روز پس از زایمان با توجه به مسائل کلیوی به وسیله متخصص داخلی ویزیت شده است و مطابق گزارش فوری دانشگاه علوم پرشکی زاهدان، مرگ ایشان هم بدلیل مسائل کلیوی بوده که 67 روز پس از زایمان در بیمارستان زاهدان اتفاق افتاده است.

چنگیزی اضافه کرد: بر اساس تعریف بین المللی، بروز مرگ بعد از 6 هفته از زایمان، در تعریف مرگ مادری نمی گنجد، اما با وجود اصلاح مداخلات و مطابق نظام سلامت کشوری علل مرگ ایشان مطابق دستور العمل ها مورد آنالیز صورت خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص خطرات بارداری در بچه ها گفت: در رابطه با بارداری ها در گروه سنی زیر 18 سال مطابق اعلام مستندات جهانی در سال 2019 در امریکا و انگلیس این عدد حدود 16.7 در هزار گزارش شده است، در ایران این اندازه در سال 1399 معادل 18.4 در هزار بوده است و گفتنی است که مطابق گزارش سال 2016 سازمان بهداشت جهانی، جمهوری اسلامی ایران یکی از 8 کشور پیروز جهان در دستیابی به هدف پنجم از مجموعه اهداف توسعه هزاره در کاهش مرگ مادران باردار بوده است.

چنگیزی اضافه کرد: بر اساس گزارش سال 2019 همان سازمان، ایران یکی از 17 کشور پیروز در حرکت در راستا اهداف توسعه پایدار در سلامت مادران است و برنامه های سلامت مادران به صورت نظام مند در نظام سلامت در حال اجراست.

منبع: فرارو
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1017

به "تکذیب فوت دختر 13 ساله سروانی در حین زایمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب فوت دختر 13 ساله سروانی در حین زایمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید