کوشش های عکاس آمریکایی برای اصلاح رفتارهای نادرست با طبیعت در شبکه های اجتماعی

به گزارش مجله صادق ویلا، یک عکاس آمریکایی، به تازگی برای اصلاح رفتارهای غلطی که مردم با طبیعت انجام می دهند و آن را در فضای مجازی به اشتراک می گذارند، کوشش هایی نموده که در این مطلب، نگاهی با فعالیت هایش داریم.

کوشش های عکاس آمریکایی برای اصلاح رفتارهای نادرست با طبیعت در شبکه های اجتماعی

به تازگی یک وبلاگ نویس گردشگر با نام الیزابت برنتانو (Elisabeth Brentano)، درخواستی در شبکه های اجتماعی مطرح نموده است و در قالب آن، از مدیران این شبکه های کلان خواسته که افرادی را که در آن ها، عکسایی مختلف که رفتاری زننده، مثل آسیب به محیط زیست، را به اشتراک می گذارند، مجازات نمایند. پیشنهاد برنتانو این بوده که در وب سایت های فیسبوک و اینستاگرام، یک کلید Report ویژه برای گزارش این افراد قرار داده شود و این افراد به سرعت از این شبکه ها اخراج شوند. وی در این باره می گوید:

ما نباید با مایه گذاشتن از طبیعت، لایک و فالوئر و پول به دست بیاوریم. از آنجایی که یک سری از ما، نمی توانیم رفتارمان را کنترل کنیم،پس مدیران فیسبوک و اینستاگرام باید دست به کار شوند.

برنتانو در سه هفته، توانست 13 هزار و 500 امضا برای درخواست خود جمع کند.

برنتانو در ادامه می گوید:

حتی یک نفر هم برای نابودی طبیعت کافی است. از نظر من، این موضوع تماما پیرامون اینکه چه اتفاقاتی بعد از لمس دکمه Share (به اشتراک گذاری) خواهد افتاد، می شود و اینکه برای حل کردن آن، باید آموزش هایی اساسی صورت بگیرد. اگر من مردد هستم که آیا این پست، ذهنیت مردم (مردمی که فقط به عکس یک پست نگاه می نمایند و به متنش توجهی ندارند) را در خصوص یک گردشگر مسئولیت پذیر خدشه دار می نماید، پس ریسک انتشارش را هم نمی پذیرم.

اخیرا یک موضوع این چنینی در اسکاتلند مطرح شده است. در این کشور، یک سری برج و ساختمان بزرگ نزدیک مراتع بکر طبیعی این کشور درحال احداث هستند و احتمال می رود که صرفا برای عکس برداری مردم ساخته شده اند؛ نکته اینجا است که این بناها، در حال آسیب زدن به طبیعت این کشور هستند.

جان هورستون، موئسس نهاد اجتماعی Blue Planet در مصاحبه با Scotsman گفت که سعی می نماید تا ثابت کند که این بناها، با حمایت اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی ساخته می شوند.

برنتانو یک سری تصویر از این رفتارهای نامناسب از جمله کمپینگ در مکان های طبیعی ممنونه را از اکانت های اینستاگرام افرادی که این تصاویر را به اشتراک گذاشته اند، استخراج و آن ها را جمع آوری نموده است. افرادی که اگر کمی دقت می کردند، می دیدند که حتی تابلوی هشدار برای جلوگیری از این رفتار آن ها، در آن اماکن نصب شده بوده است.

برنتانو حتی یک حرکت در مقیاسی بزرگ تر انجام داد و با اکانت شعبه آمریکای برند دوربین عکاسی Canon هم تماس گرفت؛ چرا که در صفحه رسمی و آمریکایی برند Canon، تصویری از دو گردشگر که در بنای تاریخی قوس دلیکیت در اوتاه (Utah) مشغول کمپ زدن و استراحت بودند، منتشر نموده بود و از آنجایی که کمپ زدن در این مکان ممنوع است، تصویر مورد نظر در خود اینستاگرام کامنت هایی منفی گرفت و بازخوردهایی همانند ناامیدنماینده و یا احمقانه را دریافت کرد. این پست در شبکه اینستاگرام همچنان قابل دسترسی است و 20 هزار لایک نیز دریافت نموده است!

در دیگر تصاویری که برنتانو جمع آوری نموده، ویدیوای از یک DJ معروف به نام برندی سایروس (Brandi Cyrus) دیده می شود. سایروس در این ویدیو، به یک منطقه ممنوعه در Fjaðrárgljúfur ایسلند رفته است و زیر ویدیواش، چنین متنی را به اشتراک گذاشته:

یکی از کارهای موردعلاقه من، قانون شکنی است!

سایروس بعد از گرفتن واکنش هایی منفی از کاربران، این ویدیو را حذف و پیامی منتشر کرد و در آن نوشت:

من با شما کاملا موافقم که باید از طبیعت محافظت کنیم، ولی به شما اطمینان می دهم که این منطقه که ما واردش شدیم، پیش از ما هم به وسیله افرادی دیگر مورد بازدید قرار گرفته بود و اگر اینگونه نبود، من هرگز وارد آن نمی شدم.

مسئولین کشور ایسلند زمستان سال گذشته ورود به منطقه Fjaðrárgljúfur را ممنوع اعلام کردند تا با جلوگیری از قدم گذاشتن مردم در این منطقه، گیاهان موجود در آن فرصتی برای رشد کردن داشته باشند.

از دیگر مواردی که برنتانو از آن ها به عنوان تاثیر منفی شبکه های اجتماعی در سلامت طبیعت یاد می نماید، به پارک چشمه های آب گرم کی هول در بریتیش کلمبیای کانادا برمی شود. این منطقه که در آن حوضچه ها و استخرهای بزرگی واقع شده، محلی برای عکس برداری گردشگر ها شده بود، پس از مدتی به وسیله مسئولان کانادایی بسته شد؛ میزان زباله و مواد غذایی که گردشگر ها در این منطقه برجای می گذاشتند، خرس های گریزلی را به آنجا کشانده و زیست بوم منطقه را برهم زده بود.

برنتانو در ادامه صحبت هایش، به حوادثی که اخیرا در پارک ملی یلواستون اتفاق افتاده بود اشاره نمود. در این پارک، یک سری گودال وجود دارد که نزدیک شدن به آن ها ممنوع است. اخیرا یک گردشگر برای عکس گرفتن از این گودال ها، پیاده روهای مخصوص این پارک را رها کرد، به منطقه ها ممنوع رفت و بعد از افتادن در این گودال ها، از بین رفت. زمین شناس این پارک یعنی هنک هیسلر (Hank Heasler) اوایل امسال، پیرامون این حوادث چنین گفت:

نواحی پرحرارت زمین (ژئوترمال) که در این پارک وجود دارد، یکی از خطرناک ترین جاذبه های موجود در آن است و من حس نمی کنم که گردشگر هایی که به اینجا می آیند، از خطری که آن ها را تهدید می نماید آگاهی داشته باشند.

با وجود اینکه برنتانو درخواستش را به دو کمپانی فیسبوک و اینستاگرام مطرح نموده، اما خودش هم قبول دارد که این وظیفه گردشگر ها، کمپانی های گردشگری و دولت ها است که از این اماکن محافظت نمایند. وی در این باره می گوید:

شبکه های اجتماعی به میزان ای که دولت ها سعی در حفاظت از پارک ها و منابع طبیعی نموده اند، آنقدر که باید فعالیت نداشتند. اگر یک سیستمی وجود داشت که این محتویات مهم را به مردم آموزش می داد، جامعه خیلی بهتر و بیشتر از قبل با چنین خطرهایی روبه رو می شد. ما نمی توانیم اجازه بدهیم تا مردم این محتویات نامناسب را نشر و به این کار ادامه بدهند. فیسبوک و اینستاگرام باید وارد عمل شوند و به این اتفاقات سرانجام بدهند چرا که این کار، فقط از این دو ارگان برمی آید.

الیزابت برنتانو در سرانجام، به عنوان یک عکاس و گردشگر مسئولیت پذیر، چنین جمله ای را مطرح نمود:

گردشگرها لازم نیست گوشی های موبایل خود را خاموش نمایند و به سفر کردن بپردازند. ما باید در زمان سفر، از خودمان بپرسیم که آیا ضروری است از تک تک لحظات سفر خود فیلم و عکس بگیریم و آن ها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذاریم؟

لحظاتی وجود دارد که واقعا باید آن ها را به اشتراک گذاشت، ولی ما نباید خودمان را در یک فرهنگ (شبکه های مجازی) غوطه ور کنیم و خودمان را به تلفن های همراه مان بچسبانیم! اگر هم چنین می کنیم، به نظرم لحظاتی که مدت ها از تجربه کردن شان عاجز هستیم را بهتر است ثبت و منتشر کنیم.

منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1402

به "کوشش های عکاس آمریکایی برای اصلاح رفتارهای نادرست با طبیعت در شبکه های اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش های عکاس آمریکایی برای اصلاح رفتارهای نادرست با طبیعت در شبکه های اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید