ترکیه ؛ مقصد سازندگان و سرمایه گذاران ایرانی ، سنگ اندازی بانک ها پیش پای سازندگان مسکن ، چرا زمین های دولتی واگذار نشد؟

به گزارش مجله صادق ویلا، رئیس انجمن انبوه سازان مسکن با اشاره به مهاجرت سازندگان و سرمایه گذاران مسکن به کشورهایی مانند ترکیه گفت: در حالی که تحت تاثیر مسائل و موانعی که در داخل برای سازندگان و سرمایه گذاران مسکن ایجاد می گردد، کشورهای دیگر بر عکس ما عمل نموده و شرایط سرمایه گذاری امن و مطمئن را برای سازندگان فراهم می نمایند.

ترکیه ؛ مقصد سازندگان و سرمایه گذاران ایرانی ، سنگ اندازی بانک ها پیش پای سازندگان مسکن ، چرا زمین های دولتی واگذار نشد؟

خبرنگاران- مرضیه ثمره حسینی: نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک چند روز پیش خبر از افزایش مهاجرت سازندگان مسکن به ترکیه و گرجستان داد. داود بیگی نژاد دلیل مهاجرت سازندگان را نامناسب بودن شرایط آنها در کشور اعلام و بیان نمود: در کشورمان شرایطی ایجاد شده که سازنده به هدف مالی خود دست پیدا نمی نماید.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن با تایید این صحبت ها به خبرنگاران گفت: مهاجرت سرمایه گذاران مسکن مخصوصا به کشور ترکیه در یکی دو سال اخیر آغاز شده است.

ایرج رهبر ادامه داد: دلیل اصلی مهاجرت سازندگان ایرانی تنگناهای مالی و عدم رسیدگی به تعهدات و قراردادهایی است که با آنها بسته می گردد. بعلاوه، قیمت های دستوری در مسکن های حمایتی مانند مسکن مهر و نهضت ملی در تشدید مسائل سازندگان مسکن موثر بوده است.

رهبر با تاکید بر اینکه باید به این موضوع به طور جدی رسیدگی گردد و برای سازندگان و سرمایه گذاران در داخل کشور انگیزه ایجاد گردد، بیان نمود: برعکس ما، کشورهایی که سرمایه گذاران ما به آنها مهاجرت می نمایند شرایط را طوری فراهم می نمایند که سرمایه گذاران سود مطمئن کسب نمایند و به ادامه فعالیت در این کشورها ترغیب شوند.

مهاجرت سرمایه گذاران به اقتصاد کشور لطمه می زند

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن درباره پیامدهای مهاجرت سازندگان در بخش مسکن گفت: اصولا هر سرمایه گذاری که از سرمایه گذاری در داخل کشور منصرف گردد به اقتصاد کل کشور لطمه وارد می گردد بر این اساس باید اعتماد سرمایه گذار را جلب کنیم که در یک محیط مطمئن و با ریسک کم سرمایه گذاری می نماید چرا که هر چقدر ما در این زمینه ها فعال باشیم به رشد و رونق مالی یاری نموده ایم. در بخش مسکن هم با توجه به اینکه ما به ساخت و ساز احتیاج داریم باید از سرمایه گذاران حمایت کنیم.

رهبر با بیان اینکه اما متاسفانه به جز مباحث مربوط به مالیات و بیمه، موانع بسیاری بر سر راه سازندگان مسکن در کشور ایجاد می گردد، ادامه داد: بانک ها موانع زیادی برای سازندگان مسکن ایجاد می نمایند برای نمونه حساب های بانکی سازندگان مسکن که در پروژه مسکن مهر فعال بودند بسته شده است وقتی هم آنها دلیل را جویا شدند اعلام شد که تسهیلات بانکی که متقاضیان در آن موقع دریافت کردند وصول نشده است! در حالی که سازنده وظیفه اش فقط ساخت است و چندین سال زحمت کشیده و کار خود را انجام داده و این موضوع هیچ ارتباطی به آنها ندارد و مربوط به واگذارنماینده و متقاضیان است.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن اضافه نمود: در همین ارتباط در شهر تازه پردیس حساب 137 شرکت سازنده قفل است در حالی که ما برای پیشبرد طرح های مسکن به خصوص طرح های حمایتی مانند طرح نهضت ملی مسکن به همکاری این شرکت ها احتیاج مبرم داریم و همین مسائل و موانع است که انگیزه سازنده و سرمایه گذار را از بین می برد و او مجبور به مهاجرت می گردد.

رهبر با تاکید بر اینکه مسئولین باید به این مسائل رسیدگی نمایند، بیان نمود: ما این مسائل را به وزارت راه و شهرسازی و حتی شورای مسکن استان مطرح نموده ایم که باید هر چه زودتر رسیدگی گردد.

عدم هماهنگی و ضعف مدیریت سد راه پروژه های ساخت مسکن

مهاجرت سازندگان ایرانی در حالی صورت می گیرد که کماکان مشکل بزرگ بازار مسکن، کمبود عرضه است. کمبود مسکن باعث افزایش چشمگیر قیمت مسکن و به تبع آن رشد صعودی اجاره بها شده است. در این زمینه، فراوری مسکن همیشه مورد تاکید کارشناسان بخش مسکن بوده و دولت ها هم با برنامه های مختلف سعی در ساخت مسکن داشته اند، همچنان که دولت سیزدهم نیز برنامه هایی را در این بخش ارائه داده است که از مهم ترین آنها ساخت مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن است که بر اساس آن قرار بود 4 میلیون مسکن طی 4 سال ساخته گردد.

اما رئیس جمهور چند روز پیش در جریان تحویل برنامه هفتم به مجلس، در مورد ساخت مسکن در کشور بیان نمود: بعضی در سخنان خود می گویند شما قول داده اید سالی یک میلیون واحد مسکن بسازید. من در پاسخ عرض می کنم سالی یک میلیون مسکن احتیاج کشور است. آنهایی هم که سال های قبل مسکن نساخته اند باید جوابگو باشند. حداکثر سالی 250 هزار واحد شهری و روستایی ساخته شده است.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن در واکنش به این صحبت ها گفت: نهضت ملی مسکن کند پیش می رود و از برنامه های اعلامی عقب است و نهایتا تا امروز زیر 500 واحد هم عملیاتی نشده است.

رهبر با بیان اینکه باید کوشش بیشتری گردد تا وعده ها و برنامه های اعلام شده عملیاتی گردد، ادامه داد: تصمیم گیری ها و مدیریت در این طرح باید سرعت بیشتری بگیرد نه اینکه ما بر سر مباحثی مانند قیمت گذاری نهضت ملی مسکن یک سال معطل بمانیم!

وی با بیان اینکه شاهد کم کاری ارگان های مختلف در پیشبرد طرح نهضت ملی هستیم، گفت: از طرف مجلس به دولت تکلیف شده است که ظرف 4 سال 4 میلیون واحد مسکن بسازد و ما از همان ابتدا آمادگی کامل خود را اعلام کردیم و در این زمینه دولت به زیرمجموعه های خود محول نموده است که در اجرای این طرح نهایت همکاری را داشته باشند اما همچنان شاهد ناهماهنگی و عدم همکاری ارگان های مختلف هستیم چنانچه زمین های دولتی که قرار بود به وزارت راه و شهرسازی واگذار گردد، آزاد نشده است و تا زمانی که این موانع برطرف نگردد طرح های بخش مسکن نیز به ثمر نخواهد رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 تیر 1402 بروزرسانی: 7 تیر 1402 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1570

به "ترکیه ؛ مقصد سازندگان و سرمایه گذاران ایرانی ، سنگ اندازی بانک ها پیش پای سازندگان مسکن ، چرا زمین های دولتی واگذار نشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه ؛ مقصد سازندگان و سرمایه گذاران ایرانی ، سنگ اندازی بانک ها پیش پای سازندگان مسکن ، چرا زمین های دولتی واگذار نشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید