ترسیم ساعت در تشخیص بیماری آلزایمر چه نقشی دارد؟

به گزارش مجله صادق ویلا، در این مطلب به نحوه تشخیص بیماری آلزایمراز طریق ترسیم تصویر ساعت، پی خواهید برد، همراه ما باشید.

ترسیم ساعت در تشخیص بیماری آلزایمر چه نقشی دارد؟
اگر از شما بخواهیم که یک ساعت ترسیم کنید و عقربه های آن را روی ساعت ده دقیقه به دو یعنی یک و پنجاه دقیقه قرار دهید توانایی انجام آن را دارید؟ جواب بیشتر شما و ما به احتمال قریب به یقین مثبت است. با اینحال ممکن است این رسم که برای شما بسیار ساده است برای کسی که سلول های عصبی وی در حال تخریبند آنقدر ها ساده نباشد. همین موضوع برای پزشکانی که قصد شناسایی فراموشی در بیمارانشان را دارند بسیاربسیار حائز اهمیت است. ترسیم یک ساعت روشی سریع برای ارزیابی عملکرد ذهنیست.

آلزایمر نوعی بیماری عصبیست که فرایند آرامی دارد و طی آن ارتباط بین سلول های مغز تخریب می شود. این بیماری رایج ترین نوع فراموشیست. متاسفانه تنها راه برای حصول اطمینان از مبتلا بودن یک فرد به فراموشی تست مغز اوست؛ یعنی انجام آزمایشی که تنها پس از مرگ امکان پذیر است. ولی حتی با وجود فقدان تستی برای تشخیص آلزایمر در یک شخص زنده، ترسیم ساعت ابزاری دقیق برای شناسایی بیماران بالقوه است.

این تست میتواند به شیوه های مختلفی انجام پذیرد، اما معمولا به صورت ارائه یک برگه سفید به بیمار و درخواست ترسیم یک ساعت صورت می گیرد. گاهی اوقات روی کاغذ دایره ساعت از پیش ترسیم شده و نوشتن اعداد از بیمار خواسته می شود و گاهی هم ساعت به صورت کامل ترسیم شده و بیمار تنها باید عقربه ها را طوری تنظیم کند که ساعتی از پیش تعیین شده را نمایش دهد.

زمان همه چیز را برملا می کند. نتیجه این تست پزشکی می تواند هوش از سرتان بپراند. یک متخصص بیهوشی به نام اندی پک در سال 2016 نمایشگاهی از این ساعت های ترسیم شده ارائه کرده است. بیشتر ساعت های این نمایشگاه شبیه به ساعت های مچی کلاسیک ترسیم شده اند. شوکه کننده ترین ساعت ها از طریق افرادی رسم شده اند که کاملا سالم و سلامت به نظر می رسیدند، اما ساعت هایی که تحویل داده بودند، چون ساعت های مذاب اثر معروف سالوادور دالی یعنی تداوم حافظه بودند؛ تار و گیج کننده. بیماری اینگونه اشخاص از چیزی که از طریق مراودات روزانه برداشت میشود بسیار بسیار پیشرفته تر است.

با اینکه این شیوه تشخیصی واقعی از بیماری فرد به دست نمی دهد، اما عصب شناسی نیست که از آن استفاده نکند. ارزان و ساده است و می تواند شرایط مغز بیمار را به سرعت تعیین کند. همچنین میتواند حقیقتی غیرقابل انکار را در مورد این بیماران تعیین کند؛ دنیای بیماران آلزایمری پیچیده تر و گیج کننده تر از آنی است که عزیزان و دوستدارانشان گمان می کنند.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1155

به "ترسیم ساعت در تشخیص بیماری آلزایمر چه نقشی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترسیم ساعت در تشخیص بیماری آلزایمر چه نقشی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید