بهبود زیست سازگاری بیومواد بر پایه کلسیم سیلیکات

به گزارش مجله صادق ویلا، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سمیه غفاری دانش آموخته دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح زیست سازگاری و توانایی ایجاد تمایز استئوژنیک سلول های بنیادی مزانشیمی در سیستم سیمان پرتلند- کلسیم فسفات عنوان نمود: از آنجا که پیوند استخوان دومین پیوند بافت عمده در دنیا است، بهبود و توسعه جایگزین های استخوانی مصنوعی نیازی روبه رجحان است. یکی از موانع جدی به کارگیری بیومواد بر پایه سیمان پرتلند یا کلسیم سیلیکاتی درکاربردهای ترمیم و مهندسی بافت استخوان، قلیایی شدن محیطِ مرطوبِ پیرامونِ سیمان به علت انحلال هیدروکسیدکلسیم است که زیست سازگاری این سیمان را با چالش روبرو می نماید.

بهبود زیست سازگاری بیومواد بر پایه کلسیم سیلیکات

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

وی اضافه نمود: این پژوهش روشی جدید، ساده و مؤثر برای کاهش pH قلیایی و در نتیجه بهبود زیست-سازگاری سیمان های کلسیم سیلیکاتی ارائه نموده است.

وی با اشاره به روش کار بیان نمود: در این پژوهش با ایجاد یک پوشش کلسیم فسفاتی روی قطعات کلسیم سیلیکاتی، pH نمونه تا محدوده فیزیولوژیک کاهش یافت و آزمون های زیست سازگاری روی رده سلول های سرطانی استخوان نشان داد که با این روش، زیست سازگاری این مواد به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

غفاری خاطر نشان کرد: آنالیز ها روی سلول های بنیادی مزانشیمی جدا شده از بندناف نشان داد که این روش باعث القای تمایز سلول های مزانشیمی به سلول های استخوانی می گردد.

این محقق با بیان اینکه راه حل ایجاد پوشش کلسیم فسفاتی روی قطعات کلسیم سلیکاتی برای بهبود زیست سازگاری ایده ای کاملاً جدید است و در خارج از کشور این اقدام صورت نگرفته است، گفت: زیست فعالی و خواص مکانیکی، قابلیت قالب گیری و ساخت قطعات با اشکال متنوع، عدم احتیاج به تجهیزات پیچیده برای ساخت قطعه از مزیت های رقابتی این طرح و پروژه به شمار می فرایند.

وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: این بیومواد جدید پس از آزمون های حیوانی و بهینه شدن می تواند به عنوان جایگزین استخوان در جراحی های فک و صورت و جمجمه و داربست های استخوانی استفاده گردد.

به گزارش خبرنگاران، این پروژه با هدایت دکتر مهران صولتی هشجین عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همکاری مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی بابل اجرا شده است.

همچنین نتایج این پژوهش در کنگره بین المللی Stem Cell and Regenerative Medicine و مجله Biomedical Materials منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 807

به "بهبود زیست سازگاری بیومواد بر پایه کلسیم سیلیکات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود زیست سازگاری بیومواد بر پایه کلسیم سیلیکات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید