اولین ماده غیرقابل برش در دنیا ساخته شد

به گزارش مجله صادق ویلا، گروهی از محققان پیروز به ساخت اولین ماده غیرقابل برش در دنیا به نام پروتئوس(Proteus) شده اند که می تواند قفل ها و زره ها را به شکل چشمگیری بهبود بخشد.

اولین ماده غیرقابل برش در دنیا ساخته شد

محققان ادعا می نمایند که پیروز به ساخت اولین ماده غیرقابل برش دنیا با تراکم 15 درصد فولاد شده اند که می تواند به یک زره سبک یا قفل غیرقابل تخریب تبدیل شود.

این ماده موسوم به پروتئوس از کره های سرامیکی ساخته شده است که در یک ساختار آلومینیومی سلولی قرار گرفته اند تا در برابر چرخش های زاویه دار، ورود مته ها یا ابزارهای برش مقاومت کند.

در ساخت این ماده که توسط محققان دانشگاه دورهام انگلیس و انستیتوی فرانهوفر آلمان ساخته شده از پوسته سخت و مقاوم در برابر شکستگی صدف و پوست با دوام و سلولی گریپ فروت الهام گرفته شده است.

پروتئوس با ساختاری مشابه فلز، اشیای تیز و مته را به یاری کره های سرامیکی تعبیه شده درون خود مهار می نماید و برش هرچه سریع تر و محکم تر شود، مقاومت این ماده به دلیل وجود نیروهای متقابل بین کره های سرامیکی بیشتر می شود و نیرو و انرژی مته به خودش باز می شود.

علاوه بر این، این ماده جدید به همان اندازه در برابر برش واترجت ها نیز مقاوم است، چرا که شکل کروی دانه های سرامیکی پروتئوس، شلیک آب را پخش می نماید و مساحت نیروی اعمال شده را افزایش می دهد و در نتیجه باعث ضعیف شدن فشار برش می شوند.

استفان سزنیسوزسکی نویسنده مسئول این مطالعه و استادیار مکانیک کاربردی در گروه مهندسی دانشگاه دورهام گفت: سرامیک های تعبیه شده در این ماده انعطاف پذیر از ذرات بسیار ریز ساخته شده اند که در برابر هرگونه نیروی برش و نفوذ توسط مته یا دستگاه های برش به همان شیوه ای که یک کیسه ماسه ای مقاومت می نماید و یک گلوله با سرعت بالا را درون خود متوقف می نماید، خنثی می نماید.

وی اضافه کرد: این ماده می تواند کاربردهای مفید و مهیجی در صنایع امنیتی و ایمنی داشته باشد. در واقع ما جز پروتئوس در حال حاضر هیچ ماده غیرقابل برش دیگری را نمی شناسیم.

از آنجا که مواد جدیدی مانند پروتئوس در عصر حاضر در حال بیرون آمدن از آزمایشگاه ها و عرضه در بازارها هستند و به سمت کاربردهای نظامی حرکت می نمایند، جالب است که توجه داشته باشید که بخش اعظم پیشرفت های فناوری که در مهندسی مدرن روی می دهد، از پهپادها گرفته تا زره های نسل جدید، از طبیعت الهام گرفته شده اند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 437

به "اولین ماده غیرقابل برش در دنیا ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین ماده غیرقابل برش در دنیا ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید