انتقاد تند یک نماینده مجلس از طرح شفافیت آراء؛ ظرف تو خالی بود

به گزارش مجله صادق ویلا، غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلیل عدم رای آوری طرح شفافیت آرا در جلسه روز گذشته قوه مقننه، گفت: طرح شفافیت آرای نمایندگان یک ظرف تو خالی بود که اسم آن را شفافیت گذاشته بودند و در واقع هیچ چیزی در طرح وجود نداشت.

انتقاد تند یک نماینده مجلس از طرح شفافیت آراء؛ ظرف تو خالی بود

به گزارش تسنیم؛ وی با بیان اینکه طرح شفافیت آرای کنندگان دارای 9 ماده بود، اضافه کرد: از این 9 ماده، 2 الی 3 ماده آن مربوط به شرح و انتشار مذاکرات جلسات علنی بود، که در حال حاضر جلسات علنی مستقیما از رادیو پخش می شود لذا منتشر کردن آن بعد از یک ماه هیچ توجیحی ندارد، ماده دیگر مربوط به چاپ دستور جلسات بود که پیش از این هم این اقدام انجام می شد.

کننده مردم بستان آباد به همین دلیل ادامه داد: تنها نکته جدید طرح شفافیت آرای کنندگان این بود که آرای وکلای ملت (موافق، مخالف، ممتنع) در رابطه با طرح ها و لوایح اعلام شود که این ماده نیز با توجه به تبصره ای که برای آن گذاشته اند (در صورت تشخیص هیئت رئیسه) خنثی شده است.

نوری با بیان اینکه این طرح محتوایی ندارد و بیشتر نمایشی است، تاکید کرد: در واقع نمی شود به یک کلمه به نام شفافیت رأی داد که هیچ چیزی در آن نیست؛ و باید به این طرح به عنوان رد تکلیف مستحبی درجه چندم نگاه کرد.

وی بیان داشت: شرایط نظام انتخاباتی و شرایط مجلس ما که قائم به فرد است و حزبی نیست و افراد خودشان مستقلا به مجلس می آیند و خودشان تصمیم می گیرند، شفافیت آرای کنندگان می تواند آسیب هایی را در جامعه به وجود بیاورد. گاهی مصلحت با رضایت منطبق نیست و شفافیت یک تضادی ایجاد می کند و از این بابت که در کل می تواند به ضرر جامعه تمام شود با آن مخالف هستم.

سخنگوی فراکسیون مستقلان مجلس، اضافه کرد: افرادی که قدرت لابی گری بالایی دارند بعضی از صاحبان حرف، صاحبان کسب و کار ها و تشکل ها که منسجم هستند و می توانند حرف خود را برسانند و کننده را تعقیب کنند که به فلان طرح چه رأی داد و یا مثلا نظر ما راجع فلان طرح این بود این گروه ها از شفافیت آرا برد می کنند، اما روستایان و اقشار ضعیفی که فراوانی دستشان نیست که کننده را پیامک باران کنند، جلوی مجلس تجمع کنند و یا لابی کنند، حق و حقوقشان ضایع می شود یعنی حق همیشه به سمت اکثریت می رود.

نوری با بیان اینکه بنده با شفافیت موافق هستم، گفت: در دوران کنندگی خود یک رأی مخفی نسبت به طرح ها و لوایح ندارم یا در رابطه با آن ها ثبت نام کردم یا صحبت و یا مصاحبه کرده ام بنده در حال حاضر به نوعی با شفافیت مخالف هستم، اما خودم از جمله شفاف ترین کنندگان هستم، ولی شفافیت آرای کنندگان خیلی هزینه دارد و اگر قانونی و رسمی شود و همه باید رایشان را بگویند خوب شاید بعضی ها نتوانند هزینه هایش را بدهند.

کننده بستان آباد در مجلس با بیان اینکه این تصمیمات مجلس، قوانین را به سمت و سویی می برد که حق و حقوق عده ای در جامعه ضایع شود، گفت: با توجه به استدلال های فوق در شرایط فعلی کشور با شفافیت آرای کنندگان مخالف هستم، ولی اگر انتخابات ما حزبی و ائتلافی باشد یعنی اگر احزاب سیاسی برنامه داشته باشند دیگر همه چیز روشن است و رأی کننده نیز مشخص بوده در چنین شرایطی باید شفافیت باشد تا کننده بر خلاف مواضع حزبی خود رأی ندهد؛ ولی در حال حاضر کنندگان به صورت شخصی فعالیت کرده و قائم به شخص هستند و با توجه به اینکه ساختار سیاسی آمادگی آن را ندارد مخالف آن هستم.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 814

به "انتقاد تند یک نماینده مجلس از طرح شفافیت آراء؛ ظرف تو خالی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد تند یک نماینده مجلس از طرح شفافیت آراء؛ ظرف تو خالی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید