از نسل بعد پردازنده در گوشی های اندرویدی چه انتظاری داریم؟

به گزارش مجله صادق ویلا، شرکت Arm چند روز قبل از نسل جدید پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی مختص موبایل رونمایی کرد که قرار است در گوشی های اندرویدی 2021 مورد استفاده قرار بگیرند. شرکت های کوالکام، هواوی، سامسونگ و مدیاتک نسل جدید تراشه های خود را بر مبنای این معماری جدید توسعه خواهند داد. روی هم رفته، از نسل بعدی پردازنده های موبایل چه انتظاراتی می توانیم داشته باشیم؟

از نسل بعد پردازنده در گوشی های اندرویدی چه انتظاری داریم؟

یک جهش عظیم در قدرت پردازنده

نسل بعدی پردازنده های گوشی های اندرویدی احتمالا عظیم ترین جهش در زمینه عملکرد طی چند سال گذشته را تجربه خواهند کرد؛ این موضوع به هسته Cortex-X1 برمی گردد که قدرت را بر کارایی اولویت داده است. این یعنی نسبت به Cortex-A77 می توانیم انتظار بهبود 30 درصدی عملکرد را داشته باشیم. این هسته حتی از Cortex-A78 تازه نفس هم 23 درصد عملکرد بهتری دارد.

شرکت Arm خاطرنشان نموده که طراحی این هسته پردازشی احتمالا در اختیار تعدادی از شرکت ها قرار می گیرد این یعنی بعضی از آن ها ممکن است قادر به بهره گیری از آن نباشند. به همین خاطر باید انتظار داشته باشیم کوالکام بتواند به این هسته پردازشی دسترسی پیدا کند ولی شاید سامسونگ و مدیاتک از رقابت عقب بمانند.

انتظارات از پردازنده های گرافیکی موبایل در سال 2021

پردازنده گرافیکی Mali-G78 یک ارتقا معمولی نسبت به Mali-G77 محسوب می گردد که در تراشه های رده بالا سامسونگ و مدیاتک تعبیه شده است. بنابراین گیمرها احتمالا تفاوت قابل توجهی احساس نخواهند کرد.

باید خاطرنشان کنیم سامسونگ برای پردازنده های گرافیکی خود همکاری با AMD را شروع نموده و به نظر می رسد دیگر پردازنده های گرافیکی Arm هوادار زیادی ندارند. در این میان باید به Mali-G68 اشاره کنیم که با وجود طراحی برای تراشه های میان رده، از ویژگی های مشابه با Mali-G78 بهره می برد.

در دورانی که رفرش ریت نمایشگرها رو به افزایش است، اهمیت پردازنده های گرافیکی دوچندان شده و حتی در گوشی های 200 تا 300 دلاری هم نمایشگرهای 90 هرتز یا 120 هرتز مورد استفاده قرار می گیرند. رفرش ریت بالا بدون پردازنده گرافیکی توانا، نمی توان جذابیت زیادی را عملی کند بنابراین ارائه Mali-G68 برای کاهش فاصله بین گوشی های پرچم دار و میان رده خبر راضی نماینده ای محسوب می گردد.

حرکت به سمت کاهش مصرف انرژی

فرایند فراوری مورد استفاده برای ساخت هر چیپست (که با معیار نانومتر مطرح می گردد) عامل مهم دیگری محسوب می گردد و هرچقدر این عدد کوچک تر باشد، به معنای مصرف انرژی کمتری است. در سال 2014، پردازنده های موبایل 28 نانومتری در گوشی ها قرار می گرفتند ولی حالا شاهد تعبیه تراشه های 7 نانومتری هستیم.

در سال 2021، پرچم داران اندرویدی با تراشه های 5 نانومتری روانه بازار خواهند شد ولی برای گوشی های میان رده، باید انتظار بهره گیری از تراشه های 7 نانومتری یا اندکی عظیم تر را داشته باشیم. پردازنده های جدید هم به موضوع کاهش مصرف انرژی توجه زیادی نشان می دهند و به همین خاطر شاهد محبوبیت هسته پردازشی Cortex-A55 هستیم که برای انجام پردازش های سبک در پردازنده ها تعبیه می گردد.

البته Cortex-A55 سال 2017 معرفی شده و دیگر تا حد زیادی قدیمی محسوب می گردد. متأسفانه Arm هنوز از جانشین این هسته پردازشی رونمایی ننموده و جای خالی نسل جدید آن در پردازنده های موبایل احساس می گردد. امیدواریم سال آینده چنین جانشینی رونمایی گردد زیرا می تواند توان پردازشی گوشی های 100 تا 150 دلاری را تا حد زیادی افزایش دهد.

انتظارات مربوط به فناوری 5G

حرکت به سمت فناوری 5G چالش های زیادی را ایجاد نموده که یکی از آن ها موضوع افزایش مصرف انرژی است. خوشبختانه حرکت به سمت فناوری 5 نانومتری به این معنی است که چیپست های 5G جدید انرژی کمتری مصرف خواهند کرد.

همچنین از شرکت هایی مانند کوالکام انتظار داریم که برای تراشه های پرچم دار خود، بالاخره به بهره گیری از مودم های 5G یکپارچه روی بیاورند. این موضوع در کنار فناوری 5 نانومتری، تأثیر بسزایی در افزایش عمر باتری گوشی ها خواهد داشت.

مودم X60 کوالکام هم امکانات بیشتری برای گوشی ها به ارمغان می آورد و این شرکت قرار است برای گوشی های 2021 ماژول های کوچک تری به منظور پشتیبانی از امواج میلی متری ارائه کند؛ کوچک تر شدن قطعات هم به معنای امکان بهره گیری از باتری های عظیم تر است. در این میان رقیب کوالکام یعنی مدیاتک هم مشغول بهبود قابلیت های 5G تراشه های خود است و در آینده نزدیک این تراشه ها می توانند از امواج میلی متری هم پشتیبانی نمایند.

ارتقای ارتباطات

تعداد قابل توجهی از گوشی های 2019 و 2020 از نسل ششم وای فای پشتیبانی می نمایند. همچنین تراشه پایین رده اسنپ دراگون 460 هم از این قابلیت بهره می برد. حالا در این میان، باید به معرفی Wi-Fi 6E هم اشاره کنیم. اگرچه سرعت در این فناوری بیشتر نشده، ولی در کل تأخیر در رد و بدل داده ها را کاهش می دهد. باید ببینیم در آینده نزدیک کدام تراشه ها همراه با این قابلیت معرفی می شوند.

از دیگر موضوعات مهم مربوط به ارتباطات، فناوری بلوتوث است. بسیاری از چیپست های رده بالا از بلوتوث 5.1 پشتیبانی می نمایند و این مشخصه به بعضی از تراشه های میان رده هم راه پیدا نموده است. در این میان، اسنپ دراگون 768G از بلوتوث 5.2 پشتیبانی می نماید و طبق ادعای کوالکام قرار است روانه تراشه های بیشتری از این شرکت گردد.

از امکانات بلوتوث 5.2 می توانیم به انتقال صدا با مصرف انرژی کمتر و پشتیبانی از کدک L3 اشاره کنیم. روی هم رفته این فناوری جدید می تواند کیفیت صدا را بهبود ببخشد و ارتباطات قابل اعتمادتری را فراهم کند.

یادگیری ماشینی در سال 2021

تعبیه بخش مربوط به یادگیری ماشینی در پردازنده های موبایل دیگر به یک پدیده عادی بدل شده است. علاوه بر تراشه های پرچم دار، حالا بعضی از تراشه های میان رده هم از چنین مشخصه ای بهره می برند.

با این حال، هنوز این قابلیت روانه تراشه های پایین رده نشده است. با توجه به شواهد موجود، به نظر نمی رسد در سال 2021 این شرایط تغییر پیدا کند زیرا پیشرفت پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی موبایل به این معناست که آن ها بدون احتیاج به بخش اختصاصی یادگیری ماشینی می توانند چنین وظایفی را انجام دهند. ضمناً با پیشرفت های اجرا شده برای پردازنده ها، این بخش ها با مصرف انرژی کمتری می توانند از پس وظایف مربوط به یادگیری ماشینی بربیایند.

اما در هر صورت، با ارائه قابلیت هایی مانند زیرنویس همزمان برای ویدیوها، واقعیت افزوده پیشرفته و دیگر موارد، انتظار داریم به شمار تراشه های دارای بخش اختصاصی یادگیری ماشینی افزوده گردد.

پیش بینی شرایط تراشه های اگزینوس سامسونگ

تراشه اگزینوس 990 سامسونگ به دلیل تفاوت هایی که با اسنپ دراگون 865 دارد، مورد نقدها گسترده ای قرار گرفته است. اما با توجه به شواهد موجود، سامسونگ میخواهد کیفیت تراشه های خود را متحول کند.

به غیر از شراکت سامسونگ و AMD برای پردازنده های گرافیکی، باید به تحول در زمینه طراحی پردازنده ها هم اشاره کنیم. این شرکت سال گذشته واحد طراحی پردازنده های سفارشی در آستین آمریکا را تعطیل کرد که این یعنی شاهد بهره گیری از طراحی Arm برای پردازنده های جدید خواهیم بود.

چرا کاربران پرچم داران سامسونگ از تراشه های اگزینوس شاکی هستند؟

به نظر می رسد سامسونگ زمان مناسبی را برای این کار انتخاب نموده زیرا Arm با رونمایی از هسته پردازشی قدرتمند Cortex-X1 به شرکت های سازنده این امکان را داده که توان پردازنده های موبایل را دوچندان نمایند؛ البته اگر سامسونگ بتواند طراحی این هسته پردازشی را از شرکت Arm دریافت کند. همچنین معلوم نیست که آیا در سال 2021 اولین پردازنده گرافیکی AMD در تراشه های سامسونگ تعبیه می گردد یا نه.

پیش بینی شرایط تراشه های هواوی

از زمان شروع تحریم های آمریکا علیه هواوی، بازوی تراشه سازی هواوی به لطف امکاناتی که در اختیار دارد توانسته بدون مشکل میلیون ها تراشه برای گوشی های این شرکت فراوری کند و نقش مهمی برای پشت سر گذاشتن تحریم ها ایفا نموده است.

اما جدیدترین تحریم های آمریکا، دقیقا همین بخش تراشه سازی هواوی را هدف قرار داده است و این شرکت برای تأمین تراشه های مورداحتیاج خود با مسائل زیادی روبرو می گردد. بر اساس گزارش ها، هواوی از مدت ها قبل مشغول انبار کردن حجم عظیمی از تراشه ها بوده است. اما این تحریم، بر روی توانایی هواوی در زمینه توسعه جدیدترین تراشه ها تأثیر زیادی خواهد داشت.

از دست دادن دسترسی به TSMC تبعات فاجعه باری برای هواوی دارد

با توجه به توقف همکاری با TSMC، این احتمال وجود دارد که هواوی برای فراوری تراشه ها به همکاری با شرکت هایی مانند سامسونگ یا شرکت های چینی روی بیاورد. اما اگر شرکتی مانند سامسونگ برای فراوری تراشه ها از تکنولوژی های آمریکایی استفاده کند، همکاری با هواوی برای آن دردسرزا خواهد بود.

در همین رابطه، هواوی به طور محدود همکاری خود را با شرکت تراشه سازی چینی به نام SMIC شروع نموده اما این شرکت از تکنولوژی ساخت تراشه های 14 نانومتری بهره می برد و این یعنی فاصله زیادی با فناوری ساخت تراشه های 7 نانومتری وجود دارد.

یک عامل معین نماینده دیگر برای تراشه های هواوی در سال 2021، موضوع ارتباط با شرکت طراحی Arm است؛ زیرا این برند چینی برای تمام تراشه های خود از پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی Arm استفاده می نماید. بعد از شروع تحریم های آمریکا، Arm همکاری خود را با هواوی قطع کرد؛ اما این شرکت طراحی تراشه مدتی بعد گفت که هواوی به نسل بعدی طراحی تراشه ها دسترسی خواهد داشت.

جدیدترین پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی Arm به وضوح ترکیبی از تحول و تکامل هستند که در این میان Cortex-A78 و Mali-G78 بهبود جزئی نسل قبلی خود محسوب می شوند. اما Cortex-X1 و Mali-G68 می توانند چشم انداز جدیدی برای پردازنده های گوشی های اندرویدی ترسیم نمایند.

با توجه به تمام موارد ذکر شده، به نظر می رسد 2021 سال بسیار مهمی برای پردازنده های موبایل است و شاهد تحولات بسیار مهمی خواهیم بود.

نگاهی به تأثیر گوشی های هوشمند در پیشرفت روزافزون صنعت تراشه

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 362

به "از نسل بعد پردازنده در گوشی های اندرویدی چه انتظاری داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نسل بعد پردازنده در گوشی های اندرویدی چه انتظاری داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید