آیا کرونا از حیوان به انسان منتقل می گردد؟

به گزارش مجله صادق ویلا، فارس/ دامپزشک حیات وحش درباره نگرانی مردم از انتقال بیماری کرونا از حیوان به انسان به ویژه حیوانات خانگی، گفت: گزارشی مبنی بر اینکه حیوانات می توانند خودشان آلوده یا بیمار شوند یا مهم تر از آن بیماری را انتقال دهند، وجود ندارد.

آیا کرونا از حیوان به انسان منتقل می گردد؟

ایمان معماریان دامپزشک حیات وحش درباره نگرانی مردم از انتقال بیماری کرونا از حیوان به انسان به ویژه حیوانات خانگی، افزود: طبق تما گزارش هایی که سازمان بهداشت جهانی و سازمان دامپزشکی جهانی اعلام نموده اند حیوانات تنها می توانند ناقل مکانیکی ویروس کرونا باشند.

وی ادامه داد: یعنی همانطور که ویروس روی سطوح و لوازم می تواند زنده بماند روی بدن حیوانات هم می تواند زنده بماند؛ با این حال گزارشی مبنی بر اینکه حیوانات می توانند خودشان آلوده یا بیمار شوند یا مهمتر از آن بیماری را انتقال دهند، وجود ندارد.

معماریان با بیان اینکه ترس از انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان کاملا بی مورد است، توضیح داد: از آن طرف هم اگر قرار باشد کرونا ویروس به حیوان منتقل گردد اول صاحب حیوان باید مبتلا به بیماری گردد و بعد ویروس را به حیوان منتقل کند که طبق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی، این بیماری به حیوانات منتقل نمی گردد.

این دامپزشک حیات وحش گفت: اگر صاحب حیوانی آلوده به ویروس کرونا باشد ممکن است حیوان خانگی وی به صورت ناقل مکانیکی، ویروس را حمل و انتقال دهد.

وی ادامه داد: اصلا نیازی برای واکسیناسیون حیوانات به ویژه حیوانات خانگی برای جلوگیری از انتقال کروناویروس وجود ندارد به دلیل اینکه تاکید می کنم نمی توانند ناقل باشند، اگر در شرایط حاضر کسانی که حیوان خانگی دارند نگران انتقال مکانیکی ویروس هستند، بهتر است از خانه خارج نشوند.

معماریان با بیان اینکه ممکن است حیوانات هم علائمی از بیماری مانند عطسه و سرفه یا خس خس هنگام نفس کشیدن را داشته باشند، افزود: در بین حیوانات هم ویروس هایی از خانواده کروناویروس وجود دارد که ممکن است با آن درگیرشوند و دامپزشک باید آن را درمان کند و این ارتباطی به بیماری انسان ندارد.

این دامپزشک حیات وحش گفت: مهم ترین نکته این است نباید منبع اطلاع رسانی، اخبار غیرمعتبر درباره کروناویروس باشد بلکه باید از منابع معتبری چون سازمان بهداشت جهانی بهره بگیریم و در خصوص حیوانات هم سازمان دامپزشکی جهانی معتبرترین منبع برای اطلاع از آخرین اخبار درباره این بیماری است.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 336

به "آیا کرونا از حیوان به انسان منتقل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا از حیوان به انسان منتقل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید