آیا دیابتی ها نباید سیب بخورند؟

به گزارش مجله صادق ویلا، سیب میوه خوشمزه ای است که حاوی کربوهیدرات و قند هم هست، اما آیا اگر دیابتی ها سیب بخورند قند خونشان بالا می رود؟

آیا دیابتی ها نباید سیب بخورند؟

به گزارش خبرنگاران یک سیب میانه 95 کالری انرژی و 25 گرم کربوهیدرات دارد که حدود 19 گرم آن قند است، اما این قند به صورت فروکتوز یا قند میوه است فروکتوز با قندهای تصفیه شده و فراوری شده که در تهیه غذاهای آماده به کار می فرایند، از لحاظ اثر بر قند خون و انسولین فرق دارد. فروکتوز نسبت به گلوکز و سوکروز موجود در کربوهیدرات های تصفیه شده، اثر کمتری بر قند خون و اندازه انسولین دارد.

سیب همچنین 4 گرم فیبر خوراکی دارد که این فیبر جذب قندها در بدن را کند می کند و در نتیجه مانع بالا رفتن قند خون و انسولین می شود.

سیب همچنین دارای ترکیبات پلی فنولی است، ترکیبات گیاهی است که می توانند هضم کربوهیدرات ها را کندتر کنند و به این ترتیب اندازه قند خون را پایین بیاورند. پلی فنول ها که عمدتا در پوست سیب یافت می شوند، ترشج انسولین از لوزالمعده را افزایش می دهندو به جذب شدن قند در سلول ها کمک می کنند و بنابراین حساسیت به انسولین در بدن را هم افزایش می دهند. بنابراین خوردن سیب به خصوص افراد دچار دیابت نوع 2 که در آنها مقاومت به انسولین وجود دارد، می تواند سودمند باشد.

سیب همچنین دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی ماننند کوئرستین، کلروژنیک اسید و فلوریزین (به خصوص در سیب قرمز) است که اثرات سودمندی از لحاظ جذب و سوخت وساز قند در بدن دارند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت ضریب گلیسمیک غذاهاست. ضریب گلیسمیک غذاها را از لحاظ تاثیر احتمالی شان بر اوج گیری اندازه قند خون مقایسه می کند. غذاها از لحاظ ضریب گلیسمیک بین صفر تا 100 متفاوت هستند و آب کمترین اندازه ضریب گلیسمیک و گلوکز بالاترین نمره را دارد.

بدن کربوهیدرات ها و قندها را با سرعت از غذاهای با ضریب گلیسمیک بالا مانند شیرینی ها جذب می کند، در حالیکه کربوهیدرات های موجود در غذاهای با ضریب گلیسمیک پایین به طور کندتری وارد جریان خون می شوند و بنابراین خطر افزایش قند خون با خوردن آنها کمتر است.

برای مثال کورن فلکس ها بسته به مارک و نوع ضریب گلیسمیک حدود 80 دارند که نمره بالایی است، اما ضریب گلیسمیک سیب حدود 36 است که رقم پایینی است.

در گذشته در کنترل دیابت بر شمارش کربوهیدرت به عنوان راهی برای کنترل قند خون تاکید می کردند. در حال حاضر در کنترل دیابت تمرکز بیشتر بر نیازهای شخصی هر فرد است و مصرف کربوهیدرات معینی توصیه نمی شود.در عین حال افراد دیابتی باید متوجه اثر خوردن هر غذایی از جمله سیب بر اندازه قند خونشان باشند و نباید اندازه گیری منظم قند خون را فراموش کنند.

بنابراین خوردن سیب برای افراد دیابتی نه تنها بد نیست، بلکه مصرف آن در حد متعادل توصیه هم می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1401 بروزرسانی: 7 شهریور 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1435

به "آیا دیابتی ها نباید سیب بخورند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دیابتی ها نباید سیب بخورند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید